Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do szkół średnich 2023 – zasady, terminy, wnioski

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się
Shutterstock

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Uczniów klas ósmych czeka wybór szkoły ponadpodstawowej i przejście postępowania rekrutacyjnego. Jakie zasady regulują rekrutację do szkół średnich w 2023 r.? Jak oceny uzyskane w szkole podstawowej i wyniki egzaminu ósmoklasisty wpłyną na przyjęcie do szkoły średniej?

rozwiń >

Rekrutacja do szkół średnich to postępowanie, po przeprowadzeniu którego absolwenci szkół podstawowych przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych.

Do jakich szkół średnich przeprowadza się rekrutację?

Absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do:

  • 4-letnich liceów ogólnokształcących,
  • 5-letnich techników,
  • 3-letnich szkół branżowych I stopnia.

Uczniowie liceów ogólnokształcących i techników mogą zakończyć edukację w tego rodzaju szkołach zdaniem egzaminu maturalnego. Uczniowie techników i szkół branżowych I stopnia mają możliwość uzyskania zawodu. Ci ostatni mogą kontynuować edukację w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Jakie są terminy rekrutacji do szkół średnich w 2023 r.

Terminarz rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r. 

Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie rekrutacyjne do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakiej podstawie uczeń ma wybrać szkołę średnią?

Przed właściwym postępowaniem rekrutacyjnym szkoły szkoły ponadpodstawowe publikują na swoich stronach internetowych ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny. Na tej podstawie uczniowie oraz ich rodzice mogą dokonać wyboru szkoły.

Kiedy będzie można składać podania o przyjęcie do szkoły średniej?

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich rozpocznie około połowy maja. Ten etap potrwa przeciętnie do połowy czerwca

Wyjątkiem są szkoły dwujęzyczne, klasy dwujęzyczne lub międzynarodowe, klasy wstępne, klasy przygotowania wojskowego oraz szkoły lub klasy sportowe – termin na składanie wniosków do nich trwa zazwyczaj do końca maja. W szkołach tych rodzajów w pierwszej połowie czerwca odbywają się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.

Kiedy trzeba będzie uzupełnić podanie?

Absolwenci szkół podstawowych po uzyskaniu świadectw ukończenia szkoły podstawowej (23 czerwca) i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty (6 lipca) muszą uzupełnić wnioski o  przyjęcie składając te dokumenty w szkole średniej.

Kiedy znane będą wyniki rekrutacji?

Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych około połowy lipca. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. 

Rekrutację zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to pod koniec lipca.

Co, kiedy kandydat nie dostanie się do żadnej ze szkół?

W przypadku, gdy kandydat nie dostanie się do szkoły średniej w trakcie rekrutacji zasadniczej, może starać się o przyjęcie w trakcie rekrutacji uzupełniającej. Odbywa się ona w tym szkołach średnich, w których po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca.

Do ilu szkół średnich można złożyć podanie?

Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej może być złożony do maksymalnie trzech wybranych publicznych szkół, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych placówek. 

W praktyce organy prowadzące korzystają z tego uprawnienia. I tak na przykład w Warszawie i Krakowie brak jest ograniczeń liczby szkół, do których można składać wnioski. W Gdańsku można składać wnioski maksymalnie do pięciu szkół, a w Poznaniu – do nie więcej niż sześciu. 

Ile punktów może zdobyć absolwent szkoły podstawowej?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego: 

  • 100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
  • 100 punktów – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Jak przelicza się wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?

Podczas postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów

W celu przeliczenia wyrażonych w procentach wyników egzaminu ósmoklasisty uzyskanych przez ucznia należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego – przez 0,30. 

W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:

  • z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.

Ile punktów należy się za świadectwo ukończenia ósmej klasy?

W postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:

  • celującą (szóstka) – przyznaje się 18 punktów;
  • bardzo dobrą (piątka) – przyznaje się po 17 punktów;
  • dobrą (czwórka) – przyznaje się po 14 punktów;
  • dostateczną (trójka) – przyznaje się po 8 punktów;
  • dopuszczającą (dwójka) – przyznaje się po 2 punkty.

W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.

Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z “czerwonym paskiem”) przyznaje się 7 punktów.

Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.

Wreszcie za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu uczeń może uzyskać 3 punkty.

Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Ważne
Co daje w rekrutacji zdobycie wysokich miejsc w olimpiadach i konkursach?

Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim mają prawo do przyjęcia w pierwszej kolejności do odpowiedniej szkoły średniej. Listę olimpiad i konkursów, osiągnięcia w których gwarantują pierwszeństwo w przyjęciu ustalają wojewódzkie kuratoria oświaty.

Ile punktów trzeba mieć, żeby dostać się do wymarzonej szkoły?

W wyniku postępowania rekrutacyjnego szkoła średnia przyjmuje kandydatów w liczbie przewidzianej w ofercie edukacyjnej tej szkoły, która obejmuje liczbę klas o profilach odpowiednich dla danej szkoły i liczbę miejsc w poszczególnych klasach. Do szkoły przyjmowana jest zatem odpowiednia liczba kandydatów, którzy zgromadzili kolejno najwięcej punktów.

Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?

Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy. Próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego. Próg punktowy dla danej szkoły ustalony po rekrutacji w 2023 r. może być inny niż progi z lat ubiegłych.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marzena
    2023-02-01 19:08:16
    O to ciekawe z tymi progami punktowymi. Wychowawczyni nam mówiła, że żeby się dostać do liceum nasza córka musi mieć co najmniej tyle punktów. A to zupełnie co innego! Dzięki za informacje.
    0
  • Anna
    2023-02-02 07:43:19
    Z definicji "próg punktowy" to liczba punktów, poniżej której kandydat nie byłby zakwalifikowany mimo wolnych miejsc a nie liczba punktów ostatniego kandydata zakwalifikowanego w poprzednim roku.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Emerytury nauczycielskie prawem nie przywilejem. Kiedy zostaną przywrócone

Emerytury nauczycielskie po 20 latach pracy „przy tablicy” lub po 30 latach pracy w ogóle to przedmiot projektu, który – jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – jest na końcowym etapie prac. Zapowiedział, że jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne. 

Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r. [3 mld zł]

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.