Nauka decyzyjnego myślenia

Agnieszka Jezierska
rozwiń więcej
inforCMS
Obywatele oczekują, że ich gminą, powiatem czy ich spółką będzie zarządzać kompetentny menedżer. Studia podyplomowe pomagają podnieść kwalifikacje w zarządzaniu, uczą strategicznego myślenia.


Szczególne kompetencje wymagane są od lokalnego lidera. Musi sprawnie zarządzać zespołem pracowników, a jednocześnie być otwarty na ich sugestie i pomysły. Dobrze, by uwzględniając obowiązujące przepisy, maksymalną liczbę kompetencji przekazywał w dół, opierając się w znacznym stopniu na kadrze kierowniczej (delegowanie uprawnień). Powinien umieć wyznaczać zadania pracownikom, motywować do pracy, dokonywać oceny zrealizowanych zadań, a do tego mieć umiejętność mówienia o rzeczach trudnych dla zespołu.

Przywódca powinien mieć ponadto bogatą wiedzę zawodową. Dla osób sprawujących najwyższe funkcje w administracji lokalnej szkoły wyższe przygotowały nawet specjalną ofertę kształcenia.

Studia podyplomowe o specjalności administracja publiczna uczą, jak skutecznie kierować organizacją lokalną. Ich słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu prawa i interpretacji przepisów, znajomości urzędowych procedur, zarządzania publicznego. Uczelnie poprzez trening menedżerski, psychologiczny, socjologiczny, seminaria i ćwiczenia praktyczne znakomicie przygotowują ich do podejmowania decyzji w różnych, często skomplikowanych okolicznościach.

Szkoły kładą szczególny nacisk na dopasowanie programów kształcenia do wymogów związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, zapewniając swoim absolwentom wiedzę i umiejętności niezbędne do dobrego funkcjonowania w europejskiej przestrzeni administracyjnej.

Menedżer kultury - ekspert od finansów i promocji

Menedżerskie zarządzanie wkrada się zresztą w coraz więcej samorządowych obszarów. Dowodzą tego chociażby przeobrażenia roli kierownika placówki kultury. Nie jest on już tylko administratorem i organizatorem imprez kulturalnych, ale przede wszystkim menedżerem, który poszukuje dodatkowych środków na prowadzenie działalności.

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe umiejętności są nowe kierunki studiów kształcących z zarządzania kulturą. Ich program jest tak opracowany, aby umożliwiał zdobycie praktycznych umiejętności kierowania placówką, m.in. z zakresu administracji, przedsiębiorczości, finansów publicznych. Słuchacze biorą udział w zajęciach z zasad i podstaw zarządzania, następnie z zarządzania projektem na konkretnym przykładzie teatru, kina, domu kultury. Podczas zajęć z zasad finansowania kultury słuchacze poznają, czym jest sponsoring, fundraising, a także jak pozyskiwać i rozliczać granty. Nie bez znaczenia w kierowaniu instytucją kulturalną są działania marketingowe. Dlatego na studiach czy kursach można zdobyć umiejętności promowania produktu w kulturze, a także kształtowania wizerunku organizacji.

Specyfika zarządzania w służbie zdrowia

Ostatnio znacznie zwiększyła się oferta dokształcania z zakresu zarządzania zdrowiem publicznym. Kierowanie szpitalem czy ośrodkiem zdrowia nie jest już domeną lekarzy, lecz specjalistów od organizacji i zarządzania, którzy muszą umieć zapewnić odpowiednią opiekę pacjentom, a jednocześnie osiąganie dobrych wyników finansowych.

Taką ofertę edukacyjną kierownikom placówek służby zdrowia dają przede wszystkim studia podyplomowe. Program zajęć zapewnia przeszkolenie z zakresu finansowania i kontaktów z administracją publiczną. Obejmuje problematykę opracowania, wdrażania, koordynowania programów zdrowotnych, wprowadzania certyfikatów jakości. Pomocne w pracy mogą być też zajęcia z marketingu i promocji oferty medycznej.

Dyrektor szkoły to też menedżer

Menedżerskie podejście przydatne jest także w zarządzaniu oświatą. Rynek edukacyjny odpowiedział już na tę potrzebę, uruchamiając specjalne kierunki kształcenia dla dyrektorów lub wicedyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także osób, które w przyszłości chcą sprawować te funkcje. Z oferty tej skorzystać też mogą pracownicy urzędów odpowiadający za realizację zadań oświatowych.

W programie studiów nacisk kładzie się na prawne i ekonomiczne zarządzanie połączone z aspektami psychospołecznymi i pedagogicznymi.

Zarządzanie w spółce komunalnej

Osoby sprawujące funkcje kierownicze w sektorze komunalnym także mogą i powinny podnosić swoje kwalifikacje zarządcze. Do sprawnego kierowania spółką potrzeba nowoczesnych narzędzi oraz znajomości nowych trendów. Taką wiedzę menedżer może uzyskać, wybierając studia podyplomowe o specjalności gospodarka komunalna. W ofercie dydaktycznej znajdzie przedmioty z zakresu podstaw prawnych organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego, form gospodarki komunalnej, zamówień publicznych, prawa podatkowego oraz unijnego. Pozna finansowanie inwestycji w sektorze publicznym. Nauczy się dobrego zarządzania.

Agnieszka Jezierska

Renata Maciejczak

Sektor publiczny
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury
06 wrz 2024

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka
05 wrz 2024

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami
05 wrz 2024

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?
05 wrz 2024

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów
04 wrz 2024

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.
04 wrz 2024

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków
04 wrz 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską
03 wrz 2024

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym
03 wrz 2024

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności
30 sie 2024

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

pokaż więcej
Proszę czekać...