Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

opracował Tomasz Król
rozwiń więcej
Min. edukacji Barbara Nowacka / Min. edukacji B. Nowacka: podwyżki 30-33% na kontach 90% nauczycieli. Zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów / Shutterstock

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w bieżącym 2024 roku.

Jeszcze w tym roku wprowadzone zostaną przepisy, dzięki którym  – poinformowali w sobotę w Kłobucku (Śląskie) minister edukacji narodowej Barbara Nowacka i wiceszef tego resortu Henryk Kiepura.

Nowelizacja przepisów 2024 r.

„Rozpoczynamy w ministerstwie edukacji prace nad tym, aby zdejmować kolejne kneble i kolejne ograniczenia z polskiej oświaty, z polskich samorządów, wprowadzone przez naszych poprzedników. Już w najbliższym czasie rozpoczniemy prace nad tym, aby samorządy, samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie – mogli powierzać funkcje dyrektorów na kolejną kadencję. Nie potrzeba robić konkursu, nie potrzeba całej tej procedury włączania kuratoriów, które chciały dominować nad samorządami, nad dyrektorami” – powiedział wiceminister.

„Jeszcze w tym roku wprowadzone zostaną przepisy, w wyniku których samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i zarządy powiatów – będą mogli dobrym dyrektorom powierzać funkcję na kolejną kadencję” – dodał Kiepura, zaznaczając, że chodzi o jedną kadencję. Ma to – w zamyśle MEN – na kilka lat odblokować możliwość podejmowania takich decyzji przez samorządy. „Jeżeli dyrektor jest dobrym dyrektorem, jeżeli szkoła osiąga znakomite wyniki edukacyjne, to nie ma powodu, żeby takiego dyrektora ograniczać i robić sztuczny konkurs, do czego doprowadził rząd PiS-u” – argumentował wiceszef MEN.

Stawiamy na edukację branżową

„Zadaniem państwa jest inwestować w edukację i naukę, na każdym poziomie i każdego typu. Edukacja zawodowa, edukacja branżowa jest jednym z priorytetów, bo żeby gospodarka się rozwijała potrzebni są wykwalifikowani ludzie, gotowi do podjęcia pracy, z najwyższymi umiejętnościami i z najwyższymi kompetencjami” – powiedziała Nowacka podczas konferencji prasowej.

Jak oceniła, właśnie dzięki samorządom – które chcą inwestować i potrafią przyciągać inwestorów - edukacja zawodowa bardzo dobrze się rozwija, swój wkład w to mają także dyrekcje szkół, które są otwarte na nowe, przyszłościowe kierunki. Minister przekonywała, że nawet w niewielkich miejscowościach dzięki pracy nauczycieli młodzież może się doskonale rozwijać, łączyć patriotyzm i nowoczesność z dbałością o tradycję i szacunkiem dla różnorodności. Szefowa resortu edukacji zauważyła, że owe przyszłościowe kierunki są bardzo różne, w zależności od regionu. Dlatego kluczowa jest elastyczność szkół i dostosowanie do potrzeb lokalnych rynków pracy.

„W ministerstwie będziemy dbali o to, by jak najwięcej zawodów przyszłości mogło się rozwijać, dbając zarówno o dobrą kadrę, jak i doposażenie tych szkół i pewną promocję edukacji zawodowej, której niestety – mamy wrażenie - przez lata brakowało na dostatecznym poziomie” – wskazała szefowa MEN. Podkreśliła, że posiadanie dobrego zawodu jest szczególnie ważne w kontekście nowych technologii zmieniającego się świata.

90% nauczyciele otrzymało na konta podwyżki 30-33% 

Minister zaznaczyła, że rolą resortu jest też zadbanie o stabilną sytuację szkół, także pod względem finansowym. Jak powtórzyła, obiecane nauczycielom podwyżki zostały wypłacone już w blisko 90 proc. szkół. „Zrealizowaliśmy jedną z obietnic naszego rządu, czyli podwyżki dla nauczycieli, 30-procentowe, nawet 33-procentowe w przypadku nauczycieli początkujących, bo dotrzymujemy zobowiązań i wiemy, że dobrze wynagradzany nauczyciel po prostu naszemu państwu w rozwoju, w bezpieczeństwie, w stabilności jest potrzebny (...)” – oświadczyła.

Obecna na konferencji prasowej śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla powiedziała, że kształcenie zawodowe jest dla niej priorytetem i będzie zachęcała dyrektorów, by rozwijali edukację w tym obszarze. Chodzi o to, by kształcenie było dostosowane do dynamicznego rynku pracy – zaznaczyła i zapowiedziała, że będzie na ten temat rozmawiała nie tylko z dyrektorami szkół, ale też np. z izbami rzemieślniczymi i innymi instytucjami.

 

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...