Mija termin składania oświadczeń majątkowych przez wojskowych

W środę mija termin składania oświadczeń majątkowych przez wojskowych. Obowiązek ten obejmuje wszystkich oficerów zawodowych, z wyjątkiem sędziów i prokuratorów. Podlegają mu też podoficerowie zajmujący się finansami i logistyką.

Rzecznik żandarmerii wojskowej, do której trafiają oświadczenia, ppłk Marcin Wiącek powiedział PAP we wtorek, że do złożenia oświadczenia zobowiązanych jest ponad 30 tys. żołnierzy. Ich listę corocznie przygotowuje Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.

Niedopełnienie obowiązku złożenia oświadczenia grozi koniecznością odejścia z armii. Żołnierz, który powinien, a nie złoży oświadczenia otrzymuje upomnienie; brak reakcji na nie skutkuje zwolnieniem ze służby. Zatajenie informacji albo podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi zaś odpowiedzialnością karną.

Wojsko nie udziela informacji, ile oświadczeń złożono dotychczas; bilans tych, które wpłyną, będzie znany najwcześniej za kilka tygodni. Doświadczenia z poprzednich lat wskazują, że wielu żołnierzy czeka ze złożeniem oświadczenia do ostatniej chwili; zwykle w jednej kopercie nadsyłane są oświadczenia kilku osób z jednostki.

Kilkustronicowe oświadczenie składane jest przez określonych wojskowych corocznie do 31 marca. Uwzględniane są w nim informacje dotyczące posiadanych domów, mieszkań, gospodarstw rolnych i innych nieruchomości oraz tytuły ich własności. W oświadczeniu należy poinformować m.in. o oszczędnościach w złotówkach i walucie, papierach wartościowych, udziałach lub akcjach. Wskazać należy również np. zobowiązania - w tym zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz działalność gospodarczą małżonka, a nawet posiadane pojazdy. 

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...