REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 3 listopada 2022 r. gmina może przyznać kilka dodatków węglowych na jeden adres. Pracownik gminy przeprowadza wywiad środowiskowy. Ustala, że pod jednym adresem mieszkają osobno dwie rodziny. Sporządza z wywiadu notatkę służbową. Na tej podstawie burmistrz albo wójt wydaje decyzję o wypłacie dodatku.

Niektóre gminy wprowadziły dodatkowe warunki przyznania dodatku węglowego. Nie ma ich w przepisach.

REKLAMA

Część druga artykułu: Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Odrębny lokal i podział adresu

Jakie są warunki przyznania kilku dodatków węglowych na jeden adres od 3 listopada 2022 r.? Dwie rodziny muszą mieszkać pod "odrębnym adresem", a więc w "odrębnym lokalu", ale nie zdążą tego potwierdzić prawnie do 30 listopada 2022 r. Tu nie ma wątpliwości. Jest to zapisane w ustawie.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Wątpliwości budzą dodatkowe wymogi gmin. Uważają, że wnioskodawca powinien coś zrobić od strony prawnej w kierunku tego "odrębnego adresu". W odrębnych postępowaniach od dotyczącego dodatku węglowego. Musi więc wnioskodawca zdobyć i przedstawić gminie dokumenty, które to pokazują - zaświadczenia albo potwierdzenia wszczęcia odpowiednich postępowań. Takie jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. zaświadczenia o samodzielności lokalu (pod linkiem na biznes.gov.pl.) albo
 2. dokumenty potwierdzające rozpoczęcie procedury wyodrębnienia lokalu/adresu.

I zdaniem gmin dopiero po przedstawieniu tych dokumentów gmina rozważy, czy przeprowadzić wywiad środowiskowy, czy nie.

Efektem tego poglądu są takie pisma z gmin do wnioskodawców:

pismo z gminy

Infor.pl

Autopromocja

Internauci o kilku dodatkach węglowych na jeden adres

O kłopotach z nową praktyką interpretacyjną gmin, poinformowali nas Internauci:

REKLAMA

Emeryt - Niektóre gminy żądają, aby przedstawić zaświadczenie, że złożyło się wniosek o wyodrębnienie lokalu. Jest to żądanie bezprawne bo nigdzie w ustawie nie ma takiego przepisu Jest to działanie celowe, aby nie wypłacić tego dodatku. Procedura wyodrębnienia lokalu nie jest prosta, jest kosztowna i nie służy do ustalenia dodatku węglowego.

mieszkaniec wlkp – „U mnie dokładnie taka sama interpretacja w OPS (…), trzeba złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu do starostwa, a potem dołączyć potwierdzenia złożenia takiego wniosku, bo ich prawnik w gminie, tak zinterpretował ustawę. Mimo wszystko złoże wniosek bez składania wniosku dot. wyodrębnienia lokalu.

Krzysztof – „I tak należy postąpić. W razie odmowy żądać decyzji na piśmie z uzasadnieniem i odwoływać się. Taka sprawa jest do wygrania.”

Klara –Gdzie się odwoływać w przypadku odmowy wypłaty dodatku? Bo o ile przyjmą mi wniosek to na pewno go nie przyznają. Bo na wyodrębnienie lokalu mnie zwyczajnie nie stać. A żądają zaświadczenia.”

REKLAMA

Internauci uważają, że postępowanie gmin wynika nie z przepisów ustawy, a poradnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Pracownicy gmin pytani o to, dlaczego stosują zasady, których nie ma w ustawie, bronią się bowiem wytycznymi Ministerstwa.

Daria - "przesłanka dot. udokumentowania rozpoczęcia procesu wyodrębnienia lokalu jest natomiast zawarta w tzw. "Poradniku dla samorządów dotyczącym wypłaty dodatku węglowego", dostępnym na stronie rządowej (...). Informacja o krokach formalnych jest dodatkowo podkreślona. Czy w takim przypadku, pomimo braku zapisu w ustawie, jednak w oparciu o rządowe wytyczne, gmina może faktycznie żądać od wnioskodawcy tego formalnego potwierdzenia? Niestety w mojej gminie jest to wymagane. Z kolei wyodrębnienie lokalu w rzeczywistości nie jest mi potrzebne, tym bardziej, że budynek stanowi współwłasność, co rodzi kolejne problemy."

ONA - „Od kiedy poradnik jest wykładnią prawa ? Jest nią Ustawa”

Emeryt - „Pytanie: co jest aktem prawnym wyższego rzędu, poradnik czy ustawa?”

ONA„Poradnik potrafi zmienić się z dnia na dzień a Ustawa nie ;). Ja czekam i zobaczę, co na ewentualną odmowę odpowie SKO. Chyba, że doczekamy się 4 nowelizacji tej Ustawy gdzie będzie doprecyzowane co ustawodawca miał na myśli :)”

W Internecie wypowiedzieli się też pracownicy gmin:

Pracownik Urzędu - "Dobrze by było wskazać, Szanowny autorze artykułu, na podstawie jakiego przepisu pracownik gminy stwierdzi, że lokale są odrębne. Co trzeba brać pod uwagę. Np. czy łazienka, kuchnia są wspólne, jeśli w budynku są dwa piętra: odrębne pokoje, łazienka ale jedna kuchnia to są dwa lokale czy jeden? Po prostu jako pracownicy urzędu nie mamy uprawień do "orzekania", co tworzy lokal a co nie! I dlatego gminy proszą o zaświadczenia od organu, który ma kompetencje, żeby ustalić w danym budynku, że jest tyle i tyle lokali! Wiadomo że najwygodniej zrzucić winę na gminy, że nie chcą dać dodatku, ale żaden pracownik gminy nie chce oddawać pieniędzy po kontroli organu nadrzędnego. Chyba że autor tekstu się zobowiąże to może przyznawać dodatki."

Poradnik dla samorządów

Jak wspomniano, Internauci są przekonani, że gminy stosują się do "Poradnika dla samorządów dotyczącego wypłaty dodatku węglowego" oraz załączonych do tego poradnika "Pytań i odpowiedzi". Dokumenty te opracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Poradnik (Word)

Pytania i odpowiedzi (Word)

Spory będą rozstrzygać sądy administracyjne?

W połowie grudnia 2022 r. min. A. Moskwa poinformowała, że na 5 mln złożonych wniosków o dodatek węglowy do rozpatrzenia pozostało 500 000. Jeżeli 10% z tej liczby, to wnioski sporne, to mamy skalę potencjalnego problemu.

Kto ma szansę na wygranie sporu przed sądem?

Trudno powiedzieć. Ostrożnie wskazałbym, że sąd może przyznać drugi dodatek węglowy w odniesieniu do domów, w których na każdym piętrze mieszka osobno jedna rodzina z własną łazienką i kuchnią.

Np. w tej interpretacji Pani Małgorzata ma szansę wygrać spór sądowy z gminą:

Małgorzata Tdtr - Mieszkam w odziedziczonym domu po rodzicach wraz z dwójką rodzeństwa. Każdy z nas zajmuje jedną kondygnację przepisaną notarialnie. Każdy z nas ma osobne ogrzewanie zgłoszone do CEEB, osobne wejścia i wszystkie inne media mamy osobno. Deklaracje śmieciowe również. I czy naprawdę nadanie nam adresu 13/a, 13/b, 13/c które wiąże się z dużymi kosztami ma być warunkiem otrzymania dodatku?? Przecież gminy mają możliwość sprawdzenia czy wnioski są prawdziwe i zasadne czy nie, wymyśla się buble prawne i każda kolejna nowelizacja niczego nie rozwiązuje. A to że gmina powołuje się na poradnik, a nie na ustawę, to jest chore. Dodam że moja siostra ma 1500 zł emerytury i z czego ma zapłacić za Pana architekta z uprawnieniami który przeprowadzi za słone pieniądze wyodrębnienie lokalu na papierze. To wszystko jest śmieszne, chociaż płakać się chce.

Przykład

Dom jest ogrzewany piecem węglowym. Piec współdzielą dwie rodziny. Na parterze mieszkają teściowie. Na piętrze małżeństwo z dzieckiem (ich syn i jego żona). Na każdym piętrze jest łazienka i w pełni wyposażona kuchnia. Piętro domu ma osobne wejście. W domu jest zainstalowany jeden licznik prądu. Mieszkańcy nie zamierzają formalnie wyodrębniać osobnych lokali. I pomimo jednego licznika i braku prawnego potwierdzenia samodzielności lokali, są spełnione przesłanki dla wypłaty dwóch dodatków węglowych. Mamy dwa osobne gospodarstwa domowe żyjące oddzielnie, choć obok siebie. I dwie odrębne powierzchnie mieszkalne spełniające kryteria odrębnych lokali.

Jeżeli na piętrze mieszkają brat i siostra twierdzący, że są osobnymi rodzinami, ale korzystają ze wspólnej łazienki i kuchni, to uważam, że wygra gmina słusznie odmawiając drugiego dodatku węglowego na jeden adres. Prawidłową interpretację poznamy po pierwszych wyrokach sądów administracyjnych w 2023 r. i 2024 r.

Z wpisów Internautów wynika, że są zdeterminowani, co do dochodzenia swoich praw do dodatku węglowego. I liczą na pomoc Samorządowych Kolegiów Odwoławczych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. I chyba nie chodzi tylko o sam dodatek, co o przekonanie wnioskodawców, że postępowanie gmin odbiega od zapisów ustawy o dodatku węglowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(66)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olga
  2022-11-16 14:21:35
  Doprecyzujmy definicję lokalu mieszkalnego, osobne wejście do lokalu (z korytarza lub z zewnątrz budynku) i osobne pomieszczenia konieczne do samodzielnego funkcjonowania (kuchnia lub aneks, pokoje i łazienka) analogicznie jak w mieszkaniach w blokach. Więc jeśli przeprowadzony przez pracownika potwierdzi stan faktyczny, to chyba powodu do odmowy nie ma ?
  0
 • Tomasz Król
  2022-11-17 13:20:06
  Do Pracownika Urzędu Prowadzi Pan postępowania o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego. Więc jest okazja, aby w komentarzach pod tym artykułem spotkały się obie strony sporu. Proszę o odniesienie się do przykładu w artykule. To typowy układ, gdy w jednym domu mieszkają dwie rodziny. Na parterze są 70 letni teściowie. Na piętrze „młodzi” (ich syn albo córka z współmałżonkiem i dzieckiem). Każde piętro ma osobne łazienki, kuchnię. Obie rodziny mijają się na schodach. Tą sytuację potwierdził Pan w wywiadzie środowiskowym. Który przepis ustawy o dodatku węglowym pozwala Panu zignorować ustalenia z wywiadu środowiskowego i żądać zaświadczenia z powiatu, że są tu odrębne lokale?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jon Snow
  2022-11-16 08:36:21
  jakie kurde sądy? odwołanie do SKO i temat będzie rozwiązany...
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Adam
  2022-11-20 13:22:24
  Pojawił się kolejny poradnik z pytaniami,gdzie ewidentnie wymagany jest dokument poświadczający złożenie wniosku o wyodrębnienie lokalu. Czyli nie ważne, że nie ma wnioskodawca załączników typu: operatu inwentaryzacyjnego czy też mapek, niech ludzie składają wnioski bo świstek trzeba mieć (a co tam jeśli nie jesteś właścicielem, zasypcie Starostwa wnioskami, które i tak nie będą rozpatrzone z powodów formalnych). Ja nie będę z siebie robił idioty, poczekam na odmowę a następnie odwołam się do wyższej instancji. SKO powinna uwzględnić przepisy zawarte w Ustawie. Zobaczymy też (oby nie miało to miejsca) gdzie będą szukali winnych, gdy na jakieś wiosce stanie się nieszczęście i z powodu wychłodzenia coś się stanie starszej osobie, która ma swój piec a została pozbawiona dodatku węglowego ! (taka , która złożyła wniosek dwukrotnie) .......zaznaczę, że przyznany dodatek uprawnia do zakupu węgla po preferencyjnej cenie ! Czyli mam piec osobny, lokal też tylko nie wyodrębniony prawnie, ale mi się dodatek nie należy bo do końca listopada nie stać mnie wydać kasę na wykonanie operatu , a nawet gdyby mnie było stać to ta procedura jest długotrwała, od ręki mi nikt tego nie zrobi
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Adam
  2022-11-16 12:05:22
  Po raz kolejny robienie gów... burzy, jeśli prawnie miał być wydzielony lokal to powinno być to w Ustawie ! i odonosi się to do prawa własności lokalu, w takim przypadku już by miał nadany numer i nie byłoby tematu. Dodatkowo prawo własności lokalu mija się z dodatkiem węglowym, który przysługuje dla gospodarstwa domowego mieszkającego w osobnym lokalu. Tutaj nie ma warunku posiadania aktu notarialnego czy też zameldowania. Teraz druga kwestia: czy ktoś kto nie jest właścicielem domu może starać się o wyodrębnienie lokalu ? chyba raczej wątpliwa sprawa..... że osoba bez koniecznego meldunku idzie sobie złożyć wniosek o wyodrębnienie lokalu z domu, który nie jest jego własnością. Przy tej Ustawie i tak niewiele osób skorzysta, tylko ci którzy faktycznie mają osobny lokal (kuchnię, łazienkę i pokoje), Ci co sztucznie się podzielili i siedzą na jednej kuchni nie spełniają tych wymogów. Po to chyba miały być wywiady ? czy się mylę ? tak żeby gospodarstwa nie były wykluczone z dodatku a co za tym idzie zakupu węgla po preferencyjnej cenie. (to jest warunek)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pracownik Urzędu
  2022-11-17 12:35:20
  dobrze by było wskazać, szanowny autorze artykułu, na podstawie jakiego przepisu pracownik gminy stwierdzi, że lokale są odrębne, co trzeba brać pod uwagę np. czy łazienka, kuchnia są wspólne, jeśli w budynku są dwa piętra: odrębne pokoje, łazienka ale jedna kuchnia to są dwa lokale czy jeden? po prostu jako pracownicy urzędu nie mamy uprawień do "orzekania" co tworzy lokal a co nie! i dlatego gminy proszą o zaświadczenia od organu który ma kompetencje żeby ustalić w danym budynku, że jest tyle i tyle lokali! Wiadomo że najwygodniej zrzucić winę na gminy, że nie chcą dać dodatku, ale żaden pracownik gminy nie chce oddawać pieniędzy po kontroli organu nadrzędnego. Chyba że autor tekstu się zobowiąże to może przyznawać dodatki.
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emeryt
  2022-11-17 10:52:00
  Wcale się nie dziwie że ludzie walczą, idzie zima, gospodarstwa które nie otrzymały dodatku węglowego nie są uprawnione do zakupu po preferencyjnej cenie od Gmin.
  1
 • Kamil
  2022-12-01 21:43:56
  Serdeczne podziękowania dla autora artykułu Pana Tomasza Króla. Dzięki niemu nie poddałem się, nie poprzestałem na piśmie z gminy, żeby wydzielać lokale, bo tak informuje jakiś "poradnik" i po kilku korespondencjach z mopsem przystali na moje warunki - wizyta urzędników w domu bez wydzielenia lokali. Jeszcze raz dziękuję.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • O.W.
  2022-11-20 15:18:41
  Tak czytam i sobie myślę, dodatek będzie się należał dla gospodarstw które dopisały sobie węgiel po 11 sierpnia (brak w Ustawie zapisu jak to ma pracownik potwierdzić ile tego węgla ma posiadać dane gospodarstwo aby móc stwierdzić, że jednak w tym piecu pali węglem ?) , a nie będzie dla gospodarstw, które mieszkają w lokalu, który nie jest prawnie wyodrębniony i w tym momencie nie stać ich na całą tą procedurę !. bądź też są w trakcie zbierania dokumentacji do wniosku: a jest jej sporo : dokumentacja techniczna budynku (kto ją posiada ?), operat ewidencyjny, rzuty kondygnacji, mapa powykonawcza budynku (a większość są to stare poniemieckie domy).
  0
 • Emeryt
  2022-11-27 19:33:11
  GOPS poszły na łatwiznę (oczywiście nie wszystkie) niektóre działają zgodnie z Ustawą. Pozostałe pozostawiają wnioski po raz kolejny (czyli drugi) bez rozpoznania, jeśli nie ma dowodu złożenia wniosku o wyodrębnienie lokalu ! Związują ludziom ręce, tak aby nie mogli się odwołać, Są bezkarni ! i nikt nic z tym nie robi ! Przekracza to ludzkie pojęcie ! Ja się pytam gdzie są nasi Posłowie i Senatorowie ! Czekacie aż wydarzy się jakaś tragedia ? GOPSY - y już nie tylko zostawili ludzi bez dodatku ale także zamknęli drogę do zakupu węgla po niższej cenie ! Kto ma siłę na ciąganie się po Sądach Administracyjnych za 3 tys ? dobrze sobie z tego zdają sprawę i dlatego po raz kolejny nie wydają decyzji ! (przy kontroli co najwyżej upomnienie dostaną)
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

REKLAMA

Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

REKLAMA

Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

REKLAMA