Egzamin ósmoklasisty 2023 – wymagania, harmonogram, punktacja

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową / shutterstock

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 zostanie przeprowadzony już po raz piąty. Jaki będzie harmonogram egzaminu ósmoklasisty? Jakie będą wymagania na egzaminie? Jak będą oceniane egzaminy?

rozwiń >

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową. Egzamin ósmoklasisty przeprowadza się wyłącznie w formie pisemnej.

Kto zdaje egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

  • uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz 
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie ósmej szkoły podstawowej.

Jakie przedmioty na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będzie obejmował trzy przedmioty:

  • język polski, 
  • matematykę, 
  • język obcy nowożytny.

Językiem obcym na egzaminie ósmoklasisty może być:

  • język angielski,
  • język francuski,
  • język hiszpański,
  • język niemiecki,
  • język rosyjski,
  • język włoski.

Czy w 2023 r. będzie czwarty przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Pierwotnie planowano, że egzamin ósmoklasisty będzie obejmował cztery przedmioty. Czwarty przedmiot miał być wybierany spośród biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Ostatecznie jednak resort edukacji zdecydował, że czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty nie będzie. Wobec tego w 2023 r. na egzaminie będą nadal trzy przedmioty.

Jakie będą wymagania na egzaminie ósmoklasisty?

W 2023 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla  przedmiotów egzaminacyjnych.

Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Kiedy próbny egzamin ósmoklasisty w roku 2022/2023?

Próbny egzamin ósmoklasisty zorganizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbył się w marcu 2021 r. Później CKE odstąpiła od przeprowadzania oficjalnego egzaminu próbnego. 

Szkoły mogą jednak przeprowadzać próbne egzaminy ósmoklasisty. Odbywają się one na analogicznych zasadach co sam egzamin, z użyciem arkuszy przygotowanych zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi. Próbne egzaminy przeprowadzono na ogół w listopadzie i grudniu 2022 r.

Kiedy egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Tak jak w latach ubiegłych egzamin ósmoklasisty w 2023 r. potrwa 3 dni. Każdego dnia uczeń przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty w 2023 r. zostanie przeprowadzony w:

  • terminie głównym:
    • język polski – 23 maja (wtorek),
    • matematyka – 24 maja (środa),
    • język obcy – 25 maja (czwartek),
  • terminie dodatkowym:
    • język polski – 12 czerwca (poniedziałek),
    • matematyka – 13 czerwca (wtorek),
    • język obcy – 14 czerwca (środa).

Każdego dnia egzamin rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym czasie: o godzinie 9:00.

Kto może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

  • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo
  • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Ile czasu będzie trwał egzamin ósmoklasisty?

Zdający egzamin ósmoklasisty będą dysponować czasem pracy:

  • na egzaminie z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
  • na egzaminie z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
  • na egzaminie z języka obcego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

Kto będzie miał wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Do wydłużenia czasu trwania egzaminu uprawnieni są uczniowie:

  • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność,
  • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
  • posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
  • posiadający zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza wydane w przypadku choroby lub niesprawności czasowej lub choroby przewlekłej,
  • posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią,
  • którzy w roku szkolnym 2022/2023 byli objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na:  
    • trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, 
    • zaburzenia komunikacji językowej ,
    • sytuację kryzysową lub traumatyczną,
  • cudzoziemcy, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu,
  • obywatele Ukrainy, przebywający w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 

W trzech ostatnich przypadkach podstawą do wydłużenia czasu trwania egzaminu jest pozytywna opinia rady pedagogicznej szkoły.

Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego pracują podczas egzaminu ósmoklasisty na arkuszach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

Co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty?

Na egzaminie ósmoklasisty uczeń może mieć ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem. Na egzamin z matematyki może (a nawet powinien) mieć przy sobie także linijkę. ‎

Podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać z kalkulatora oraz słowników ani innych pomocy naukowych. Zabronione jest także posiadanie ze sobą wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Jak jest oceniany egzamin ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są przedstawiane w procentach i na skali centylowej.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne oraz elektronicznego odczytu kart odpowiedzi – w przypadku wykorzystania do sprawdzania prac egzaminacyjnych narzędzi elektronicznych.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminu ósmoklasisty na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników ustalonych przez dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. 

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?

Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 3 lipca 2023 r

Wyniki zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowanie się na tej stronie.

Kiedy uczniowie dostaną zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty?

Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną w dniu 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. 

Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego – 23 czerwca 2023 r.

Ile trzeba mieć procent żeby zdać egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać na egzaminie ósmoklasisty, dlatego egzaminu nie można nie zdać.

Czy można mieć zero procent z egzaminu ósmoklasisty?

Uczeń, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty i uzyska 0 procent ukończy szkołę podstawową. Warunkiem jej ukończenia jest samo przystąpienie do egzaminu.

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać?

Sektor publiczny
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury
06 wrz 2024

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka
05 wrz 2024

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami
05 wrz 2024

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?
05 wrz 2024

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów
04 wrz 2024

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.
04 wrz 2024

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków
04 wrz 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską
03 wrz 2024

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym
03 wrz 2024

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności
30 sie 2024

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

pokaż więcej
Proszę czekać...