Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.
- Wybory prezydenckie 18 maja 2025 r.
- Uprawnienia przewidziane w Kodeksie wyborczym
- Informacja o wyborach
Wybory prezydenckie 18 maja 2025 r.
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 18 maja 2025 r. Tak wynika z postanowienia Marszałka Sejmu z 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Załącznik do tego postanowienia zawiera natomiast „Kalendarz Wyborczy” – a w nim terminy ważne także dla wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej 18 maja br. ukończą 60 lat i chcą skorzystać z rozmaitego rodzaju ułatwień w głosowaniu.
Uprawnienia przewidziane w Kodeksie wyborczym
Katalog uprawnień wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, został ustalony w przepisach ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: k.w.). Należą do nich:
• możliwość głosowania korespondencyjnego (art. 53a – art. 53l k.w.),
• możliwość głosowania przez pełnomocnika (art. 54 – art. 61 k.w.),
• możliwość głosowania w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji wyborczej – w tym w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych (art. 28a k.w.),
• możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego (art. 37e k.w.),
• możliwość skorzystania z nakładki na karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a (art. 40a k.w.),
• prawo osób niepełnosprawnych oraz seniorów do informacji o wyborach (art. 37a k.w.).
Informacja o wyborach
Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat, ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w danej gminie, ma prawo do uzyskiwania informacji o:
1) komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych listach kandydatów i kandydatach,
2) lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej jego miejsca zamieszkania, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych,
3) terminie wyborów oraz godzinach głosowania,
4) warunkach bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego,
5) warunkach oraz formach głosowania,
6) warunkach ujęcia wyborcy w spisie wyborców w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal obwodowej komisji wyborczej dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
7) właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania.
Informacje te są przekazywane wyborcy, na jego wniosek, przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych – w tym w formie elektronicznej. We wniosku, o którym mowa, wyborca podaje nazwisko, imię (imiona) oraz adres stałego zamieszkania.
(...)
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Czytaj więcej w INFORLEX Administracja »
Autor: Michał Cyrankiewicz-Gortyński
art. 10 § 1 pkt 2 i § 2, art. 28a, art. 37a, art. 37e, art. 40a, art. 53a–53l, art. 54–61 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 365)
postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 48)