O zatrudnieniu nie będą decydowały kwalifikacje

Zbigniew Rybak
rozwiń więcej
Nie będą już przeprowadzane konkursy na stanowiska urzędnicze. Po przyjęciu nowej ustawy o pracownikach samorządowych możliwe będzie łączenie funkcji politycznych i administracyjnych.  

Przyjęta przez Sejm 24 października ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje m.in. likwidację pojęcia - konkurs na stanowiska urzędnicze i wprowadzenie pojęcia - nabór. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r., z tym że część przepisów będzie miała zastosowanie do kadencji następujących po kadencji, w czasie której trwania ustawa wejdzie w życie. W wyniku tej zmiany to nie najlepszy kandydat zostanie zatrudniony w danym urzędzie, ale kandydat wskazany przez polityka. Rozwiązanie to usankcjonuje, więc obecne postępowanie niektórych działaczy politycznych. Dodatkowo nowa ustawa upoważnia lokalnego polityka, jakim jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta do powoływania komisji konkursowej składającej się z osób zależnych od niego. W tej sytuacji trudno mówić o obiektywności takiego gremium. Zamiast takich rozwiązań przykład powinniśmy brać raczej np. z Francji, gdzie urzędnicy nawet z bardzo małych gmin zdają egzaminy zawodowe w Paryżu. Dlaczego więc w Polsce konkursów np. na stanowiska sekretarzy czy skarbników nie może przeprowadzać Krajowa Szkoła Administracji?

Zgodnie z nową ustawy o pracownikach samorządowych zlikwidowana ma zostać instytucja mianowania. Rozwiązanie to będzie pozbawiało gwarancji dalszego zatrudniania urzędników, którzy będą mało spolegliwi względem aktualnie wybranego polityka. Należy pamiętać bowiem, że urzędnika mianowanego można zwolnić, zachowując skomplikowaną procedurę, a urzędnika pracującego na umowę o pracę można zwolnić w wyniku np. reorganizacji urzędu. Warto zatem podkreślić, że wbrew rządowemu uzasadnieniu mianowanie to nie przywilej pracowniczy, ale instytucja zabezpieczająca interes państwa.

Po przyjęciu nowej ustawy o pracownikach samorządowych możliwe będzie łączenie funkcji politycznych i administracyjnych. W rozwiniętych demokracjach rozdzielnie tych funkcji jest standardem. U nas niestety nie.

ZBIGNIEW RYBAK

sekretarz miasta Oleśnica

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...