Bezpłatna infolinia dla pacjentów z POChP

Pacjenci z POChP - infolinia./ fot. Fotolia
Bezpłatna infolinia dla pacjentów z POChP działa od listopada. Kto może skorzystać z porady?

Pacjenci z POChP - infolinia

Od listopada 2021 r. działa bezpłatna infolinia dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną choroba płuc (POChP). Pozwala ona skonsultować się z pulmonologiem i psychologiem w sprawie m.in. uciążliwych objawów choroby, takich jak duszności i lęk o życie.

Infolinia powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – „JEDNYM TCHEM!”.

„Pacjenci często na początku choroby mają wiele objawów, które są dla nich nowe i nieznane, i nie wiedzą, jak powinni reagować, a na wizytę u lekarza – szczególnie teraz – muszą długo czekać. Infolinia gwarantuje anonimowość, więc pacjenci mogą czuć się swobodnie i spokojnie zadawać każde nurtujące ich pytania oraz wątpliwości odnośnie zdrowia. Nie oceniamy - odpowiadamy. Warto skorzystać” – skomentowała cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP dr Dominika Wróblewska, specjalista chorób płuc z podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Pacjenci z POChP - kontakt

Pod numerem telefonu 516 376 675 do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia. Pacjenci bądź ich bliscy mogą zadawać im pytania dotyczące choroby, zaburzeń oddechowych, niepokojących objawów, jak również wentylacji mechanicznej.

Pacjenci z POChP - pomoc psychologiczna

Infolinia daje też możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Wielu pacjentów z POChP, którzy cierpią na nawracające duszności, żyje w przewlekłym stresie o swoje zdrowie i życie.

„Ciągłe uczucie strachu i stresu prowadzi do rozwoju depresji, która może przełożyć się na cały proces terapeutyczny. Pacjenci potrzebują wsparcia w walce z chorobą. Warto z kimś porozmawiać i poszukać pozytywnych stron. Szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19 pacjenci zmagają się z wyjątkowo silnym stresem poprzez zwiększone ryzyko zakażenia” – podkreśliła psycholog Dorota Dąbrowska.

Pacjenci z POChP - dyżury

W listopadzie pierwsze dyżury pełnią już lekarze: dr Michał Szczyrek z woj. Lubelskiego - we wtorek w godz. 15:00-17:00 oraz dr Dominika Wróblewska z woj. podkarpackiego – w piątek w godz. 11:00-13:00. W środy pod numerem infolinii w godzinach 15:00-17:00 dyżuruje psycholog - Dorota Dąbrowska.

„Mamy nadzieję, że taka forma wsparcia pomoże wszystkim pacjentom uporać się z problemami, których doświadczają. Sam zmagam się z chorobą przewlekłą, z częstymi dusznościami i wiem, jak choroba jest obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego cieszę się, że udało nam się uruchomić tę infolinię i zachęcam do skorzystania z niej wszystkich potrzebujących wsparcia” – skomentował Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia „JEDNYM TCHEM!”.

Pacjenci z POChP - specjaliści

Informacje na temat dyżurów kolejnych specjalistów można znaleźć na stronie internetowej (www.jednymtchem.pl) lub stronie Fb stowarzyszenia.

Choroby płuc dotyczą już 6 mln Polaków, ale liczba ta będzie systematycznie rosnąć, na co wpływ ma nie tylko trwająca epidemia zakażeń SARS-CoV-2, ale przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska i palenie tytoniu. Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpią 2 mln Polaków. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju POChP jest palenie tytoniu. Podstawowymi objawami choroby są duszność (na początku przy podejmowaniu wysiłku, później nawet w spoczynku), kaszel, odkrztuszanie plwociny.

POChP rozwija się wiele lat – zazwyczaj kilkadziesiąt – niezauważona. Choroba prowadzi stopniowo do wystąpienia niewydolności oddechowej. (PAP)

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...