Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku / Media
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR.

Wyrok jest nieprawomocny. Ale nie tylko dlatego nie można wywodzić z niego tezy, że kredyty złotówkowe oparte o WIBOR są w skali całej Polski nieważne.

Na dziś kredyty z WIBOR są legalne

Powodem takiej decyzji sądu było to, że zmienne oprocentowanie kredytu bank wyliczał w oparciu o:

  1. WIBOR i
  2. własny wskaźnik.

WIBOR nie może być uzupełniany jednostronnie przez bank

Własny wskaźnik bank określał jako „współczynnik zmiany” i był publikowany w tabeli banku. Umowa kredytu nie informowała kredytobiorcy, w jaki sposób konstruowany jest ten wskaźnik. Był on całkowicie nieprzejrzysty dla kredytobiorcy.

Dlatego sąd unieważnił kredyt.

Inni kredytobiorcy, o ile nie mają podobnego wskaźnika w swoich umowach, na dziś nie powinni wiązać z tym wyrokiem, nadziei na korzystne dla siebie zmiany.

Przyczyną decyzji sądu nie był bowiem sam WIBOR, a dodawany do niego wskaźnik przeliczeniowy banku.

Wynika z tego, że gdyby bank rozliczenia z kredytobiorcą oparł tylko o WIBOR, to kredyt prawdopodobnie nie zostałby unieważniony. Pod warunkiem, że zmiany WIBOR powodowałyby automatycznie (bez uznaniowości ze strony banku), zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Czyli w umowie kredytu jest np. zapis "Co trzy miesiące zmienia się oprocentowanie kredytu w odniesieniu do średniego WIBORu z tego okresu".

Kiedy bank może przegrać spór sądowy o kredyt z "WIBOREM"?

Inna jest sytuacja prawna, gdy taka zmiana nie następowała automatycznie, a np. na podstawie:

  1. jednostronnej decyzji zarządu banku albo
  2. reguł wyznaczonych poza umową przez bank.

W tym przypadku kwestia podważenia umowy kredytu opartej o WIBOR jest otwarta. I zależy od wyboru linii orzeczniczej przez sądy.

Podsumowując: Warto pamiętać, że wątpliwości związane z WIBORem dotyczą przede wszystkim kredytów, w których jego zmiany, nie powodują automatycznej zmiany oprocentowania kredytu. I oczywiście tych sytuacji, gdy bank nie poinformował prawidłowo swojego klienta o ryzyko zmiany oprocentowania kredytu w związku ze zmianami WIBORu.

Kto prowadzi opisaną sprawę w sądzie?

Sprawę prowadzi mec. Agnieszka Sobczyk z K&L Legal Granat i Wspólnicy Sp.k.

Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...