REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne
Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

REKLAMA

REKLAMA

Biuro RPO potwierdza, że w przypadku rozpoznawania wniosku o dodatek węglowy przez gminy na podstawie art. 2 ust. 3c i 3d ustawy o dodatku węglowym, powinna zostać wydana decyzja administracyjna, a nie informacja o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

Do redakcji Infor.pl wpływają informacje od czytelników o tym, że gminy nie wydają decyzji administracyjnych dotyczących dodatku węglowego. Chodzi o złożenie drugiego wniosku spod jednego adresu, co ostatecznie od 3 listopada 2022 r. jest dopuszczalne.

REKLAMA

Zamiast decyzji gminy wysyłają drugiej rodzinie „informację o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania”. Wnioskodawcy chcą otrzymać decyzję. Nawet negatywną. Jest to dla nich ważne bo od takiej informacji nie można wnieść odwołania do SKO.

Przykład "Informacji o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia"

Historia Czytelnika:

Po zmianie ustawy, złożyłem wniosek o dodatek węglowy po 3 listopada. Mieszkam w domu jednorodzinnym, rodzice mieszkają na parterze. Złożyli osobny wniosek i dostali pieniądze (…). Ze strychu zrobiłem osobne mieszkanie, osobną łazienkę, kuchnia i podliczniki. Mieszkam tam z narzeczoną i dzieckiem, wniosek który złożyliśmy był tylko na nas 3. Na początku grudnia dostaję telefon z gminy - pani pyta, czy mam wyodrębnione administracyjnie mieszkanie. Mówię, że nie, a ona, że w takim razie wniosek zostanie bez rozpatrzenia. Po chwili przeczytałem w Internecie, że nic takiego nie trzeba mieć - oddzwaniam i mówię, że proszę o decyzję na piśmie, żebym mógł się odwołać. Na to Pani - „Dobrze w takim razie jutro zostanie przeprowadzony u pana wywiad środowiskowy”. Przyjechały dwie panie, sprawdziły, czy jest osobna łazienka, kuchnia i podlicznik, ale nadal upierały się, że muszę mieć jakiś papierek na administracyjny podział budynku. Dziś dostałem odpowiedz z gminy którą dołączam w poniższym załączniku.”

dodatek węglowy

 

 

Infor.pl

RPO: Powinna być wydana decyzja administracyjna

Zwróciliśmy się z opisem problemu do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W odpowiedzi radca prawny i zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Łukasz Kosiedowski potwierdził, że w przypadku rozpoznawania wniosku o dodatek węglowy przez gminy na podstawie art. 2 ust. 3c i 3d ustawy o dodatku węglowym, powinna zostać wydana decyzja administracja. Dotyczy to zarówno przyznania przez gminę dodatku węglowego, jak wydania w tej sprawie decyzji odmownej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić? Najprościej złożyć ponaglenie

Zapytaliśmy się też mec. Łukasza Kosiedowskiego, jakie możliwości prawne ma wnioskodawca, który chce otrzymać decyzję administracyjną. W odpowiedzi czytamy:

REKLAMA

(…)– przyjmując, że sprawa przyznania dodatku węglowego rozstrzygana w warunkach art. 2 ust. 3c i 3d ustawy podlega jurysdykcyjnemu postępowaniu administracyjnemu (załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej) – w pierwszej kolejności należy złożyć ponaglenie do właściwego SKO na podstawie art. 37 K.p.a. Bez wykorzystania tego środka, ewentualna skarga na bezczynność do sądu administracyjnego podlegałaby najprawdopodobniej odrzuceniu (art. 58 par. 1 pkt 6 p.p.s.a. w zw. art. 52 par. 1 in princ. i art. 53 par. 2b p.p.s.a. – np. postanowienie WSA w Białymstoku z 14 września 2022 r., I SAB/Bk 8/22).

Łukasz Kosiedowski nie spodziewa się, żeby SKO miały wątpliwości, co do konieczności rozstrzygnięcia sprawy decyzją administracyjną. Wskazuje, że ponaglenie to prosty środek, szybki i tani – nie płaci się żadnej opłaty od ponaglenia, a samo pismo składa się za pośrednictwem wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, który wysłał „informację o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania”.

Informacja może być decyzją

Łukasz Kosiedowski zwrócił też uwagę na pewien niuans. W konkretnej sprawie zawiadomienie o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania, może jednak być decyzją. Pomimo nazwy „informacja”, pismo może spełniać warunki uznania go za decyzję. Np. organ pisze wprost, że po rozpoznaniu wniosku nie stwierdziliśmy podstaw do przyznania dodatku węglowego i zawiera inne konstytutywne elementy decyzji. Wtedy można przyjąć, że pismo powinno być zakwalifikowane materialnie jako decyzja administracyjna (np. wyrok NSA z 5 kwietnia 2022 r., I OSK 2992/19).

Przykład ponaglenia

Infor.pl przygotował przykład takiego ponaglenia. Osoby zainteresowane muszą złożyć ponaglenie dostosowane do ich indywidualnej sytuacji. Ponaglenie wnosi się za pośrednictwem gminy.

REKLAMA

Jest możliwe, że osoby, które złożą ponaglenie wcale nie będą musiały iść do sądu administracyjnego ze skargą na bezczynność gminy. Tak przewiduje Łukasz Kosiedowski. Dlatego, że SKO - uwzględniając ponaglenie - prawdopodobnie zwróci uwagę gminie na konieczność wydania decyzji administracyjnej.

Dla osób, które otrzymały „Informację o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania”, będzie to decyzja odmowna. Ale uzyskają w ten sposób możliwość złożenia odwołania (znowu do SKO). Jeżeli SKO potwierdzi stanowisko gminy o braku prawa do dodatku węglowego, to pozostanie im skarga do WSA. Albo zaakceptowanie faktu, że gmina ma rację odmawiając przyznania dodatku węglowego.

data, miejscowość

Dane składającego ponaglenie

……………………………

                 Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego

                                                                            ..... dane adresowe SKO ......

                                                                              za pośrednictwem

...... dane wójta, burmistrza prezydenta miasta......

Ponaglenie

Na podstawie art. 37 § 1 i § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego wnoszę o stwierdzenie bezczynności wójta/burmistrza/prezydenta miasta, w sprawie mojego wniosku z dnia ……………………….. r. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego.
 

Uzasadnienie

Spełniam kryteria przyznania dodatku węglowego. Potwierdzają to czynności przeprowadzone przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta, który przystąpił do rozpoznania mojego wniosku z dnia …. o przyznanie i wypłatę dodatku węglowego. Dowodem na to jest:
 

1) żądanie ze strony MOPS/GOPS przedstawienia następujących dokumentów: …………………..

2) przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w dniu …… 
 

Wójt/burmistrz/prezydent miasta nie wydał decyzji administracyjnej (pozytywnej albo negatywnej), a informację o pozostawieniu mojego wniosku bez rozpoznania. Pomimo przeprowadzenia czynności potwierdzających moje prawo do dodatku węglowego. 
 

podpis

załącznik

"Informacja o pozostawieniu wniosku o dodatek węglowy bez rozpoznania"

 

 

Sporne przepisy

Problem dotyczy następujących przepisów ustawy o dodatku węglowym:

Art. 2 ust. 3b. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Art. 2 ust. 3c. W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Art. 2 ust. 3d. W przypadku, o którym mowa w ust. 3c, gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.

Gminy rozpoznając wniosek o dodatek węglowy przeprowadzają wywiad środowiskowy na podstawie art. 2 ust. 3c-3d ustawy. Załóżmy, że nie widzą podstaw do przyznania dodatku węglowego. Wtedy zamiast wydać negatywną decyzję administracyjną, „wracają” z art. 2 ust. 3c-3d do art. 2 ust. 3b ustawy. I wysyłają „informację o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania”. Efektem jest rozżalony wnioskodawca, który nie ma możliwości wniesienia odwołania do SKO.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA