W Warszawie są aż 23 niebezpieczne kąpieliska [LISTA]

pływanie woda bezpieczeństwo WOPR / Shutterstock

W 2024 roku na mazowieckiej mapie czarnych punktów wodnych jest 116 kąpielisk niestrzeżonych. W Warszawie za niebezpieczne uważane są 23 miejsca. Wśród nich m. in. Wisła, Jeziorko Balaton i Jeziorko Czerniakowskie - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Co to są czarne punkty wodne?

Miejsca, które oznaczono jako czarne punkty wodne to miejsca, w których dochodziło do utonięć. Komenda Stołeczna Policji i mazowieckie jednostki WOPR każdego roku je wskazują. W tym roku w województwie mazowieckim takich miejsc jest 116, z czego najwięcej, bo 23 w Warszawie. Dalej są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub.r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub.r.), płocki (6 wobec 7 w ub.r.) i warszawski wschodni (3).

Czarne punkty wodne w Warszawie 

Te miejsca w Warszawie uznawane są za niebezpieczne: 

  • 500. km rzeki Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego,
  • 501. km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej,
  • 510,5. km rzeki Wisły – „Plaża Saska” na prawym brzegu,
  • 512. km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. „Poniatówka”,
  • 515. km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie „Rusałka”,
  • Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa,
  • Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej,
  • Jezioro Gocławskie, aleja Stanów Zjednoczonych,
  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej,
  • Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od al. Zielenieckiej,
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej,
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA,
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17,
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła,
  • Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście,
  • Glinianki Sznajdra – ul. Połczyńska,
  • Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów),
  • 516 km rzeki Wisły – plaża na wysokości klubu „Spójnia”, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2,
  • Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia,
  • Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej,
  • Staw Cietrzewia od ul. Konewki,
  • Staw Cietrzewia od ul. Zbocze/Pana Tadeusza,
  • Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.

Bezpieczeństwo nad wodą 

W poniedziałek w stołecznym Porcie Praskim zorganizowano konferencję na temat bezpieczeństwa w wakacje, na której poruszono m.in. temat działań prewencyjnych i roli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Dostrzegamy ogromną potrzebę wspierania i rozwijania WOPR-u, który na co dzień dba o bezpieczeństwo na akwenach Mazowsza. Dlatego, jako samorząd województwa mazowieckiego, zwiększamy co roku kwotę wsparcia na doposażenie, zakup i wymianę sprzętów. Zależy nam na tym, aby bezpieczeństwo było na wysokim poziomie - powiedziała członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska.

Od 2016 r. samorząd Mazowsza dofinansował WOPR-y kwotą blisko 4,9 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego, łączności radiowej i telefonicznej, środków transportu lądowego i wodnego. Wydano je także na pokrycie kosztów utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego oraz pokrycie kosztów szkoleń dla ratowników.

- Bardzo ważne jest, żebyśmy sami zadbali o nasze bezpieczeństwo. Musimy pamiętać o podstawowych zasadach, przestrzegając których jesteśmy w stanie zminimalizować większość zagrożeń nad wodą - powiedziała mł. asp. Aleksandra Wasiak z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. I dodała: - Przede wszystkim nie kąpmy się bezpośrednio po obfitym posiłku, nie spożywajmy alkoholu, jeśli planujemy aktywność w wodzie lub na sprzęcie pływającym. Kiedy korzystamy z sprzętów pływających, nie odpływajmy za daleko od brzegu. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo najmłodszych. Jeśli zabieramy dzieci nad wodę, sprawujemy stałą kontrolę nad nimi. 

Podczas ubiegłorocznych wakacji w Polsce utonęły 192 osoby, a w całym 2023 roku aż 446. W tegoroczne wakacje utonęło natomiast 26 osób.

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Nie pij tej wody. Nie nadaje się do spożycia
05 lip 2024

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w Dolnośląskiem stwierdzono obecność bakterii coli w wodzie, co sprawia, że nie nadaje się ona do spożycia. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu poinformował o przekroczeniu parametru mikrobiologicznego w próbkach.

Tragiczne statystyki z czwartku
05 lip 2024

Osiem osób zginęło ostatniej doby w wypadkach drogowych. Od początku wakacji jest to już 88 osób. Dwie kolejne osoby utonęły. 

Plaża i góry w jednym. Na szczycie Gubałówki można plażować całe wakacje
05 lip 2024

Przez całe wakacje można korzystać z piaszczystej plaży na szczycie Gubałówki na 1120 m n.p.m. Wstęp jest bezpłatny.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe
04 lip 2024

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

Słabe wyniki testu ósmoklasistów w 2024 r. Kto ma szansę na liceum?
04 lip 2024

Z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej. Co jeszcze warto wiedzieć o tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Jakie wyniki osiągnęli uczniowie i w jaki sposób wpływa to na ich rekrutację do liceum szkoły ponadpodstawowej?

Za tygodniowy urlop nad Adriatykiem zapłacisz taniej niż myślisz. Sprawdź, co oferuje Riwiera Makarska
04 lip 2024

Makarska, malownicze miasto położone na Riwierze Makarskiej, to jedno z najpiękniejszych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znane z krystalicznie czystych wód, urokliwych plaż i majestatycznego pasma górskiego Biokovo, przyciąga turystów z całego świata. 

W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program
04 lip 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne
04 lip 2024

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

Nowy program dla Podlasia. MSiT uruchamia specjalną inicjatywę. Turystyka odżyje?
04 lip 2024

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca promocji turystyki na Podlasiu. Sławomir Nitras ogłosił uruchomienie specjalnego programu promocji turystycznej regionu Podlasie. Celem tego programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów w zakresie działań promocyjnych.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone
03 lip 2024

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

pokaż więcej
Proszę czekać...