Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla / Fotolia
W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.

Weryfikacja deklaracji CEEB przez GUNB

Obecnie weryfikujemy i sprawdzamy sygnały dotyczące zjawiska zmiany zapisów deklarowanych źródeł w deklaracjach składanych do CEEB – przyznaje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. – Należy jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny, i jej prawdziwość może być weryfikowana – dodaje. I podkreśla, że każdy, kto posiada i zgłosił piec, podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. To oznacza, że w którymś momencie stan faktyczny w zakresie źródeł ogrzewania mogą zweryfikować np. kominiarze.

Czy straż miejska skontroluje jakie piece ma beneficjent dopłat do pelletu i węgla?

O tym, jak uszczelnić system wypłat dodatku węglowego, myślą też niektóre samorządy. – Każda korekta jest sprawdzana poprzez porównanie z wcześniej złożoną deklaracją oraz wywiad z klientem, który chce dokonać zmiany. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, dlaczego ktoś dokonuje korekty oraz czy dana osoba jest upoważniona do składania deklaracji. Ponadto informujemy również o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia – mówi Daria Strąk z biura prasowego opolskiego magistratu. Władze Częstochowy twierdzą, że na gruncie formalnym wnioski weryfikuje tamtejsze Centrum Świadczeń. – W terenie uprawnienia kontrolne powinni teoretycznie mieć kominiarze oraz straż miejska, ale trudno jeszcze na obecną chwilę odnieść się do możliwości zorganizowania szerszej akcji weryfikacyjnej w terenie – przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta w Częstochowie.

W praktyce gminy nie będą kontrolowały jakie piece są w domach

Ale nie wszystkie władze lokalne uważają, że mogą lub muszą sprawdzać stan faktyczny. – Deklaracje składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a ustawodawca nie zakazał przedkładania wniosków, by skorygować wcześniej złożone deklaracje. Zadaniem samorządu jest jedynie wprowadzenie do systemu złożonych przez mieszkańców deklaracji w formie pisemnej, nie ich korygowanie – mówi Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego stołecznego ratusza. Także władze Bydgoszczy twierdzą, że „nie będzie możliwości weryfikacji danych przez urząd miasta”.

Krytyczny wobec takiego stanowiska samorządowców jest nasz rozmówca z rządu. – Z jednej strony chcemy szybkiej pomocy, z drugiej – obwarować to kryterium dochodowym. Gminy mają możliwość weryfikacji, to dziwne, że samorządy mówią, że nie będą tego robić, jeszcze zanim przepisy weszły w życie – mówi.

Odpowiedzialność karna za brak prawa do dopłaty do węgla i pelletu

Jakakolwiek kontrola będzie tym trudniejsza, że rząd w zeszłym tygodniu zapowiedział rozszerzenie dopłat (w różnej wysokości) na inne rodzaje paliw grzewczych. Nasi rozmówcy twierdzą, że te wypłaty ruszą najwcześniej pod koniec września.

więcej w:

DGP: Nieszczelny system dopłat. Ogrzewanie inne niż węglowe będzie sprawdzane wyrywkowo lub wcale

Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Przepisy o dodatku węglowym zawierają wiele podobnych rozwiązań, co przepisy o dodatku osłonowym

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...