REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty 2023 – wymagania, harmonogram, punktacja

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 zostanie przeprowadzony już po raz piąty. Jaki będzie harmonogram egzaminu ósmoklasisty? Jakie będą wymagania na egzaminie? Jak będą oceniane egzaminy?
rozwiń >

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową. Egzamin ósmoklasisty przeprowadza się wyłącznie w formie pisemnej.

REKLAMA

Kto zdaje egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

 • uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz 
 • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie ósmej szkoły podstawowej.

Jakie przedmioty na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będzie obejmował trzy przedmioty:

 • język polski, 
 • matematykę, 
 • język obcy nowożytny.

Językiem obcym na egzaminie ósmoklasisty może być:

 • język angielski,
 • język francuski,
 • język hiszpański,
 • język niemiecki,
 • język rosyjski,
 • język włoski.

Czy w 2023 r. będzie czwarty przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Pierwotnie planowano, że egzamin ósmoklasisty będzie obejmował cztery przedmioty. Czwarty przedmiot miał być wybierany spośród biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Ostatecznie jednak resort edukacji zdecydował, że czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty nie będzie. Wobec tego w 2023 r. na egzaminie będą nadal trzy przedmioty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie będą wymagania na egzaminie ósmoklasisty?

W 2023 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla  przedmiotów egzaminacyjnych.

Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Kiedy próbny egzamin ósmoklasisty w roku 2022/2023?

Próbny egzamin ósmoklasisty zorganizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną odbył się w marcu 2021 r. Później CKE odstąpiła od przeprowadzania oficjalnego egzaminu próbnego. 

Szkoły mogą jednak przeprowadzać próbne egzaminy ósmoklasisty. Odbywają się one na analogicznych zasadach co sam egzamin, z użyciem arkuszy przygotowanych zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi. Próbne egzaminy przeprowadzono na ogół w listopadzie i grudniu 2022 r.

Kiedy egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Tak jak w latach ubiegłych egzamin ósmoklasisty w 2023 r. potrwa 3 dni. Każdego dnia uczeń przystąpi do egzaminu z jednego przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty w 2023 r. zostanie przeprowadzony w:

 • terminie głównym:
  • język polski – 23 maja (wtorek),
  • matematyka – 24 maja (środa),
  • język obcy – 25 maja (czwartek),
 • terminie dodatkowym:
  • język polski – 12 czerwca (poniedziałek),
  • matematyka – 13 czerwca (wtorek),
  • język obcy – 14 czerwca (środa).

Każdego dnia egzamin rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym czasie: o godzinie 9:00.

Kto może przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym?

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

 • z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo
 • przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

Ile czasu będzie trwał egzamin ósmoklasisty?

Zdający egzamin ósmoklasisty będą dysponować czasem pracy:

 • na egzaminie z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
 • na egzaminie z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
 • na egzaminie z języka obcego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

Kto będzie miał wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.?

Do wydłużenia czasu trwania egzaminu uprawnieni są uczniowie:

 • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność,
 • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
 • posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania,
 • posiadający zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza wydane w przypadku choroby lub niesprawności czasowej lub choroby przewlekłej,
 • posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią,
 • którzy w roku szkolnym 2022/2023 byli objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na:  
  • trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, 
  • zaburzenia komunikacji językowej ,
  • sytuację kryzysową lub traumatyczną,
 • cudzoziemcy, którym ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu,
 • obywatele Ukrainy, przebywający w Polsce w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 

W trzech ostatnich przypadkach podstawą do wydłużenia czasu trwania egzaminu jest pozytywna opinia rady pedagogicznej szkoły.

Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego pracują podczas egzaminu ósmoklasisty na arkuszach dostosowanych do ich potrzeb i możliwości.

Co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty?

Na egzaminie ósmoklasisty uczeń może mieć ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem. Na egzamin z matematyki może (a nawet powinien) mieć przy sobie także linijkę. ‎

Podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać z kalkulatora oraz słowników ani innych pomocy naukowych. Zabronione jest także posiadanie ze sobą wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Jak jest oceniany egzamin ósmoklasisty?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty są przedstawiane w procentach i na skali centylowej.

REKLAMA

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów sprawdzających prace egzaminacyjne oraz elektronicznego odczytu kart odpowiedzi – w przypadku wykorzystania do sprawdzania prac egzaminacyjnych narzędzi elektronicznych.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminu ósmoklasisty na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników ustalonych przez dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. 

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?

Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 3 lipca 2023 r

Wyniki zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowanie się na tej stronie.

Kiedy uczniowie dostaną zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty?

Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną w dniu 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. 

Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego – 23 czerwca 2023 r.

Ile trzeba mieć procent żeby zdać egzamin ósmoklasisty w 2023 r.?

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać na egzaminie ósmoklasisty, dlatego egzaminu nie można nie zdać.

Czy można mieć zero procent z egzaminu ósmoklasisty?

Uczeń, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty i uzyska 0 procent ukończy szkołę podstawową. Warunkiem jej ukończenia jest samo przystąpienie do egzaminu.

Czy od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla wszystkich? Czy uda się w 2025 r.?

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez nauczycieli wchodzi w życie 1 września 2024 r. Jedna kwestia to to, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać. A druga, że nie zawsze będzie się to opłacać. Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca do dokładnego przeanalizowania wszystkich "za" i "przeciw", zanim podejmie się decyzję. 

Nowe kursy samoobrony "Bezpieczny Warszawiak" i "Bezpieczna Warszawianka". Miejsce, terminy

26 czerwca będzie można zapisać się na kursy samoobrony "Bezpieczna Warszawianka” i "Bezpieczny Warszawiak”. Zajęcia będą odbywać się w lipcu. Są organizowane przez Straż Miejską.

FORUM LIDERÓW PPP 2024. Rozwój rynku PPP w Polsce wymaga aktywnego wsparcia nowego rządu

W Warszawie odbyła się IX edycja konferencji Forum Liderów PPP, poświęcona infrastrukturze krytycznej oraz korzyściom wynikającym z zastosowania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w kontekście jakości inwestycji, jej odporności oraz zarządzania kryzysowego. Eksperci zaprezentowali niezbędne rodzaje partnerstwa, potencjalne współprace, mapowanie interesariuszy, podział ryzyk, elementy zapewniające odporność inwestycji, warunki umów i efektywne zarządzanie projektami. 

Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

REKLAMA

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

REKLAMA

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA