REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia, toalety inaczej wyposażone
Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia, toalety inaczej wyposażone
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

Posiłki w szkole uwzględnią potrzeby dzieci na dietach eliminacyjnych?

REKLAMA

Do Sejmu wpłynął poselski (Polska2050-TD) projekt nowelizacji Prawa oświatowego i ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Chodzi w nim o zapewnienie dzieciom, będącym na dietach eliminacyjnych z powodów zdrowotnych, uczęszczającym do żłobka, klubu dziecięcego, korzystającym z wychowania przedszkolnego lub uczącym się w szkole podstawowej posiłku zgodnego z ich wymaganiami zdrowotnymi. Zmiana ma umożliwić takim dzieciom spożywanie bezpiecznych posiłków razem z rówieśnikami.

REKLAMA

Jak przekonują autorzy projektu, choroby układu autoimmunologicznego oraz reakcje nieimmunologiczne, które zmuszają do stosowania diet eliminacyjnych, są coraz większym problemem u dzieci i dorosłych. Problemy w tym zakresie zgłaszają też sami rodzicie. "Po wejściu w życie przepisów ustawy każde dziecko potrzebujące stosowania diety eliminacyjnej z powodów zdrowotnych będzie miało zagwarantowany przez prowadzącego żłobek czy dyrekcję placówki przedszkolnej lub szkoły posiłek zgodny ze wskazaniami zdrowotnymi i bezpieczeństwem żywieniowym"- czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Ponadto zostaną przygotowane rozporządzenia, które określą szczegółowe kwestie w tym zakresie takie jak m.in. sposób przekazywania przez rodzica informacji o tym, że dziecko wymaga diety bez określonych składników lub produktów.

 

Lepiej wyposażone toalety w szkołach

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych szkół i placówek należy zapewnić ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej. 11 lipca 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy, które doprecyzują te kwestie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zostanie zapewniona ciepła i zimna bieżąca woda oraz środki higieny osobistej, w szczególności:

  • mydło do rąk;
  • ręczniki papierowe lub suszarki do rąk;
  • papier toaletowy.

"Higiena osobista nie tylko wpływa na komfort nauki w szkole i placówce, ale i na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły i placówki. Zarówno urządzenia, jak i środki czystości, mają za zadanie zapewnić przebywającym w szkole i placówce osobom wysoki poziom czystości, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie liczby zakażeń i redukcję ryzyka infekcji. Z tego także względu uszczegółowienie katalogu środków higieny osobistej zapewnianych  w szkołach i placówkach jest konieczne" - uzasadnia resort edukacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA