REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać? W jaki sposób?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać? To pytanie mogą sobie zadawać ósmoklasiści, których wyniki na egzaminie nie będą takie, jakie by sobie oni (i ich rodzice) życzyli. Jakie uprawnienia przysługują w takiej sytuacji? Co trzeba zrobić, żeby zakwestionować wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty to nie tylko podsumowanie ośmioletniej nauki w szkole podstawowej. Jego wyniki brane są także pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Mają zatem istotny wpływ na ciąg dalszy edukacji ucznia. W sytuacji, kiedy wyniki uzyskane na egzaminie nie są satysfakcjonujące można skorzystać z możliwości zakwestionowania wyników egzaminu.

REKLAMA

Kto może kwestionować wyniki egzaminu ósmoklasisty

Uprawnienia do kwestionowania wyników egzaminu ósmoklasisty przysługują rodzicom absolwenta szkoły podstawowej, jeśli – jak w przypadku większości ósmoklasistów – jest on niepełnoletni. 

W przypadku, gdy absolwent jest pełnoletni z uprawnień tych może skorzystać samodzielnie, a jego rodzice – już nie. Dotyczy to absolwentów szkół podstawowych dla dorosłych oraz – zapewne znaczenie mniej licznych – absolwentów pozostałych szkół podstawowych, którzy (np. wskutek kilkukrotnego powtarzania klasy) szkołę ukończyli już po osiągnięciu pełnoletności.

Ważne
Kto to jest pełnoletni?

Pełnoletnim jest, kto ukończył 18 lat. 

Osoba małoletnia, tzn. taka która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. Jest to możliwe w przypadku kobiety, która ukończyła 16 lat i której sąd opiekuńczy zezwolił z ważnych powodów na zawarcie małżeństwa.

Jak uzyskać wgląd do prac egzaminacyjnych

REKLAMA

Rodzice absolwenta szkoły podstawowej (lub sam absolwent, jeśli jest pełnoletni) mogą wystąpić w wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego absolwenta. Z wnioskiem takim należy zwrócić się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu.

Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE zaświadczenia. Ze złożeniem wniosku o wgląd do pracy nie należy jednak zwlekać do końca tego terminu. Okręgowe komisje egzaminacyjne mają bowiem obowiązek przechowywania prac egzaminacyjnych tylko przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia przekazania szkołom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wglądu do prac egzaminacyjnych dokonuje się w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE. Osobom dokonującym wglądu zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. W czasie dokonywania wglądu osoby te mogą sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej

Jak ponownie sprawdzić prace z egzaminu ósmoklasisty

Kolejnym etapem w procedurze kwestionowania wyników egzaminu ósmoklasisty jest złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów przyznanych absolwentowi na egzaminie. Weryfikacja taka polega na tym, że praca egzaminacyjna zostaje ponownie sprawdzona i oceniona.

Wniosek o weryfikację składa się do dyrektora OKE. Wniosek musi zawierać pisemne uzasadnienie. Rodzice absolwenta (bądź pełnoletni absolwent) na złożenie takiego wniosku mają 2 dni robocze od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych.

Dyrektor OKE ma obowiązek wyznaczenia do weryfikacji sumy punktów egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, który nie sprawdzał i nie oceniał pracy egzaminacyjnej, której dotyczy wniosek o weryfikację punktów. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. 

Dyrektor OKE poinformuje zainteresowanych o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o weryfikację.

Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty mogą zostać poprawione

Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz anuluje dotychczasowe zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, i wydaje absolwentowi nowe zaświadczenie.

Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty można zaskarżyć do sądu

Wyniki egzaminu ósmoklasisty ustalone w trybie przepisów ustawy o systemie oświaty są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA