Jak złożyć w ePUAP wniosek o dodatek osłonowy bez internetowego formularza
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ: Zaloguj się do portalu ePUAP, następnie wybierz z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i tam wyślij wniosek o dodatek osłonowy opatrując go podpisem elektronicznym (1. profilem zaufanym albo 2. kwalifikowanym podpisem elektronicznym)
REKLAMA
.
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]
Wniosek o dodatek osłonowy w ePUAP
Krok 1. Sprawdź na stronach internetowych urzędu gminy, która z instytucji w Twoim miejscu zamieszkania, zajmuje się obsługą przyznawania i wypłatą dodatku osłonowego.
Krok 2. Wypełnij na komputerze wniosek o dodatek w Wordzie albo PDFe. W praktyce podpiszesz wniosek profilem zaufanym (chyba, że masz podpis kwalifikowany). Postępuj według wskazówek: Co musisz zrobić, aby podpisać podpisem zaufanym dokument PDF, który nie ma podpisu (gov.pl):
- Przygotuj dokument PDF (plik), który chcesz podpisać.
- Kliknij przycisk Podpisz lub sprawdź dokument PDF.
- Dodaj z dysku lokalnego dokument PDF (plik) – kliknij Wybierz dokument z dysku albo przeciągnij plik myszką.
- Po poprawnym dodaniu dokumentu, kliknij przycisk Podpisz.
- Gdy otworzy się strona profilu zaufanego, zaloguj się na swoje konto (jeżeli twój profil zaufany był założony przez bankowość elektroniczną, przy logowaniu wybierz logotyp swojego banku).
- Kliknij Podpisz podpisem zaufanym i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
- Wskaż miejsce, w którym chcesz przystawić stempel (to jest graficzne odwzorowanie twojego podpisu).
- System wygeneruje nowy plik PDF, w którym zawarty będzie twój podpis.
- Kliknij Pobierz, aby zapisać podpisany dokument PDF na dysku lokalnym.
Te same zasady dotyczą plików Word.
Dlaczego musisz podpisać PDFa profilem zaufanym? A nie tylko sam list do MOPS i GOPS? Wynika to z uchwały NSA z 6 grudnia 2021 r. (sygn. akt I FPS 2/21). Sędziowie orzekli:
"Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 oraz art. 12b § 1 i art. 46 § 2a i 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym."
Masz kilka mieszkań. Jedno wynajmujesz. Co z zamrożeniem cen prądu? [2600 kWh 3000 kWh]
Czy oświadczenie o tanim prądzie składam przez ePuap? Na jaki adres?
Poradnik Ministerstwa Klimatu o obowiązku oszczędzania prądu. Kalkulator
NSA odpowiedział na następujące pytanie:
"Czy przepis art. 46 § 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), zgodnie z którym zasady podpisywania przewidziane w § 2a dotyczą także załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego, należy rozumieć w ten sposób, że chodzi w nim o zasady przyjęte dla określonych trybów składania podpisu elektronicznego określonych w § 2a, co oznacza, że załączniki złożone w ramach podpisanego podpisem zaufanym (kwalifikowanym) dokumentu przesłanego przez platformę ePUAP należy uznać za podpisane w rozumieniu art. 46 § 2a i 2b ww. ustawy, jako spełniające zasady zastosowanego trybu składania tego podpisu elektronicznego, zgodnie z którymi podpis zaufany (kwalifikowany) złożony przez profil zaufany ePUAP odnosi się do całej treści formularza wraz z załączonymi do niego plikami, a więc obejmuje także zawarte w nim załączniki?"
Wnioski z uchwały NSA? Podpisanie pisma do MOPS i GOPS profilem zaufanym, ale nie podpisanie nim załącznika, które zawiera np. wniosek o:
- dodatek węglowy,
- dodatek do pelletu, drewna, oleju, gazu,
- dodatek elektryczny (do prądu)
- może spowodować uznanie przez gminę, że nasz wniosek nie został podpisany.
Wtedy otrzymamy wezwanie z urzędu do:
- stawienia się w MOPS/GOPS i uzupełnienia wniosku złożonego przez Internet o podpis odręczny albo
- złożenia wniosku ponownie przez internet z usunięciem wskazanej przez urząd wady (zniechęceni internauci często składają wniosek w wersji papierowej).
UWAGA! Gminy niekiedy akceptują skan podpisu odręcznego na wniosku o dodatek w Word albo PDF. Trzeba więc wniosek wydrukować, podpisać i zeskanować. Ta praktyka wynika z tego, że w ww. uchwale NSA sędziowie wskazali, że załącznik do listu wysyłanego przez ePUAP musi być odrębnie podpisany podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W większości gmin wymagane jest jednak podpisanie zarówno pisma ogólnego jak i załącznika w PDF/Word profilem zaufanym.
Krok 3. Zaloguj się do portalu ePUAP, znajdź MOPS albo OPS, który rozpatrzy Twój wniosek. Następnie wybierz z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i tam wyślij pismo:
1) dołączając do niego załącznik podpisany jak w kroku 2
2) opatrując profilem zaufanym cały list do MOPS i GOSP.
REKLAMA
WAŻNE! Jeżeli nie masz profilu zaufanego, to możesz szybko go założyć korzystając ze swojego internetowego konta bankowego. Taką możliwość oferują ING, PKO BP, Millennium, Inteligo, Envelo (dawny Bank Pocztowy), BOŚ, ALIOR, Santander, Bank Pekao, Grupa BPS.
Krok 4. Odbierz w skrzynce pocztowej Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.Pamiętaj, że jeśli urząd wyda negatywną decyzję administracyjną, to możesz odwołać się od niej w terminach ustawowych. Jeżeli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, to nie zostanie wydana decyzja - otrzymasz przelew z dodatkiem osłonowym i emaila z informacją o jego przyznaniu (jeżeli go podałeś we wniosku).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.