Rekrutacja do szkół średnich 2023 – zasady, terminy, wnioski
REKLAMA
REKLAMA
- Do jakich szkół średnich przeprowadza się rekrutację?
- Jakie są terminy rekrutacji do szkół średnich w 2023 r.
- Na jakiej podstawie uczeń ma wybrać szkołę średnią?
- Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?
- Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?
- Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?
- Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?
- Do ilu szkół średnich można złożyć podanie?
- Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?
- Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?
- Ile punktów należy się za świadectwo ukończenia ósmej klasy?
- Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?
- Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?
Rekrutacja do szkół średnich to postępowanie, po przeprowadzeniu którego absolwenci szkół podstawowych przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych.
REKLAMA
Do jakich szkół średnich przeprowadza się rekrutację?
Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:
- 4-letnich liceów ogólnokształcących,
- 5-letnich techników,
- 3-letnich szkół branżowych I stopnia.
Uczniowie liceów ogólnokształcących i techników mogą zakończyć edukację w tego rodzaju szkołach zdaniem egzaminu maturalnego. Uczniowie techników i szkół branżowych I stopnia mają możliwość uzyskania zawodu. Ci ostatni mogą kontynuować edukację w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Jakie są terminy rekrutacji do szkół średnich w 2023 r.
Terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r.
Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie rekrutacyjne do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.
Na jakiej podstawie uczeń ma wybrać szkołę średnią?
Przed właściwym postępowaniem rekrutacyjnym szkoły szkoły ponadpodstawowe publikują na swoich stronach internetowych ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Na tej podstawie uczniowie oraz ich rodzice mogą dokonać wyboru szkoły.
Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?
Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich rozpocznie około połowy maja. Ten etap potrwa przeciętnie do połowy czerwca.
Wyjątkiem są szkoły dwujęzyczne, klasy dwujęzyczne lub międzynarodowe, klasy wstępne, klasy przygotowania wojskowego oraz szkoły lub klasy sportowe – termin na składanie wniosków do nich trwa zazwyczaj do końca maja. W szkołach tych rodzajów w pierwszej połowie czerwca odbywają się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.
Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?
Absolwenci szkół podstawowych po uzyskaniu świadectw ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) muszą uzupełnić wnioski o przyjęcie składając te dokumenty w szkole średniej.
Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?
Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych około połowy lipca. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani.
Rekrutację zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to pod koniec lipca.
Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?
W przypadku, gdy kandydat nie dostanie się do szkoły średniej w trakcie rekrutacji zasadniczej, może starać się o przyjęcie w trakcie rekrutacji uzupełniającej. Odbywa się ona w tym szkołach średnich, w których po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca.
Do ilu szkół średnich można złożyć podanie?
Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej może być złożony do maksymalnie trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych placówek.
W praktyce organy prowadzące korzystają z tego uprawnienia. I tak na przykład w Warszawie i Krakowie brak jest ograniczeń liczby szkół, do których można składać wnioski. W Gdańsku można składać wnioski maksymalnie do pięciu szkół, a w Poznaniu – do nie więcej niż sześciu.
Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?
W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego:
- 100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
- 100 punktów – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?
Podczas postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów.
W celu przeliczenia wyrażonych w procentach wyników egzaminu ósmoklasisty uzyskanych przez ucznia należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego – przez 0,30.
W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:
- z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
- z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
- z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.
Ile punktów należy się za świadectwo ukończenia ósmej klasy?
W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:
- celującą (szóstka) – przyznaje się 18 punktów;
- bardzo dobrą (piątka) – przyznaje się po 17 punktów;
- dobrą (czwórka) – przyznaje się po 14 punktów;
- dostateczną (trójka) – przyznaje się po 8 punktów;
- dopuszczającą (dwójka) – przyznaje się po 2 punkty.
W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.
Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z “czerwonym paskiem”) przyznaje się 7 punktów.
Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.
Wreszcie za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu uczeń może uzyskać 3 punkty.
Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mają prawo do przyjęcia w pierwszej kolejności do odpowiedniej szkoły średniej. Listę olimpiad i konkursów, osiągnięcia w których gwarantują pierwszeństwo w przyjęciu ustalają wojewódzkie kuratoria oświaty.
Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?
W wyniku postępowania rekrutacyjnego szkoła średnia przyjmuje kandydatów w liczbie przewidzianej w ofercie edukacyjnej tej szkoły, która obejmuje liczbę klas o profilach odpowiednich dla danej szkoły i liczbę miejsc w poszczególnych klasach. Do szkoły przyjmowana jest zatem odpowiednia liczba kandydatów, którzy zgromadzili kolejno najwięcej punktów.
Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?
Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy. Próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego. Próg punktowy dla danej szkoły ustalony po rekrutacji w 2023 r. może być inny niż progi z lat ubiegłych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.