Kontrola UTK: Dwa razy więcej pasażerów niż miejsc w pociągu

W weekend frekwencja w pociągach TLK jadących w góry nawet dwukrotnie przewyższała liczbę miejsc siedzących - ustalił Urząd Transportu Kolejowego. UTK kontrolował pociągi na dworcach w Warszawie, Radomiu, Szczecinie i Wrocławiu.

Urząd skontrolował podczas minionego weekendu 156 pociągów pasażerskich. Kontrola miała związek z rozpoczęciem szkolnych ferii zimowych w czterech województwach: mazowieckim, opolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.

Jak poinformował w środę rzecznik UTK Alvin Gajadhur, inspektorzy monitorowali także sytuację na dworcach w górskich miejscowościach wypoczynkowych.

Największy ruch panował na stołecznym dworcu centralnym. "Pomimo uruchomienia kilku dodatkowych pociągów kategorii EIC do Zakopanego, frekwencja w pociągach TLK - nie objętych rezerwacją miejsc - dochodziła nawet do 200 proc. liczby miejsc siedzących" - poinformował rzecznik. Dodał, że do pociągu relacji Białystok - Zakopane chciało w Warszawie wsiąść tyle osób, że kilku pasażerów nie było w stanie wejść do wagonów. "Osoby te całkowicie zrezygnowały z podróży i otrzymały zwrot pełnej należności za bilety" - poinformował Gajadhur.

Kontrolerzy UTK nie stwierdzili większych trudności z kupnem biletu - na dworcu centralnym pasażerowie stali w piątek po południu w kolejce do kasy pół godziny, ale bez kolejki można było kupić bilet w "Centrum Obsługi Podróżnych" i w automatach. Informacja o rozkładzie jazdy, wprowadzanych w nim korektach i opóźnieniach pociągów, była w opinii kontrolerów dostateczna.

Nie brakowało za to innych problemów. "W pociągu z Warszawy do Szklarskiej Poręby jeden z przedziałów zarezerwowanych dla grupy młodzieży został zajęty przez innych podróżnych. Ich usunięcie wymagało interwencji policji, w związku z czym pociąg odjechał z 23-minutowym opóźnieniem" - poinformował rzecznik.

Większe opóźnienie miał pociąg ze Szczecina do Zakopanego, w którym nie oznaczono 19 zarezerwowanych przedziałów, w związku z czym zostały one zajęte przez innych podróżnych. "Zapewnienie dla nich miejsc wymagało wzmocnienia składu pociągu o dwa dodatkowe wagony, a wykonanie tej czynności zajęło przewoźnikowi aż 2 godziny" - poinformował rzecznik. Do Zakopanego pociąg przyjechał z 160-minutowym opóźnieniem.

W weekend nie brakowało też awarii taboru - pociąg relacji Szczecin - Przemyśl wyruszył z 110-minutowym opóźnieniem, bo zepsuł się wagon sypialny i trzeba było go wymienić. Kontrolerzy ocenili, że ogrzewanie i oświetlenie w kontrolowanych pociągach było z reguły sprawne, w wielu wagonach brakowało natomiast wody w toaletach. Jak poinformował rzecznik, inspektorzy UTK stwierdzili za to "rażąco niski standard wagonów" w pociągu Wisła Uzdrowisko - Gdynia Główna.

Od początku ferii zimowych pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego skontrolowali już 516 pociągów pasażerskich.

Czytaj także: Od początku marca mniej pociągów i dłuższe czasy przejazdu>>

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...