Strefy ochronne na terenie uzdrowisk

W najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać hotele ani stacje bazowe telefonii komórkowej. Uzdrowiskami będą mogły natomiast zostać wyrobiska kopalni soli - zakłada projekt nowelizacji ustawy o uzdrowiskach.

Zgodnie z projektem, wydzielone na terenie uzdrowisk trzy strefy ochronne ulegną pewnym modyfikacjom.

W strefie A, najbardziej chronionej, mają znaleźć się wszystkie budynki i urządzenia związane z lecznictwem, a tereny zielone stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni.

W strefie B będą zlokalizowane m.in. obiekty usługowe i turystyczne, a zieleń zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni.

Strefa C ma być obszarem mającym wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych; udział terenów biologicznie czynnych ma w niej wynosić nie mniej niż 45 proc.

W trakcie procedowania nad projektem posłowie zrezygnowali z określenia minimalnej wielkości strefy A. Gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

Według zapisów zaakceptowanych we wtorek przez połączone sejmowe komisje Zdrowia oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w strefie A, nie będzie można lokalizować hoteli. Będą jednak mogły funkcjonować w niej te, które już istnieją.

"Dla mnie to zapis kontrowersyjny. Nie dlatego, żebym chciał, aby w strefie A były hotele, ale to tak wygląda, jakby w niektórych przypadkach stare hotele w tej strefie dostały monopol na funkcjonowanie" - powiedział przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Bronisław Dutka (PSL).

"Myślę, że to spowoduje pewne ruchy w wielkości stref. Gminy uzdrowiskowe będą ograniczały wielkość strefy A, żeby umożliwić rozbudowę bazy hotelowej" - dodał. Zaznaczył, że w wielu gminach uzdrowiska współpracują z hotelami, które zapewniają miejsce zamieszkania dla kuracjuszy. Jak ocenił, propozycja dotycząca zakazu budowy hoteli może spotkać się z zarzutem dotyczącym ograniczania konkurencji. "Być może jeszcze do momentu uchwalenia ustawy - w drugim czytaniu - pojawią się dość poważne poprawki, które będzie należało uwzględnić" - powiedział Dutka.

Projekt nowelizacji przewiduje też, że tak jak obecnie, w strefie A nie będą mogły być lokowane stacje bazowe telefonii komórkowej. Posłowie zgodzili się jednak, by mogły one powstawać na granicy stref A i B. W tej chwili nie mogą stanąć bliżej niż 500 m od tej granicy.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także, że miano uzdrowiska będą mogły zyskać wyrobiska kopalni soli. "Do tej pory tam leczono, a nie było tego jak nazwać" - powiedział Dutka.

W myśl nowych propozycji, gminy uzdrowiskowe będą zobowiązane do uchwalenia dla strefy A planu zagospodarowania przestrzennego w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy. Jak wyjaśnił Dutka, po nowelizacji w strefach B i C gminy uzdrowiskowe będą mogły gospodarować dokładnie tak, jak robią to wszystkie gminy w Polsce.

"Dziś uchwalenie planu wiąże się z kosztami i dużymi trudnościami. Dotąd było tak, że jeżeli jedna miejscowość w gminie była uzdrowiskiem, to cała gmina nie mogła nic budować, ponieważ nie miała ważnego planu. Teraz gmina uzdrowiskowa ten plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiała zrobić tylko dla strefy A, co umożliwi inwestycje w pozostałych strefach" - powiedział Dutka.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia. Jak ocenił Dutka, może to być wiosną przyszłego roku.

W Polsce są obecnie 44 uzdrowiska i około 70 miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych, które w przyszłości, po spełnieniu wymogów ustawowych, mogą uzyskać taki status.

Czytaj także: Jak gmina może stać się uzdrowiskiem>>

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...