REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego
Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania i wypłaty dodatku węglowego wnosi się do SKO za pośrednictwem gminy. Jest na to tylko 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie jest bardzo prostym pismem. Nie musi zawierać nawet uzasadnienia.

Wzór opracowano dla osób, którym gmina odmówiła prawa do skorzystania z wywiadu środowiskowego w celu ustalenia, czy kilka rodzin pod jednym adresem mieszka w odrębnych lokalach (pomimo tego samego adresu).

REKLAMA

Wzór odwołania od decyzji odmownej w sprawie dodatku węglowego

6 grudnia 2022 r.

Anna Marczyńska, ul. Lipowa 23, Palinów 34-599

Sygnatura decyzji

Odwołanie od decyzji o odmowie przyznania dodatku węglowego

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w …….

za pośrednictwem Burmistrza ………

Wnoszę odwołanie od decyzji z dnia ….. wydanej przez …..

Domagam się:

 1. uchylenia w całości decyzji o odmowie przyznania dodatku węglowego z dnia …;
 2. przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia Burmistrzowi ...... ;
 3. zobowiązania Burmistrza ….. do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w domu przy ul. Lipowa 23 Palinów 34-599.  

Uzasadnienie

Oświadczam, że zamieszkuję pod adresem ul. Lipowa 23, Palinów 34-599 w odrębnym lokalu w rozumieniu art. 2 ust 3c-3d ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692, 1967, 2236). Spełniam więc przesłanki do otrzymania dodatku węglowego. Z uwagi na nieprzeprowadzenie wywiadu środowiskowego nie jestem jednak tego w stanie udowodnić.

Anna Marczyńska

Wzór opracowano dla osób, którym gmina odmówiła przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydała decyzję odmowną.

Jest jednak możliwe, że tej decyzji nie będzie. Wnioskodawca otrzyma "Informację o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia".

dodatek węglowy

Infor.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji trzeba złożyć ponaglenie do SKO.

Dla osób, które otrzymały „Informację o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania”, będzie to decyzja odmowna. Ale uzyskają w ten sposób możliwość złożenia odwołania (znowu do SKO). Jeżeli SKO potwierdzi stanowisko gminy o braku prawa do dodatku węglowego, to pozostanie im skarga do WSA. Albo zaakceptowanie faktu, że gmina ma rację odmawiając przyznania dodatku węglowego.

data, miejscowość

Dane składającego ponaglenie

……………………………

                 Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

                                                                            ..... dane adresowe SKO ......

                                                                              za pośrednictwem

...... dane wójta, burmistrza prezydenta miasta......

Ponaglenie

Na podstawie art. 37 § 1 i § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego wnoszę o stwierdzenie bezczynności wójta/burmistrza/prezydenta miasta, w sprawie mojego wniosku z dnia ……………………….. r. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego.
 

Uzasadnienie

Wójt/burmistrz/prezydent miasta przystąpił do rozpoznania mojego wniosku z dnia …. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego. Dowodem na to jest:
 

1) żądanie ze strony MOPS/GOPS przedstawienia następujących dokumentów: …………………..

2) przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w dniu ……
 

Pomimo tych wszystkich czynności wójt/burmistrz/prezydent miasta nie wydał decyzji administracyjnej (pozytywnej albo negatywnej), a informację o pozostawieniu mojego wniosku bez rozpoznania.
 

podpis

załącznik

"Informacja o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania"

Do sprawy odniosło się także Biuro RPO."

Poniżej przydatne przepisy przy wnoszeniu odwołania:

Odwołanie od decyzji odmownej o dodatku węglowym – art. 128 kpa

Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.

Odwołanie od decyzji odmownej o dodatku węglowym – art. 63 kpa

Przepis stanowi m.in. że:

 1. odwołanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres, również w przypadku złożenia podania w postaci elektronicznej, i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.
 2. organ administracji publicznej jest obowiązany potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący tego zażąda.

Gdzie wnieść odwołanie? – art. 129 kpa

Przepis stanowi m.in. że odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję

Decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego, wnosimy więc do SKO za pośrednictwem gminy. Wynika to z tego, że gmina otrzymując odwołanie ma szansę jeszcze raz się zastanowić nad słusznością odmowy przyznania dodatku węglowego po zapoznaniu się z treścią odwołania.

Do kiedy wnieść odwołanie? – art. 129 kpa

Przepis stanowi m.in. że odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ZYGA
  2023-03-25 13:51:02
  Mam pozytywną dla mnie opinię SKO w sprawie odmowy dodatku węglowego.Był wywiad środowiskowy z MOPS-u. Widzieli że palę węglem i mam piece na węgiel. Kupiłam węgiel w maju 2022r. jeszcze przed ukazaniem się ustawy węglowej. Mam na to rachunek. W deklaracji CEEB wpisałam że palę drewnem kawałkowym ale to dotyczyło ubiegłego sezonu grzewczego. Po otrzymaniu negatywnej decyzji chciałam jeszcze pisać odwołanie do MOPS-u ale urzędniczka odmówiła i dała mi do zrozumienia niegrzecznie że nie mamy o czym rozmawiać. W tym sezonie zdecydowałam się palić węglem. Po wywiadzie środowiskowym otrzymałam od MOPS-u ponownie decyzję negatywną pomimo zdecydowanie pozytywnej opinii SKO. Co robić dalej. Czy pisać odwołanie do WSA?
  0
 • AGA
  2023-02-06 12:33:55
  Dziś odebrałam decyzję SKO które utrzymało decyzję wujta . Z decyzji wójta wynika że dodatek się nie należy bo pracownik GOPS stwierdził że niemożna wydzielić lokalu Sko nie ustosunkowało się do tego stwierdzenia GOPSU . w domu jednorodzinnym jest 8 pomieszczeń 3 łazienki i 1 kuchnia . W domu tym zamieszkuje 2 właścicieli którzy użyczyli lokali 2 osobą które prowadzą osobne gospodarstwa domowe 1 osobowe . Wywiad niebył przeprowadzany bo nie ma takiej potrzeby napisano. Jak ma wyglądać przeprowadzenie takiego wywiadu bo już nic nie rozumię o co w tym wszystkim chodzi. Według mojej wiedzy to czy można wydzielićlokale decyduje starosta a sko uważa że nie .Ponadt będąc pracownikiem socjalnym wiem jak wygląda przeprowadzanie wywiadu a tu się okazuje że niemusi być wywiad przeprowadzany i jest wszystko ok. Może mi ktoś podpowie co zrobić dalej.
  0
 • 666
  2022-12-08 23:04:41
  Sko uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpoznania - ile czasu teraz ma organ na wydanie decyzji?
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kalina
  2022-12-09 14:42:05
  U nas gmina nie wydaje decyzji odmownych tylko pozostawia wniosek bez rozpatrzenia, co w takiej sytuacji? nie ma decyzji to nie ma od czego się odwołać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • A.
  2023-01-25 11:15:53
  Witam, jeżeli nie ma odpowiedzi na odwołanie, czy pisać ponaglenie?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA