Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła?

Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła? / Media
Rząd pracuje nad ustawą mającą na celu zapewnienie uznawania modułu mTożsamość w aplikacji mObywatel na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjnego dowodu osobistego. Regulacja powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym roku – poinformował sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Andruszkiewicz przekazał członkom sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informację o nowych dokumentach i usługach udostępnionych w cyfrowym portfelu na dokumenty mObywatel oraz planach rozwoju tej aplikacji na rok 2022.

MObywatel będzie zawierał legitymację emeryta

Poinformował posłów, że do mObywatela będzie wkrótce można podpiąć legitymację emeryta, rencisty czy osoby niepełnosprawnej. Nowa funkcjonalność umożliwi także kierowcom wgląd w informacje na temat otrzymanych mandatów.

Samorządy w MObywatel umieszczą karty miejskie

Andruszkiewicz dodał, że trwają również prace nad rozwiązaniem, które w ramach aplikacji umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych, np. kart miejskich. Poinformował też, że prowadzone są prace wdrożeniowe, które pozwolą przechowywać w mObywatelu również certyfikaty Covid podopiecznych.

MObywatel z kodem QR

Zgodnie z zaprezentowanymi w Sejmie planami dotyczącymi rozwoju aplikacji zostanie ona uzupełniona o możliwość wysyłania powiadomień online oraz o mechanizm zapewniający łatwe uwierzytelnianie oraz przekazywanie danych do urzędu za pomocą kodu QR skanowanego z poziomu mObywatela, tak jak zostało to zrobione przy rozliczeniu podatkowym.

MObywatel zrównany z dowodem osobistym?

Andruszkiewicz poinformował też o trwających pracach legislacyjnych mających na celu zapewnienie, by moduł mTożsamość, czyli dowód tożsamości w mObywatelu, był akceptowany na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjny dowód osobisty. Według Andruszkiewicza odpowiednia ustawa powinna trafić do Sejmu w „najbliższych miesiącach”.

„Naszą filozofią jest to, żeby mObywatel nie był tylko cyfrowym portfelem na podstawowe dokumenty, ale również miejscem, gdzie dane grupy, środowiska, związki czy organizacje, które np. wydają patenty - o ile one są oficjalnie respektowane przez organy polskiego państwa” – powiedział Andruszkiewicz odpowiadając na pytanie jednego z posłów, czy możliwe będzie przechowywanie w mObywatelu np. legitymacji poselskich czy patentów żeglarskich.

MObywatel bez ryzyka włamania

Andruszkiewicz zapewniał, że aplikacja jest bezpieczna. „Nie zarejestrowaliśmy żadnego incydentu włamania, przejęcia aplikacji, wykradzenia danych czy posłużenia się tymi danymi w jakimś celu niedozwolonym przez osoby trzecie” - powiedział.

MObywatel wzorem dla europejskiego portfela tożsamości cyfrowej?

Poinformował też, że w UE toczą się obecnie prace nad europejskim portfelem tożsamości cyfrowej, podczas których Polska prezentuje mObywatela jako aplikację modelową. Ma ona obecnie ponad 7 mln użytkowników i działa w niej 15 usług, w tym m.in. odpowiednik dowodu osobistego, prawa jazdy, certyfikat Covid czy e-recepty.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...