Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Dodatek węglowy: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o odmowie przyznania dodatku. Bez decyzji nie mogą się odwołać / ShutterStock
Gminy zamiast decyzji o odmowie przyznania dodatku, rozsyłają informacje o pozostawieniu wniosku o ten dodatek bez rozpoznania. Blokuje to możliwość odwołania się od decyzji do SKO. Wnioskodawca może wtedy tylko wnieść ponaglenie do SKO, a potem skargę na bezczynność do WSA.

Infor.pl ostrzegał przed interpretacją prawa stosowaną przez gminy

Infor.pl w dwóch poniższych artykułach informował o trwającym od początku listopada 2022 r. sporze o dodatek węglowy:

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

W skrócie: Gminy nie chcą przeprowadzać wywiadów środowiskowych w domach zamieszkałych przez kilka rodzin i żądają nieznanych ustawie o dodatku węglowym dokumentów, potwierdzających prawne wydzielenie lokali pod jednym adresem.

Przygotowaliśmy też przykładowy wzór wniosku o odwołanie. Jest dostępny tutaj:

Wzór odwołania – dodatek węglowy

Informowaliśmy jednocześnie, że istnieje wysokie ryzyko prawne, że gminy tak zinterpretują przepisy ustawy o dodatku węglowym, że nie będą wydawały decyzji odmownych. Bez niej oczywiście nie można się odwołać.

Był wywiad środowiskowy, nie ma decyzji

Okazało się, że "informację o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania" otrzymują także osoby, u których przeprowadzono wywiad środowiskowy. O czym poinformowali nas czytelnicy:

Po zmianie ustawy, złożyłem wniosek o dodatek węglowy po 3 listopada. Mieszkam w domu jednorodzinnym, rodzice mieszkają na parterze. Złożyli osobny wniosek i dostali pieniądze (…). Ze strychu zrobiłem osobne mieszkanie, osobną łazienkę, kuchnia i podliczniki. Mieszkam tam z narzeczoną i dzieckiem, wniosek który złożyliśmy był tylko na nas 3. Na początku grudnia dostaję telefon z gminy - pani pyta, czy mam wyodrębnione administracyjnie mieszkanie. Mówię, że nie, a ona, że w takim razie wniosek zostanie bez rozpatrzenia. Po chwili przeczytałem w Internecie, że nic takiego nie trzeba mieć - oddzwaniam i mówię, że proszę o decyzję na piśmie, żebym mógł się odwołać. Na to Pani - „Dobrze w takim razie jutro zostanie przeprowadzony u pana wywiad środowiskowy”. Przyjechały dwie panie, sprawdziły, czy jest osobna łazienka, kuchnia i podlicznik, ale nadal upierały się, że muszę mieć jakiś papierek na administracyjny podział budynku. Dziś dostałem odpowiedz z gminy którą dołączam w poniższym załączniku.”

Infor.pl

Brak uzasadnienia i informacji o wywiadzie środowiskowym

Pismo nie zawiera:

  1. uzasadnienia oraz
  2. informacji o żądaniu przez MOPS dokumentów o podziale budynku oraz przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym.

Z dokumentu wynika, że gmina nie zrobiła nic w sprawie czytelnika. Pozostawiła jego wniosek bez rozpoznania. A to przecież nieprawda.

Był telefon z gminy, a dwie pracownice MOPS obejrzały przerobiony na mieszkanie strych, widziały w nim kuchnię i łazienkę osobne od tych z parteru domu.

Są tam nawet podliczniki, wskazujące na rozdzielenie kosztów mediów ponoszonych oddzielnie przez rodziców i parę z dzieckiem.

Całość tego, co ustaliły urzędniczki wskazuje na osobne zamieszkiwanie pod jednym adresem dwóch rodzin - para mieszkająca bez ślubu na strychu jest rodziną spełniając kryteria gospodarstwa domowego. Mamy tu osoby fizyczne spokrewnione lub niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Przypomnijmy, że osobne zamieszkiwanie, to podstawowa przesłanka wypłaty dwóch dodatków węglowych na jeden adres.

O tym wszystkim, co zrobili i ustalili w tej sprawie urzędnicy MOPS, nie ma jednak nawet wzmianki w powyższym piśmie.

Podsumowanie

Z pisma przekazanego przez czytelnika wynika, że MOPS przystąpił do rozpoznawania wniosku. I nie zmieni tego wysłanie pisma zatytułowanego "informacja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania".

Po wizycie w domu czytelnika dwóch pracownic MOPS, wniosek jest już na etapie „rozpatrywania”. I zgodnie z wykładnią celowościową i systemową ustawy o dodatku węglowym oraz art. 2, art. 8 i art. 45 Konstytucji RP obywatel ma prawo do:

  1. otrzymania decyzji administracyjnej,
  2. złożenia odwołania do SKO, a w przypadku przegrania przed SKO do
  3. skargi do WSA.

MOPS po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, nie miał prawa wysłać informacji o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. Powinien wydać decyzję administracyjną. I potwierdzają to poniższe wyjaśnienia Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skarga na bezczynność

Co powinien zrobić czytelnik? Nie ma już możliwości wniesienia odwołania do SKO. Pozostaje mu wnieść do sądu skargę na bezczynność gminy. Celem tej skargi jest m.in. nakazanie przez sąd wydania przez gminę decyzji administracyjnej. Oczywiście, jeżeli sąd stanie po jego stronie.

Przed wniesienie skargi do sądu należy skierować ponaglenie do SKO. I jest możliwe, że SKO zobowiąże gminę do wydania decyzji administracyjnej.

Przykład ponaglenia

Infor.pl przygotował przykład takiego ponaglenia. Osoby zainteresowane muszą złożyć ponaglenie dostosowane do ich indywidualnej sytuacji. Ponaglenie wnosi się za pośrednictwem gminy.

SKO może zobowiązać gminę do wydania decyzji administracyjnej.

data, miejscowość

Dane składającego ponaglenie

……………………………

                 Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

                                                                            ..... dane adresowe SKO ......

                                                                              za pośrednictwem

...... dane wójta, burmistrza prezydenta miasta......

Ponaglenie

Na podstawie art. 37 § 1 i § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego wnoszę o stwierdzenie bezczynności wójta/burmistrza/prezydenta miasta, w sprawie mojego wniosku z dnia ……………………….. r. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego.
 

Uzasadnienie

Wójt/burmistrz/prezydent miasta przystąpił do rozpoznania mojego wniosku z dnia …. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego. Dowodem na to jest:
 

1) żądanie ze strony MOPS/GOPS przedstawienia następujących dokumentów: …………………..

2) przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w dniu ……
 

Pomimo tych wszystkich czynności wójt/burmistrz/prezydent miasta nie wydał decyzji administracyjnej (pozytywnej albo negatywnej), a informację o pozostawieniu mojego wniosku bez rozpoznania.
 

podpis

załącznik

"Informacja o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania"

Sporne przepisy ustawy o dodatku węglowym

Art. 2 ust. 3b. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Art. 2 ust. 3c. W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Art. 2 ust. 3d. W przypadku, o którym mowa w ust. 3c, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.

Problem polega na tym, że gminy po zastosowaniu art. 2 ust. 3d ustawy (np. po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego), "zapominają" o fragmencie tego przepisu mówiącego o decyzji administracyjnej i wracają do art. 2 ust. 3b. W efekcie wysyłają do wnioskodawców "informację o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia". Pomimo tego, że ten wniosek rozpatrzyły. Bo czym innym niż rozpatrzeniem wniosku jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego? 

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...