MEN przygotowało poradnik dla rodziców najmłodszych uczniów

Edukacja, poradnik/ Fot. Fotolia / Fotolia
W poradniku Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice sześcio- i siedmiolatków znajdą m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej resortu edukacji.

MEN przygotowało poradnik dla rodziców sześcio- i siedmiolatków

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Rodzice macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”. Jest on od środy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji.

Swój poradnik dla rodziców sześciolatków "Uwierzmy w maluchy" przygotowała także Platforma Obywatelska.

„Jeszcze trzy miesiące temu, kiedy konstruowaliśmy przepis, dający wolność rodzicom w decyzji czy sześcio- czy siedmiolatek idzie do szkoły, wydawało się, że prostszego nie można wymyślić, że rzeczywiście rodzic decyduje, czy jego sześciolatek jest w zerówce, w oddziale przedszkolnym przy szkole, czy też w I klasie” – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska prezentując na konferencji prasowej poradnik.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

„Niestety, organizacyjnie okazało się to dosyć skomplikowane dla samorządów, ale tylko dlatego, że uznały one same, że chcą to skomplikować” – dodała minister.

„Dlatego – jak wyjaśniła szefowa MEN – w związku z licznymi, czasami setkami pytań rodziców, którzy są w różny sposób przymuszani, szantażowani w swoich przedszkolach decyzjami czy brakiem decyzji dyrektora przedszkola, że nie ma miejsca w przedszkolu (…) postanowiliśmy zareagować”.

W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klas I szkoły podstawowej, odraczania dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, czy ponownego zapisywania dziecka do klasy I i II szkoły podstawowej. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów resortu edukacji.

Szefowa resortu edukacji zapowiedziała, że poradnik trafi też do posłów PiS; a każdy z nich będzie miał obowiązek w przyszłym tygodniu zorganizować w swoim powiecie spotkanie dotyczące sześcio- i siedmiolatka w przedszkolu i szkole.

Zalewska przypomniała, że z myślą o rodzicach dzieci sześcio- i siedmioletnich uruchomione zostały w MEN cztery numery telefonów: 22-34-74-595, 22-34-74-717, 22-34-74-589 i 22-34-74-467. Eksperci resortu są dostępni pod nimi od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

„Dyskutujemy z samorządowcami pokazując im po pierwsze, że w swoich budżetach mają subwencje niezmienioną, taką, jaką mieliby na połączony rocznik siedmio- i sześciolatka (…), zwiększyliśmy dotację dla przedszkoli. Jednocześnie mówimy, że w przyszłym roku sześciolatek będzie objęty taką samą subwencją jak siedmiolatek w szkole” – poinformowała minister.

Powtórzyła także, że z informacji resortu wynika, że w przedszkolach jest wystarczająca liczba miejsc dla dzieci. Przypomniała, że prawo oświatowe daje samorządom możliwość skorzystania z zasobów, jakimi dysponują przedszkola niepubliczne.

„Nie ma możliwości powiedzenia rodzicowi, który ma sześciolatka, że nie będzie kontynuował swojej edukacji, bo nie ma miejsca w przedszkolu. Absolutnie jest to niemożliwe. Apeluję do rodziców: +nie dajcie sobie tego wmówić, składajcie deklaracje (o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w tej samej placówce – PAP)+” – powiedziała Zalewska.

Swój poradnik dla rodziców dzieci sześcioletnich "Uwierzmy w maluchy" przygotowała i promowała także w środę Platforma Obywatelska.

"Robimy konkurencję rządowi. Dziś minister Anna Zalewska pokazała swój poradnik dla rodziców, poradnik przygotowany przez MEN. My również przygotowaliśmy taki poradnik" - powiedziała była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), przedstawiając publikację na konferencji prasowej w Sejmie. "Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże rodzicom podjąć właściwą decyzję" - dodała.

Jak mówiła, w poradniku rodzice znajdą m.in. "pięć kroków do podjęcia decyzji" mających pomóc rodzicom podjąć decyzję czy ich dziecko powinno pójść do szkoły w wieku 6 lat, czy też nie. Rodzice dowiedzą się też jak obserwować dziecko, na co zwracać uwagę, co powinno ono umieć robić, by można było ocenić czy rzeczywiście osiągnęło dojrzałość szkolną. Są rozmowy z ekspertami, są dane dotyczące przygotowania szkół, oceny jak dzieci sześcioletnie sobie radzą w szkole. W poradniku znalazły się też informację, co oznacza, lub co może oznaczać dla dziecka sytuacja, gdy rodzice zdecydują by zostało na drugi rok w tej samej klasie.

Poradnik ma jeszcze w środę być opublikowany na stronach internetowych Platformy Obywatelskiej i Instytutu Obywatelskiego oraz na platformie www.zamachnaedukacje.pl. Będzie również rozdawany w formie papierowej, na spotkaniach organizowanych w całej Polsce.

Marzec i kwiecień to czas, kiedy samorządy przeprowadzają rekrutacje do przedszkoli i zapisy do klas I szkół podstawowych; harmonogram ich jest indywidualną decyzją każdego samorządu.

Według mediów, po wejściu w życie uchwalonej w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków, część samorządów - w obliczu braku miejsc w przedszkolach - zapowiedziała, że sześciolatki na ich terenie pójdą do zerówek nie w przedszkolach, ale w szkołach.

Minister edukacji wystosowała w tej sprawie specjalne listy do samorządów oraz dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych przypominając im, że nie można bez zgody rodziców administracyjnie decydować o miejscu korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego oraz, że to rodzice decydują czy 6-latek ma chodzić do "zerówki" w przedszkolu czy w oddziale przedszkolnym w szkole.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy o systemie oświaty od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym dzieci trzyletnie prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

Według noweli od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowelizacja umożliwia także rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku szkolnym posłali je do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku. Będą mieli oni czas na złożenie takiego wniosku do 31 marca. Dziecko, którego rodzice tak zdecydują, nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym nie otrzyma promocji do klasy II. Analogiczne prawo do ponownego zapisu do tej samej klasy otrzymali również rodzice dzieci, które są w tej chwili w drugich klasach, a także rozpoczęły naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Polecamy serwis: Oświata

Sektor publiczny
Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł, przy progach dochodowych 2500 lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie
29 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wartość bonu energetycznego to przedział od 300 do 1200 zł. Wniosek o wypłatę bonu będzie można złożyć od 15 lipca do 30 września 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...