REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty 2023 – wymagania, harmonogram, punktacja

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 zostanie przeprowadzony już po raz piąty. Jaki będzie harmonogram egzaminu ósmoklasisty? Jakie będą wymagania na egzaminie? Jak będą oceniane egzaminy?
rozwiń >

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową. Egzamin ósmoklasisty przeprowadza się wyłącznie w formie pisemnej.

REKLAMA

Kto zdaje egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

 • uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz 
 • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie ósmej szkoły podstawowej.

Jakie przedmioty na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będzie obejmował trzy przedmioty:

 • język polski, 
 • matematykę, 
 • język obcy nowożytny.

Językiem obcym na egzaminie ósmoklasisty może być:

 • język angielski,
 • język francuski,
 • język hiszpański,
 • język niemiecki,
 • język rosyjski,
 • język włoski.

Czy w 2023 r. będzie czwarty przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Pierwotnie planowano, że egzamin ósmoklasisty będzie obejmował cztery przedmioty. Czwarty przedmiot miał być wybierany spośród biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Ostatecznie jednak resort edukacji zdecydował, że czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty nie będzie. Wobec tego w 2023 r. na egzaminie będą nadal trzy przedmioty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie będą wymagania na egzaminie ósmoklasisty?

W 2023 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla  przedmiotów egzaminacyjnych.

Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Kiedy próbny egzamin ósmoklasisty w roku 2022/2023?

Próbny egzamin ósmoklasisty zorganizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbył się w marcu 2021 r. Później CKE odstąpiła od przeprowadzania oficjalnego egzaminu próbnego. 

Szkoły mogą jednak przeprowadzać próbne egzaminy ósmoklasisty. Odbywają się one na analogicznych zasadach co sam egzamin, z użyciem arkuszy przygotowanych zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi. Próbne egzaminy przeprowadzono na ogół w listopadzie i grudniu 2022 r.

Kiedy egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Tak jak w latach ubiegłych egzamin ósmoklasisty w 2023 r. potrwa 3 dni. Każdego dnia uczeń przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty w 2023 r. zostanie przeprowadzony w:

 • terminie głównym:
  • język polski – 23 maja (wtorek),
  • matematyka – 24 maja (środa),
  • język obcy – 25 maja (czwartek),
 • terminie dodatkowym:
  • język polski – 12 czerwca (poniedziałek),
  • matematyka – 13 czerwca (wtorek),
  • język obcy – 14 czerwca (środa).

Każdego dnia egzamin rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym czasie: o godzinie 9:00.

Kto może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

 • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo
 • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Ile czasu będzie trwał egzamin ósmoklasisty?

Zdający egzamin ósmoklasisty będą dysponować czasem pracy:

 • na egzaminie z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
 • na egzaminie z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
 • na egzaminie z języka obcego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

Kto będzie miał wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Do wydłużenia czasu trwania egzaminu uprawnieni są uczniowie:

 • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność,
 • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
 • posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
 • posiadający zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza wydane w przypadku choroby lub niesprawności czasowej lub choroby przewlekłej,
 • posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią,
 • którzy w roku szkolnym 2022/2023 byli objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na:  
  • trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, 
  • zaburzenia komunikacji językowej ,
  • sytuację kryzysową lub traumatyczną,
 • cudzoziemcy, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu,
 • obywatele Ukrainy, przebywający w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 

W trzech ostatnich przypadkach podstawą do wydłużenia czasu trwania egzaminu jest pozytywna opinia rady pedagogicznej szkoły.

Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego pracują podczas egzaminu ósmoklasisty na arkuszach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

Co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty?

Na egzaminie ósmoklasisty uczeń może mieć ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem. Na egzamin z matematyki może (a nawet powinien) mieć przy sobie także linijkę. ‎

Podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać z kalkulatora oraz słowników ani innych pomocy naukowych. Zabronione jest także posiadanie ze sobą wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Jak jest oceniany egzamin ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są przedstawiane w procentach i na skali centylowej.

REKLAMA

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne oraz elektronicznego odczytu kart odpowiedzi – w przypadku wykorzystania do sprawdzania prac egzaminacyjnych narzędzi elektronicznych.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminu ósmoklasisty na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników ustalonych przez dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. 

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?

Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 3 lipca 2023 r

Wyniki zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowanie się na tej stronie.

Kiedy uczniowie dostaną zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty?

Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną w dniu 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. 

Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego – 23 czerwca 2023 r.

Ile trzeba mieć procent żeby zdać egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać na egzaminie ósmoklasisty, dlatego egzaminu nie można nie zdać.

Czy można mieć zero procent z egzaminu ósmoklasisty?

Uczeń, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty i uzyska 0 procent ukończy szkołę podstawową. Warunkiem jej ukończenia jest samo przystąpienie do egzaminu.

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA