REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe

Urlop zdrowotny nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. To postulują wszystkie związki zawodowe
Urlop zdrowotny nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. To postulują wszystkie związki zawodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

REKLAMA

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli działa w ramach powołanego przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele rządu, w tym kierownictwa MEN, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty, samorządów oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań systemowych.

W ramach zespołu pracuje pięć tematycznych grup roboczych zajmujących się różnymi obszarami regulacji kształtujących organizację i warunki pracy nauczycieli. W czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej po raz pierwszy spotkała się grupa robocza ds. emerytur nauczycieli.

"Emerytury to dla nas temat bardzo istotny, choćby w związku z niżem demograficznym i tym, że nauczyciele są starzejącą się grupą zawodową, rozmowy dotyczyły m.in. świadczeń kompensacyjnych i wcześniejszych emerytur. Był dość pozytywny odbiór naszych koncepcji, m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapowiedziano konsultacje międzyresortowe, ponieważ jest to temat, który angażuje kilka ministerstw. Ważną rolę odgrywa w nim Ministerstwo Finansów" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Piotr Gościniak z Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dodał, że strona rządowa zapowiedziała, że wypracuje wspólne stanowisko wobec przedstawionych przez związki postulatów.

REKLAMA

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" Sławomir Wittkowicz powiedział PAP, że wszystkie trzy centralne związkowe: ZNP, WZZ "Forum-Oświata" oraz Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" przedstawiły takie same postulaty.

Przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom na emeryturze stażowej

Związki chcą przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej. Zgodnie w wchodzącymi w życie 1 września 2024 r. przepisami nauczyciel, który nabędzie prawo do emerytury stażowej, nawet gdy nie będzie chciał na nią przejść, nie będzie mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Poszerzenie uprawnień do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnyc

Związki chcą też poszerzenia grupy uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i obniżenia wieku, w którym można skorzystać z tego świadczenia. Chcą też, by świadczenie kompensacyjne stało się świadczeniem niewygasającym.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, w specjalnych ośrodkach wychowawczych oraz nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.

Świadczenie kompensacyjne może być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracującym na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W 2024 r. nauczyciel może ją otrzymać, jeśli ukończy 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).

W odróżnieniu od emerytur pomostowych, które stały się świadczeniem niewygasającym, świadczenie kompensacyjne ma wygasnąć w 2032 r.

Związkowcy postulują też zmianę przepisów dotyczących odpraw emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MEN: zgłaszane propozycje będą poddane analizom finansowym i prawnym

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, obecnie przeprowadzana jest pierwsza seria spotkań grup roboczych. Pod koniec czerwca odbyło się posiedzenie grupy ds. wynagradzania nauczycieli, na lipiec zaplanowane są spotkania grupy ds. emerytury nauczycielskiej i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, grupy ds. oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli oraz grupy ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. W sierpniu rozpocznie swoje prace grupa ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Jak poinformowało w czwartek MEN w komunikacie "pierwszy etap prac wszystkich grup to czas zgłaszania przez stronę związkową i stronę samorządową uwag do funkcjonowania obowiązujących rozwiązań w omawianych obszarach pragmatyki zawodowej nauczycieli, formułowanie propozycji kierunku zmian, czy też propozycji konkretnych regulacji".

Resort podał też, że zgłaszane propozycje będą poddane analizom finansowym i prawnym. Będą również rozpatrywane pod kątem możliwości budowy spójnego systemu rozwiązań. Podczas tych prac badane będą również rozwiązania w tym zakresie stosowane w innych krajach. "Na tym etapie nie są podejmowane decyzje o korektach obowiązujących przepisów, czy też tworzeniu nowych rozwiązań systemowych" - zaznaczono. 
(PAP)
dsr/ agz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA