Kilka dodatków węglowych na adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na współdzielony piec. [Nowelizacja z 27 października 2022 r.] / Fotolia
Kilka rodzin mieszkających w odrębnych lokalach pod jednym adresem może otrzymać kilka dodatków węglowych. Jest to efekt zmian w ustawie o dodatku węglowym zaproponowanych przez Senat. Zostały przyjęte przez Sejm 27 października 2022 r.

W artykule opis najnowszej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z 27 października 2022 r.

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Co proponował Sejm dla rozwiązania problemu kilku rodzin w jednym domu?

Pierwotna propozycja Sejmu była następująca (nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 października 2022 r.):

  1. w domu/mieszkaniu mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe,
  2. każda z rodzin ma odrębny piec węglowe, 
  3. obie rodziny składają odrębne deklaracje „śmieciowe”.

Dodatki węglowe dla kilku rodzin pod jednym adresem - wersja Senatu

Propozycje Senatu przyjęta przez Sejm są następujące:

  1. pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe,
  2. każda rodzina mieszka w odrębnym lokalu,
  3. każda z rodzin ma odrębny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez rodziny,  
  4. składane deklaracji „śmieciowych” nie ma znaczenia dla przyznania dodatku węglowego,
  5. kilka dodatków węglowych na jeden adres może przyznać gmina po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego,
  6. gmina wydaje decyzję administracyjną w sprawie dodatku węglowego.

Ograniczenie zasady „jeden adres, jeden dodatek”

Na podstawie nowego art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym nie stosuje się zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres” w przypadku, gdy:

  1. pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i
  2. w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach.

Sama więc niemożliwość podzielenia jednego adresu na dwa adresy (nr domu 150 na numeru 150a i 150b) do 30 listopada 2022 r. oznacza, że zasada „jeden adres, jeden dodatek” zostaje ograniczona według poniższych zasad.

Wywiad środowiskowy a kilka dodatków węglowych na jeden adres

W przypadku zamrożenia zasady „jeden adres, jeden dodatek” na podstawie nowego art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, stosujemy kolejny nowy przepis. Art. 2 ust. 2d ustawy stanowi, że:

„gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił:

  1. zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz
  2. wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.”

W przepisie nie ma użytego słowa „może”. Dlatego decyzja gminy nie jest uznaniowa. To ważne. Bo wyklucza możliwość odmowy – po przeprowadzeniu postępowania – przyznania dodatku węglowego.

Kilka dodatków węglowych a wywiad środowiskowy

A oto dalsza część nowego art. 2 ust. 2d ustawy o dodatku węglowym:

Z  przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Odrębny lokal a dodatek węglowy

Co to jest odrębny lokalu? Tylko, gdy pod jednym adresem jest kilka „odrębnych lokali” można otrzymać na ten adres kilka dodatków węglowych.

Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Jest to wyodrębniona część mieszkania albo domu tylko do użytku przez jedną rodzinę. Zewnętrznymi przejawami "odrębnych lokali” są osobne:

  1. wejścia,
  2. liczniki prądów,
  3. łazienki,
  4. ubikacje,
  5. kuchnie,
  6. garaże na samochód przypisane do poszczególnych części mieszkania albo domu, a także
  7. osobno wykupiony dostęp do Internetu, telewizji kablowej/satelitarnej,
  8. osobno składane deklaracje śmieciowe

UWAGA! W przypadku gdy w lokalu zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym lokalu.

Chodzi tu o sytuację, gdy w jednym wyodrębnionym lokalu mieszka kilka rodzin. Wtedy przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

Czy muszą być dwa piece w jednym domu?

Nie, po propozycji nowelizacji ustawy o dodatku węglowym przez Senat wystarczy, że piec będzie współdzielony przez kilka rodzin.

Deklaracja śmieciowa a dodatek węglowy

Składanie deklaracji śmieciowych nie jest potrzebne dla uzyskania kilku dodatków węglowych na jeden adres. Taka była pierwotna propozycja Sejmu. Ale Senat to zmienił.

Od kiedy nowe przepisy w ustawie o dodatku węglowym?

Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowych przepisów w życie, stosuje się nowe zasady.

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...