Służba Celna ma już plan działań na kolejne pięć lat

Paulina Bąk
rozwiń więcej
Jest już gotowa strategia działania dla Służby Celnej do 2015 roku. Określa ona m.in. plan pracy dla funkcjonariuszy celnych. Strategia będzie wspierana planem antykorupcyjnym.

Ministerstwo Finansów ogłosiło strategie działania Służby Celnej. Wiceminister finansów Jacek Kapica uważa, że opracowywanie tego typu dokumentów jest niezbędnym instrumentem zarządzania Służbą Celną. Strategia została opisana w projekcie Służba Celna 2015+. Dokument formułuje misje Służby Celnej, która ma być przyjazna dla obywateli i przedsiębiorców. Mają stosować skuteczny system kontroli na podstawie wykwalifikowanej kadry, efektywnej metody zarządzania i nowoczesnych technologii. W dokumencie sformułowano również główne cele strategiczne w perspektywie zewnętrznej, cele pośrednie z perspektywy wewnętrznych procesów biznesowych oraz z perspektywy rozwoju, a przede wszystkim nowe działania służące realizacji celów strategicznych i pośrednich. Do tych ostatnich należy m.in. wdrożenie programu e-cło, zmodernizowanego kodeksu celnego, modernizacja systemu poboru podatku od gier, kontroli urządzania gier hazardowych. Strategia ma być wspierana przez program antykorupcyjny polskiej Służby Celnej 2010–2013+, który zakłada zero tolerancji dla korupcji w Służbie Celnej.

– Chodzi o to, żeby odejść od utrwalonego w świadomości frazesu, że celnik nie musi dużo zarabiać, ponieważ może dorobić. Chcemy zwiększyć płace, żeby korupcja nie była wynikiem zapewnienia potrzeb bytowych. Staramy się kształtować postawę godną funkcjonariusza celnego – podkreślał Jacek Kapica. Strategia zostanie zaopiniowana przez Fundacje Batorego oraz Transparenty International.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...