REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ePUAP: wniosek o dodatek węglowy przez Internet [aktywny druk w PDF]

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego [aktywny druk w PDF]
Wniosek o wypłatę dodatku węglowego [aktywny druk w PDF]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Aktywny wniosek o wypłatę dodatku węglowego można dołączyć jako załącznik do "Pisma ogólnego do podmiotu publicznego” w ePUAP. Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy przez Internet?

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

REKLAMA

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Wniosek elektroniczny o dodatek węglowy, to załącznik do listu online w ePUAP podpisanego profilem zaufanym. Przygotuj wniosek o dodatek samodzielnie na komputerze. Zaloguj się do swojego konta na ePUAP, a potem dołącz do pisma ogólnego do gminy (do MOPS albo GOPS) załącznik z wnioskiem o dodatek węglowy wypełniony na komputerze.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Rewolucyjne propozycje Senatu przyjęte przez Sejm [Nowelizacja przepisów, zmiany]

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]

Gdzie znajdziesz w ePUAP „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”?

Szukaj opcji: "Inne sprawy urzędowe/ korespondencja z urzędem/pismo ogólne do podmiotu publicznego."

Wniosek o dodatek węglowy w ePUAP

Krok 1. Sprawdź na stronach internetowych urzędu gminy, która z instytucji w Twoim miejscu zamieszkania, zajmuje się obsługą przyznawania i wypłatą dodatku węglowego.

Krok 2. Wypełnij na komputerze wniosek o dodatek w Wordzie albo PDFe. W praktyce podpiszesz wniosek profilem zaufanym (chyba, że masz podpis kwalifikowany). Postępuj według wskazówek: Co musisz zrobić, aby podpisać podpisem zaufanym dokument PDF, który nie ma podpisu (gov.pl):

  1. Przygotuj dokument PDF (plik), który chcesz podpisać.
  2. Kliknij przycisk Podpisz lub sprawdź dokument PDF.
  3. Dodaj z dysku lokalnego dokument PDF (plik) – kliknij Wybierz dokument z dysku albo przeciągnij plik myszką.
  4. Po poprawnym dodaniu dokumentu, kliknij przycisk Podpisz.
  5. Gdy otworzy się strona profilu zaufanego, zaloguj się na swoje konto (jeżeli twój profil zaufany był założony przez bankowość elektroniczną, przy logowaniu wybierz logotyp swojego banku).
  6. Kliknij Podpisz podpisem zaufanym i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  7. Wskaż miejsce, w którym chcesz przystawić stempel (to jest graficzne odwzorowanie twojego podpisu).
  8. System wygeneruje nowy plik PDF, w którym zawarty będzie twój podpis.
  9. Kliknij Pobierz, aby zapisać podpisany dokument PDF na dysku lokalnym.

Te same zasady dotyczą plików Word.

Dlaczego musisz podpisać PDFa profilem zaufanym? A nie tylko sam list do MOPS i GOPS? Wynika to z uchwały NSA z 6 grudnia 2021 r. (sygn. akt I FPS 2/21). Sędziowie orzekli:

Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 oraz art. 12b § 1 i art. 46 § 2a i 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 

NSA odpowiedział na następujące pytanie:

"Czy przepis art. 46 § 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), zgodnie z którym zasady podpisywania przewidziane w § 2a dotyczą także załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego, należy rozumieć w ten sposób, że chodzi w nim o zasady przyjęte dla określonych trybów składania podpisu elektronicznego określonych w § 2a, co oznacza, że załączniki złożone w ramach podpisanego podpisem zaufanym (kwalifikowanym) dokumentu przesłanego przez platformę ePUAP należy uznać za podpisane w rozumieniu art. 46 § 2a i 2b ww. ustawy, jako spełniające zasady zastosowanego trybu składania tego podpisu elektronicznego, zgodnie z którymi podpis zaufany (kwalifikowany) złożony przez profil zaufany ePUAP odnosi się do całej treści formularza wraz z załączonymi do niego plikami, a więc obejmuje także zawarte w nim załączniki?"

Gminy dostosowały swoje postępowanie do uchwały NSA. Składając wniosek przez ePUAP trzeba podpisać profilem zaufanym pismo ogólne i załącznik, który zawiera wniosek o:

  1. dodatek węglowy,
  2. dodatek do pelletu, drewna, oleju, gazu,
  3. dodatek elektryczny (do prądu).

Brak dwóch e-podpisów spowoduje, że otrzymasz wezwanie z urzędu do:

  1. stawienia się w MOPS/GOPS i uzupełnienia wniosku złożonego przez Internet o podpis odręczny albo
  2. złożenia wniosku ponownie przez internet z usunięciem wskazanej przez urząd wady (zniechęceni internauci często składają wniosek w wersji papierowej).

UWAGA! Gminy niekiedy akceptują skan podpisu odręcznego na wniosku o dodatek w Word albo PDF. Trzeba więc wniosek wydrukować, podpisać i zeskanować. Ta praktyka wynika z tego, że w ww. uchwale NSA sędziowie wskazali, że załącznik do listu wysyłanego przez ePUAP musi być odrębnie podpisany podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W większości gmin wymagane jest jednak podpisanie profilem zaufanym zarówno pisma ogólnego jak i załącznika w PDF/Word.

Krok 3. Zaloguj się do portalu ePUAP, znajdź MOPS albo OPS, który rozpatrzy Twój wniosek. Następnie wybierz z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i tam wyślij pismo:

1) dołączając do niego załącznik podpisany jak w kroku 2

2) opatrując profilem zaufanym cały list do MOPS i GOSP.

WAŻNE! Jeżeli nie masz profilu zaufanego, to możesz szybko go założyć korzystając ze swojego internetowego konta bankowego. Taką możliwość oferują ING, PKO BP, Millennium, Inteligo, Envelo (dawny Bank Pocztowy), BOŚ, ALIOR, Santander, Bank Pekao, Grupa BPS.

Krok 4. Odbierz w skrzynce pocztowej Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.

Pamiętaj, że jeśli urząd wyda negatywną decyzję administracyjną, to możesz odwołać się od niej w terminach ustawowych. Jeżeli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, to nie zostanie wydana decyzja - otrzymasz przelew 3000 zł i emaila z informacją o przyznaniu dodatku (jeżeli go podałeś we wniosku).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie są aż 23 niebezpieczne kąpieliska [LISTA]

W 2024 roku na mazowieckiej mapie czarnych punktów wodnych jest 116 kąpielisk niestrzeżonych. W Warszawie za niebezpieczne uważane są 23 miejsca. Wśród nich m. in. Wisła, Jeziorko Balaton i Jeziorko Czerniakowskie - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Po fali upałów załamanie pogody. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami o różnych stopniach. W których powiatach można się ich spodziewać? 

1000 złotych dodatku od 1 lipca dla tej grupy pracowników

Od 1 lipca 2024 roku blisko 200 tysięcy pracowników sektora pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi otrzyma dodatek motywacyjny w wysokości 1000 złotych brutto miesięcznie. Program ten ma na celu docenienie trudu pracowników oraz zmniejszenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów.

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

REKLAMA

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

REKLAMA

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

REKLAMA