REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do szkół średnich 2023 – zasady, terminy, wnioski

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Uczniów klas ósmych czeka wybór szkoły ponadpodstawowej i przejście postępowania rekrutacyjnego. Jakie zasady regulują rekrutację do szkół średnich w 2023 r.? Jak oceny uzyskane w szkole podstawowej i wyniki egzaminu ósmoklasisty wpłyną na przyjęcie do szkoły średniej?
rozwiń >

Rekrutacja do szkół średnich to postępowanie, po przeprowadzeniu którego absolwenci szkół podstawowych przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

Do jakich szkół średnich przeprowadza się rekrutację?

Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:

 • 4-letnich liceów ogólnokształcących,
 • 5-letnich techników,
 • 3-letnich szkół branżowych I stopnia.

Uczniowie liceów ogólnokształcących i techników mogą zakończyć edukację w tego rodzaju szkołach zdaniem egzaminu maturalnego. Uczniowie techników i szkół branżowych I stopnia mają możliwość uzyskania zawodu. Ci ostatni mogą kontynuować edukację w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Jakie są terminy rekrutacji do szkół średnich w 2023 r.

Terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r. 

Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie rekrutacyjne do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakiej podstawie uczeń ma wybrać szkołę średnią?

Przed właściwym postępowaniem rekrutacyjnym szkoły szkoły ponadpodstawowe publikują na swoich stronach internetowych ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Na tej podstawie uczniowie oraz ich rodzice mogą dokonać wyboru szkoły.

Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich rozpocznie około połowy maja. Ten etap potrwa przeciętnie do połowy czerwca

Wyjątkiem są szkoły dwujęzyczne, klasy dwujęzyczne lub międzynarodowe, klasy wstępne, klasy przygotowania wojskowego oraz szkoły lub klasy sportowe – termin na składanie wniosków do nich trwa zazwyczaj do końca maja. W szkołach tych rodzajów w pierwszej połowie czerwca odbywają się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.

Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?

Absolwenci szkół podstawowych po uzyskaniu świadectw ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) muszą uzupełnić wnioski o  przyjęcie składając te dokumenty w szkole średniej.

Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?

Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych około połowy lipca. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. 

Rekrutację zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to pod koniec lipca.

Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?

W przypadku, gdy kandydat nie dostanie się do szkoły średniej w trakcie rekrutacji zasadniczej, może starać się o przyjęcie w trakcie rekrutacji uzupełniającej. Odbywa się ona w tym szkołach średnich, w których po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca.

Do ilu szkół średnich można złożyć podanie?

Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej może być złożony do maksymalnie trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych placówek. 

W praktyce organy prowadzące korzystają z tego uprawnienia. I tak na przykład w Warszawie i Krakowie brak jest ograniczeń liczby szkół, do których można składać wnioski. W Gdańsku można składać wnioski maksymalnie do pięciu szkół, a w Poznaniu – do nie więcej niż sześciu. 

Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego: 

 • 100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
 • 100 punktów – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?

Podczas postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów

W celu przeliczenia wyrażonych w procentach wyników egzaminu ósmoklasisty uzyskanych przez ucznia należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego – przez 0,30. 

W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:

 • z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
 • z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
 • z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.

Ile punktów należy się za świadectwo ukończenia ósmej klasy?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:

 • celującą (szóstka) – przyznaje się 18 punktów;
 • bardzo dobrą (piątka) – przyznaje się po 17 punktów;
 • dobrą (czwórka) – przyznaje się po 14 punktów;
 • dostateczną (trójka) – przyznaje się po 8 punktów;
 • dopuszczającą (dwójka) – przyznaje się po 2 punkty.

W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.

Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z “czerwonym paskiem”) przyznaje się 7 punktów.

Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.

Wreszcie za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu uczeń może uzyskać 3 punkty.

Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Ważne
Co daje w rekrutacji zdobycie wysokich miejsc w olimpiadach i konkursach?

Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mają prawo do przyjęcia w pierwszej kolejności do odpowiedniej szkoły średniej. Listę olimpiad i konkursów, osiągnięcia w których gwarantują pierwszeństwo w przyjęciu ustalają wojewódzkie kuratoria oświaty.

Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?

W wyniku postępowania rekrutacyjnego szkoła średnia przyjmuje kandydatów w liczbie przewidzianej w ofercie edukacyjnej tej szkoły, która obejmuje liczbę klas o profilach odpowiednich dla danej szkoły i liczbę miejsc w poszczególnych klasach. Do szkoły przyjmowana jest zatem odpowiednia liczba kandydatów, którzy zgromadzili kolejno najwięcej punktów.

Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?

Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy. Próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego. Próg punktowy dla danej szkoły ustalony po rekrutacji w 2023 r. może być inny niż progi z lat ubiegłych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anna
  2023-02-02 07:43:19
  Z definicji "próg punktowy" to liczba punktów, poniżej której kandydat nie byłby zakwalifikowany mimo wolnych miejsc a nie liczba punktów ostatniego kandydata zakwalifikowanego w poprzednim roku.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Marzena
  2023-02-01 19:08:16
  O to ciekawe z tymi progami punktowymi. Wychowawczyni nam mówiła, że żeby się dostać do liceum nasza córka musi mieć co najmniej tyle punktów. A to zupełnie co innego! Dzięki za informacje.
  0
 • absolwent
  2023-05-25 09:47:31
  Polecam Zespół Szkół w Piastowie. Tu rządzą rodzice i uczniowie. Aby zaliczyć szkołę trzeba w niej bywać - raz, dwa razy w tygodniu i nawet nie usprawiedliwiać. Nauczyciele przepraszają, że pytają - proszą rodziców o wyrozumiałość a nas - uczniów o wybaczenie. Godnym podziwu jest nie naruszanie prawa do odpoczynku - brak prac domowych. jeśli ojciec mój zafundował szkole tańsze ławki czy inne pomoce, to miałem problem nauki z głowy. Poziom wiedzy tu nie jest istotny. Na przerwach częściej słyszy się ku.... lub h .... niż normalne słowa. Belfrom to nie przeszkadza, a Dyrekcja chwali za bogatość języka. O tolerancji nie mówię, bo to jest pojęcie obce, kultura bycia - co jest - pojęcie abstrakcyjne. Moi rodzice załatwili mi zaświadczenie z Poradni, a ci nauczyciele, którzy się z nim nie zgadzali - usieli odejść, bo straszyli Kuratorium lub policją - same zalety. Polecam tą szkołę i jestem pełen podziwu dla wszystkich tam pracujących. DZIEKUJE Absolwent
  2
 • Franciszek
  2023-04-14 21:45:21
  W Poznaniu 4 szkoły nie 6 zmienia się to od tego roku szkolnego
  0
 • Magda
  2023-04-19 16:44:54
  W Gdańsku w postepowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 kandydat będzie mógł wybrać nieograniczona liczbę szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdańska.
  0
 • zdzih
  2023-05-25 17:23:00
  W kółko słyszę to bezmyślne "wymarzona szkoła". Moi uczniowie sami zauważyli, że to po prostu wybrana szkoła.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Podwyżki o 30%-33% dla nauczycieli z kłopotem. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

REKLAMA

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

REKLAMA