REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe

Urlop zdrowotny nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. To postulują wszystkie związki zawodowe
Urlop zdrowotny nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. To postulują wszystkie związki zawodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli

REKLAMA

Grupa robocza ds. emerytur nauczycieli działa w ramach powołanego przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele rządu, w tym kierownictwa MEN, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty, samorządów oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań systemowych.

W ramach zespołu pracuje pięć tematycznych grup roboczych zajmujących się różnymi obszarami regulacji kształtujących organizację i warunki pracy nauczycieli. W czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej po raz pierwszy spotkała się grupa robocza ds. emerytur nauczycieli.

"Emerytury to dla nas temat bardzo istotny, choćby w związku z niżem demograficznym i tym, że nauczyciele są starzejącą się grupą zawodową, rozmowy dotyczyły m.in. świadczeń kompensacyjnych i wcześniejszych emerytur. Był dość pozytywny odbiór naszych koncepcji, m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapowiedziano konsultacje międzyresortowe, ponieważ jest to temat, który angażuje kilka ministerstw. Ważną rolę odgrywa w nim Ministerstwo Finansów" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Piotr Gościniak z Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dodał, że strona rządowa zapowiedziała, że wypracuje wspólne stanowisko wobec przedstawionych przez związki postulatów.

REKLAMA

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" Sławomir Wittkowicz powiedział PAP, że wszystkie trzy centralne związkowe: ZNP, WZZ "Forum-Oświata" oraz Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" przedstawiły takie same postulaty.

Przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom na emeryturze stażowej

Związki chcą przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej. Zgodnie w wchodzącymi w życie 1 września 2024 r. przepisami nauczyciel, który nabędzie prawo do emerytury stażowej, nawet gdy nie będzie chciał na nią przejść, nie będzie mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Poszerzenie uprawnień do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnyc

Związki chcą też poszerzenia grupy uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i obniżenia wieku, w którym można skorzystać z tego świadczenia. Chcą też, by świadczenie kompensacyjne stało się świadczeniem niewygasającym.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych dla nauczycieli. Przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, w specjalnych ośrodkach wychowawczych oraz nauczycielom zatrudnionym w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.

Świadczenie kompensacyjne może być przyznawane nauczycielom mającym 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracującym na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W 2024 r. nauczyciel może ją otrzymać, jeśli ukończy 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).

W odróżnieniu od emerytur pomostowych, które stały się świadczeniem niewygasającym, świadczenie kompensacyjne ma wygasnąć w 2032 r.

Związkowcy postulują też zmianę przepisów dotyczących odpraw emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MEN: zgłaszane propozycje będą poddane analizom finansowym i prawnym

REKLAMA

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, obecnie przeprowadzana jest pierwsza seria spotkań grup roboczych. Pod koniec czerwca odbyło się posiedzenie grupy ds. wynagradzania nauczycieli, na lipiec zaplanowane są spotkania grupy ds. emerytury nauczycielskiej i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, grupy ds. oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli oraz grupy ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. W sierpniu rozpocznie swoje prace grupa ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.

Jak poinformowało w czwartek MEN w komunikacie "pierwszy etap prac wszystkich grup to czas zgłaszania przez stronę związkową i stronę samorządową uwag do funkcjonowania obowiązujących rozwiązań w omawianych obszarach pragmatyki zawodowej nauczycieli, formułowanie propozycji kierunku zmian, czy też propozycji konkretnych regulacji".

Resort podał też, że zgłaszane propozycje będą poddane analizom finansowym i prawnym. Będą również rozpatrywane pod kątem możliwości budowy spójnego systemu rozwiązań. Podczas tych prac badane będą również rozwiązania w tym zakresie stosowane w innych krajach. "Na tym etapie nie są podejmowane decyzje o korektach obowiązujących przepisów, czy też tworzeniu nowych rozwiązań systemowych" - zaznaczono. 
(PAP)
dsr/ agz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie pij tej wody. Nie nadaje się do spożycia

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w Dolnośląskiem stwierdzono obecność bakterii coli w wodzie, co sprawia, że nie nadaje się ona do spożycia. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu poinformował o przekroczeniu parametru mikrobiologicznego w próbkach.

Tragiczne statystyki z czwartku

Osiem osób zginęło ostatniej doby w wypadkach drogowych. Od początku wakacji jest to już 88 osób. Dwie kolejne osoby utonęły. 

Plaża i góry w jednym. Na szczycie Gubałówki można plażować całe wakacje

Przez całe wakacje można korzystać z piaszczystej plaży na szczycie Gubałówki na 1120 m n.p.m. Wstęp jest bezpłatny.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

REKLAMA

Słabe wyniki testu ósmoklasistów w 2024 r. Kto ma szansę na liceum?

Z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej. Co jeszcze warto wiedzieć o tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Jakie wyniki osiągnęli uczniowie i w jaki sposób wpływa to na ich rekrutację do liceum szkoły ponadpodstawowej?

Za tygodniowy urlop nad Adriatykiem zapłacisz taniej niż myślisz. Sprawdź, co oferuje Riwiera Makarska

Makarska, malownicze miasto położone na Riwierze Makarskiej, to jedno z najpiękniejszych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znane z krystalicznie czystych wód, urokliwych plaż i majestatycznego pasma górskiego Biokovo, przyciąga turystów z całego świata. 

W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

REKLAMA

Nowy program dla Podlasia. MSiT uruchamia specjalną inicjatywę. Turystyka odżyje?

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca promocji turystyki na Podlasiu. Sławomir Nitras ogłosił uruchomienie specjalnego programu promocji turystycznej regionu Podlasie. Celem tego programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów w zakresie działań promocyjnych.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

REKLAMA