REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać? W jaki sposób?
Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać? W jaki sposób?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać? To pytanie mogą sobie zadawać ósmoklasiści, których wyniki na egzaminie nie będą takie, jakie by sobie oni (i ich rodzice) życzyli. Jakie uprawnienia przysługują w takiej sytuacji? Co trzeba zrobić, żeby zakwestionować wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to nie tylko podsumowanie ośmioletniej nauki w szkole podstawowej. Jego wyniki brane są także pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Mają zatem istotny wpływ na ciąg dalszy edukacji ucznia. W sytuacji, kiedy wyniki uzyskane na egzaminie nie są satysfakcjonujące można skorzystać z możliwości zakwestionowania wyników egzaminu.

REKLAMA

Kto może kwestionować wyniki egzaminu ósmoklasisty

Uprawnienia do kwestionowania wyników egzaminu ósmoklasisty przysługują rodzicom absolwenta szkoły podstawowej, jeśli – jak w przypadku większości ósmoklasistów – jest on niepełnoletni. 

W przypadku, gdy absolwent jest pełnoletni z uprawnień tych może skorzystać samodzielnie, a jego rodzice – już nie. Dotyczy to absolwentów szkół podstawowych dla dorosłych oraz – zapewne znaczenie mniej licznych – absolwentów pozostałych szkół podstawowych, którzy (np. wskutek kilkukrotnego powtarzania klasy) szkołę ukończyli już po osiągnięciu pełnoletności.

Ważne
Kto to jest pełnoletni?

Pełnoletnim jest, kto ukończył 18 lat. 

Osoba małoletnia, tzn. taka która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. Jest to możliwe w przypadku kobiety, która ukończyła 16 lat i której sąd opiekuńczy zezwolił z ważnych powodów na zawarcie małżeństwa.

Jak uzyskać wgląd do prac egzaminacyjnych

REKLAMA

Rodzice absolwenta szkoły podstawowej (lub sam absolwent, jeśli jest pełnoletni) mogą wystąpić w wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego absolwenta. Z wnioskiem takim należy zwrócić się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE zaświadczenia. Ze złożeniem wniosku o wgląd do pracy nie należy jednak zwlekać do końca tego terminu. Okręgowe komisje egzaminacyjne mają bowiem obowiązek przechowywania prac egzaminacyjnych tylko przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia przekazania szkołom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wglądu do prac egzaminacyjnych dokonuje się w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE. Osobom dokonującym wglądu zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. W czasie dokonywania wglądu osoby te mogą sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej

Jak ponownie sprawdzić prace z egzaminu ósmoklasisty

Kolejnym etapem w procedurze kwestionowania wyników egzaminu ósmoklasisty jest złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów przyznanych absolwentowi na egzaminie. Weryfikacja taka polega na tym, że praca egzaminacyjna zostaje ponownie sprawdzona i oceniona.

Wniosek o weryfikację składa się do dyrektora OKE. Wniosek musi zawierać pisemne uzasadnienie. Rodzice absolwenta (bądź pełnoletni absolwent) na złożenie takiego wniosku mają 2 dni robocze od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych.

Dyrektor OKE ma obowiązek wyznaczenia do weryfikacji sumy punktów egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, który nie sprawdzał i nie oceniał pracy egzaminacyjnej, której dotyczy wniosek o weryfikację punktów. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. 

Dyrektor OKE poinformuje zainteresowanych o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o weryfikację.

Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty mogą zostać poprawione

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz anuluje dotychczasowe zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, i wydaje absolwentowi nowe zaświadczenie.

Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty można zaskarżyć do sądu

Wyniki egzaminu ósmoklasisty ustalone w trybie przepisów ustawy o systemie oświaty są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • AM
  2023-07-03 15:52:03
  A czy po weryfikacje może nastąpić obniżenie dotychczasowej oceny?
  0
 • Milena38
  2024-01-16 14:02:59
  Nie powinno być egzaminu po 8 klasie .Dzieci się stresują .Przecież cały rok szkolny pracują żeby miały oceny wystawione na 1 semestr i 2 semestr .i to wystarcza do ukończenia szkoły podstawowej i wyboru szkoły do której chce chodzić uczeń ! Wolność dziecka !!! Za czasów moich rodziców , dziadków , pradziadków nie było egzaminu w 8 klasie . I żyło się dziecku lepiej :) Pani Tusku niech nie ma egzaminu 8 klasisty nerwy i stres dla dziecka . Niech Pan to zmieni jak inni nie potrafią ! Bardzo dziękuję ,
  0
 • Maksymilian
  2023-07-17 17:06:26
  A czy po weryfikacje może nastąpić obniżenie dotychczasowej oceny?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA