Mazowsze chce sprzedać udziały w spółkach kolejowych

Zarząd Województwa Mazowieckiego chce sprzedać udziały w spółkach Koleje Mazowieckie i Przewozy Regionalne - poinformował we wtorek członek Zarządu Województwa Piotr Szprendałowicz.

"Doszliśmy do momentu, że aby dalej rozwijać kolej w regionie, potrzebujemy inwestora" - powiedział Szprendałowicz. Wyjaśnił, że decydując się na sprzedaż udziałów w kolejowych spółkach, Zarząd miał na uwadze interes pasażerów, pracowników Kolei Mazowieckich i finansów województwa. Powiedział, że Mazowsze nie jest w stanie dłużej ponosić rosnących kosztów utrzymania spółki i finansowania nowych inwestycji.

Szprendałowicz zapowiedział, że Zarząd Województwa chce wnieść pod obrady Sejmiku stanowisko dotyczące sprzedaży udziałów w Kolejach Mazowieckich. "Przyjęcie tego stanowiska umożliwi prowadzenie przez zarząd rozmów zmierzających do pozyskania inwestora" - dodał. Sejmik zbierze się 31 maja.

Ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży udziałów w spółkach będzie należała do radnych Województwa Mazowieckiego.

Samorząd województwa jest właścicielem 100 proc. udziałów w Kolejach Mazowieckich.

Zarząd Mazowsza jeszcze nie wie, którą część tych udziałów będzie chciał sprzedać, nie wyznaczył sobie na razie także daty ich zbycia. "Nie spieszymy się z tymi działaniami, staramy się przeprowadzić je w sposób bardzo przemyślany, bardzo dokładny i profesjonalny. Planujemy wybór doradcy, który pomoże nam przygotować całą procedurę tego przedsięwzięcia. Niemniej jesteśmy zdeterminowani, aby w tym kierunku podążać" - powiedział Szprendałowicz.

Przed sprzedażą udziałów władze województwa przeprowadzą ocenę wartości spółki. Na razie są w stanie oszacować tylko jej majątek trwały - wyceniają go na ok. 200 mln zł.

Władze województwa zapowiadają jednocześnie, że niezależnie od tego, kto będzie właścicielem przewoźnika, nadal będą dofinansowywać przewozy pasażerskie na terenie Mazowsza. W 2010 r. będzie to kwota 193 mln zł.

Szprendałowicz powiedział, że zarząd skieruje pod obrady sejmiku także stanowisko dotyczące sprzedaży udziałów w spółce Przewozy Regionalne. Mazowsze jest jednym z 16 współwłaścicieli spółki - do samorządu województwa należy 13,5 proc. jej udziałów.

Koleje Mazowieckie to trzeci pod względem wielkości kolejowy przewoźnik pasażerski w kraju. W zeszłym roku spółka przewiozła 51 mln pasażerów. Spółka rozpoczęła działalność przewozową 1 stycznia 2005 r. Początkowo jej współwłaścicielami były samorząd Mazowsza (51 proc. udziałów) i PKP Przewozy Regionalne (49 proc.). Od 2008 r. jedynym właścicielem Kolei Mazowieckich jest samorząd województwa mazowieckiego.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...