Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”
Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”. Od 10 listopada ekspozycję można oglądać w galerii plenerowej na ogrodzeniu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Al. Ujazdowskich w Warszawie.

Wystawa w rocznicę odzyskania niepodległości - „Niepodległa na mapach”

Dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że sytuacja na wschodniej granicy Polski stała się tematem niezwykle żywym, skupiającym uwagę opinii publicznej. W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości stajemy nieoczekiwanie przed koniecznością skutecznej obrony granic naszego państwa. W tym kontekście wystawa, która przedstawia proces formowania się granic odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego, okazuje się zaskakująco aktualna.

Ekspozycja unaocznia, że niepodległość nie została Polakom podarowana, lecz wywalczona przez polskich patriotów, a jej ostateczny kształt to efekt zbiorowego wysiłku podjętego w poczuciu odpowiedzialności za dobro Rzeczpospolitej. O granicach polskiego państwa zadecydowały zarówno dyplomatyczne negocjacje podjęte przez polskich polityków z władzami europejskich potęg, akcje mobilizujące polską społeczność do udziału w plebiscytach na terenach spornych, jak również zbrojne powstania oraz działania militarne podjęte przez polską armię. Ówczesnych Polaków jednoczył wspólny cel, któremu byli w stanie podporządkować swoje partykularne interesy. Tym nadrzędnym celem było dobro Ojczyzny.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Archiwum Akt Nowych, przedstawia dokumenty, zdjęcia, a przede wszystkim mapy, które odzwierciedlają najważniejsze etapy ustalania terytorium Polski.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...