Opóźnienia samorządów w aktualizowaniu ksiąg wieczystych

AMarek
rozwiń więcej
Inwentaryzacja nieruchomości państwowych i samorządowych oraz ujawnianie ich rzeczywistego stanu prawnego w księgach wieczystych napotkała spore opóźnienia i nie zostanie zakończona w terminie – wynika z informacji przekazanych w bieżącym tygodniu do wiadomości Rady Ministrów.

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, która weszła w życie 19.11.2007 r., wymagała aby organy gospodarujące mieniem państwowym i samorządowym zaktualizowały wpisy w księgach wieczystych w terminie dwóch lat. Na realizację tego obowiązku przekazano 49 mln zł.

Wspomniany dwuletni termin właśnie upływa, natomiast zgodnie z treścią informacji przekazanych Rządowi podczas wtorkowego (17.11) posiedzenia, w księgach wieczystych ujawnione zostały jedynie nieruchomości:

- Skarbu Państwa - w 72 proc. ich powierzchni,

- województw – w 63 proc. ich powierzchni,

- powiatów – w proc. ich powierzchni,

- gmin – w 76 proc. ich powierzchni.

W marcu bieżącego roku NIK wykazała w raporcie, iż 60 proc. działek państwowych i 30 proc. samorządowych ma nieuregulowany stan prawny. Naganny wynik kontroli nie wystarczył jednak by organy gospodarujące mieniem dokonały wpisów w księgach wieczystych na czas. Powody? Brak wystarczających środków finansowych, który uniemożliwił zatrudnienie dodatkowych, odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz opóźnienia w inwentaryzacji nieruchomości.

Starostowie zastrzegają jednak, iż w ciągu dwóch lat obowiązywania ustawy niejednokrotnie sygnalizowali opóźnienia, oraz problem niedofinansowania nowych zadań. Mimo tych sygnałów, jak podkreślają, nie doczekali się żadnej reakcji ze strony władz.

Obecnie, w obliczu przesądzonego już niewykonania ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, Rząd rozważa zmiany, które zapewnią sprawną aktualizację stanu prawnego nieruchomości w najbliższym czasie. Proponuje się mianowicie:

- wprowadzenie przepisów które nałożą na podmioty gospodarujące mieniem permanentny obowiązek aktualizowania wpisów,

- zintegrowanie systemu informatycznego zawierającego dane ewidencji gruntów i budynków z elektronicznym systemem ksiąg wieczystych,

- wprowadzenie systemu kontroli i nadzoru nad wykonywaniem zadań związanych z inwentaryzacją nieruchomości oraz ujawnianiem ich stanu prawnego.

samorzad.infor.pl

 

Sektor publiczny
Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r.: Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00. Na Infor.pl udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

pokaż więcej
Proszę czekać...