Lubelskie: rośnie liczba zarejestrowanych produktów tradycyjnych

Trzynaście różnych potraw i specjałów zarejestrowano w 2011 r. w Lubelskiem na Liście Produktów Tradycyjnych, których historia wytwarzania ma co najmniej 25 lat. Lista służy zarówno promocji tych produktów jak i zachowaniu tradycji kulinarnych regionu.

Dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych na Lubelszczyźnie zarejestrowano 84 różne potrawy wytwarzane metodami tradycyjnymi - m.in. wędliny, ciasta, nalewki, sery, miody, przetwory z warzyw i owoców.

"Zainteresowanie rejestrowaniem tradycyjnych produktów systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 13 nowych produktów, a już kolejne sześć czeka na rejestrację. Mamy też już kilka nowych wniosków, których procedura rejestracji się rozpoczyna" - powiedział PAP Rafał Serej z departamentu rolnictwa i środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Wśród trzynastu nowych wpisanych na listę produktów, aż pięć to różne specjały z malin, których uprawa na Lubelszczyźnie jest bardzo rozwinięta, zwłaszcza w powiecie kraśnickim, gdzie stanowi ok. 30 proc. produkcji krajowej tego owocu. Na liście oprócz tradycyjnego soku i syropu malinowego, znalazł się też Maliniak kraśnicki (wódka malinowa), Nalewka "Malinóweczka" a także Miód malinowy.

W 2011 r. na listę wpisano też m.in. Nalewkę Ziemiańską (z pigwy), Miodownik z Jaszczowa, Makaron jajeczny z Ludwina, Olej tarnogrodzki, Zupę Cebulową z Goraja czy Ludwińskie prosię pieczone faszerowane.

Lista Produktów Tradycyjnych służy przede wszystkim rozpowszechnianiu informacji o wyrobach, potrawach i smakołykach wytwarzanych tradycyjnymi metodami, według starych receptur w danym regionie. "Producentom tych produktów lista ta daje możliwości ich promowania" - zaznaczył Serej. Jak dodał, listą produktów tradycyjnych interesują się też handlowcy, którzy chcą otwierać sklepy lub stoiska z takim asortymentem.

Aby dany produkt został wpisany na listę wnioskodawca musi udokumentować, że był on wytwarzany co najmniej 25 lat temu. To dla wnioskodawcy - zaznaczył Serej - najtrudniejszy etap w procesie rejestrowania produktu, bo nieraz musi zadać sobie sporo trudu, aby wyszukać potrzebne informacje w historycznych źródłach. We wniosku, oprócz opisu składników i receptury danej potrawy, należy też uwzględnić zmiany, jakie zaszły w sposobie jej przyrządzania dotyczące np. wykorzystywania młynków lub innych urządzeń, które zastąpiły dawne sposoby mielenia czy rozdrabniania.

Listy Produktów Tradycyjnych prowadzą urzędy marszałkowskie, które przyjmują i oceniają wnioski o rejestrację produktu. Następnie wnioski te opiniuje - wybrana przez urząd - izba gospodarcza zrzeszająca podmioty wytwarzające produkty tradycyjne. Potem wnioski przesyłane są do ministerstwa rolnictwa, gdzie zapada ostateczna decyzja o wpisaniu produktu na listę. Cała procedura trwa około dwóch miesięcy.

Jak zapewnia Serej, procedura nie jest skomplikowana. "Służymy pomocą w wypełnianiu wniosków i zachęcamy do zgłaszania tych tradycyjnych produktów, które są też częścią naszego dziedzictwa"- dodał.

Lista Produktów Tradycyjnych Lubelszczyzny, z ich opisem i historią, jest opublikowana na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego.

W całym kraju zarejestrowano już ponad 900 produktów tradycyjnych.

Sektor publiczny
Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r.: Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00. Na Infor.pl udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

pokaż więcej
Proszę czekać...