REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do szkół średnich 2023 – zasady, terminy, wnioski

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Uczniów klas ósmych czeka wybór szkoły ponadpodstawowej i przejście postępowania rekrutacyjnego. Jakie zasady regulują rekrutację do szkół średnich w 2023 r.? Jak oceny uzyskane w szkole podstawowej i wyniki egzaminu ósmoklasisty wpłyną na przyjęcie do szkoły średniej?
rozwiń >

Rekrutacja do szkół średnich to postępowanie, po przeprowadzeniu którego absolwenci szkół podstawowych przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

Do jakich szkół średnich przeprowadza się rekrutację?

Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:

 • 4-letnich liceów ogólnokształcących,
 • 5-letnich techników,
 • 3-letnich szkół branżowych I stopnia.

Uczniowie liceów ogólnokształcących i techników mogą zakończyć edukację w tego rodzaju szkołach zdaniem egzaminu maturalnego. Uczniowie techników i szkół branżowych I stopnia mają możliwość uzyskania zawodu. Ci ostatni mogą kontynuować edukację w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Jakie są terminy rekrutacji do szkół średnich w 2023 r.

Terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r. 

Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie rekrutacyjne do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakiej podstawie uczeń ma wybrać szkołę średnią?

Przed właściwym postępowaniem rekrutacyjnym szkoły szkoły ponadpodstawowe publikują na swoich stronach internetowych ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Na tej podstawie uczniowie oraz ich rodzice mogą dokonać wyboru szkoły.

Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich rozpocznie około połowy maja. Ten etap potrwa przeciętnie do połowy czerwca

Wyjątkiem są szkoły dwujęzyczne, klasy dwujęzyczne lub międzynarodowe, klasy wstępne, klasy przygotowania wojskowego oraz szkoły lub klasy sportowe – termin na składanie wniosków do nich trwa zazwyczaj do końca maja. W szkołach tych rodzajów w pierwszej połowie czerwca odbywają się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.

Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?

Absolwenci szkół podstawowych po uzyskaniu świadectw ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) muszą uzupełnić wnioski o  przyjęcie składając te dokumenty w szkole średniej.

Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?

Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych około połowy lipca. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. 

Rekrutację zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to pod koniec lipca.

Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?

W przypadku, gdy kandydat nie dostanie się do szkoły średniej w trakcie rekrutacji zasadniczej, może starać się o przyjęcie w trakcie rekrutacji uzupełniającej. Odbywa się ona w tym szkołach średnich, w których po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca.

Do ilu szkół średnich można złożyć podanie?

Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej może być złożony do maksymalnie trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych placówek. 

W praktyce organy prowadzące korzystają z tego uprawnienia. I tak na przykład w Warszawie i Krakowie brak jest ograniczeń liczby szkół, do których można składać wnioski. W Gdańsku można składać wnioski maksymalnie do pięciu szkół, a w Poznaniu – do nie więcej niż sześciu. 

Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego: 

 • 100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
 • 100 punktów – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?

Podczas postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów

W celu przeliczenia wyrażonych w procentach wyników egzaminu ósmoklasisty uzyskanych przez ucznia należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego – przez 0,30. 

W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:

 • z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
 • z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
 • z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.

Ile punktów należy się za świadectwo ukończenia ósmej klasy?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:

 • celującą (szóstka) – przyznaje się 18 punktów;
 • bardzo dobrą (piątka) – przyznaje się po 17 punktów;
 • dobrą (czwórka) – przyznaje się po 14 punktów;
 • dostateczną (trójka) – przyznaje się po 8 punktów;
 • dopuszczającą (dwójka) – przyznaje się po 2 punkty.

W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.

Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z “czerwonym paskiem”) przyznaje się 7 punktów.

Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.

Wreszcie za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu uczeń może uzyskać 3 punkty.

Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Ważne
Co daje w rekrutacji zdobycie wysokich miejsc w olimpiadach i konkursach?

Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mają prawo do przyjęcia w pierwszej kolejności do odpowiedniej szkoły średniej. Listę olimpiad i konkursów, osiągnięcia w których gwarantują pierwszeństwo w przyjęciu ustalają wojewódzkie kuratoria oświaty.

Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?

W wyniku postępowania rekrutacyjnego szkoła średnia przyjmuje kandydatów w liczbie przewidzianej w ofercie edukacyjnej tej szkoły, która obejmuje liczbę klas o profilach odpowiednich dla danej szkoły i liczbę miejsc w poszczególnych klasach. Do szkoły przyjmowana jest zatem odpowiednia liczba kandydatów, którzy zgromadzili kolejno najwięcej punktów.

Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?

Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy. Próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego. Próg punktowy dla danej szkoły ustalony po rekrutacji w 2023 r. może być inny niż progi z lat ubiegłych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA