Raport: samorządy słabo współpracują z organizacjami pozarządowymi

Samorządy przeznaczają zbyt mało pieniędzy na dotacje dla organizacji pozarządowych i za słabo z nimi współpracują - wynika z raportu nt. partycypacji społecznej w działaniach samorządu terytorialnego, który przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Raport jest jednym z elementów akcji społecznej "Przejrzysta Polska", zainicjowanej przez FRDL, we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Fundacją Batorego oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Akcja ma na celu usprawnienie działania samorządów poprzez wprowadzenie sześciu zasad: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności, fachowości i rozliczalności. Akcja trwa od 2005 roku.

W ramach szóstego etapu akcji, w 2009 roku, sprawdzono jak w samorządach, które brały udział w poprzednich etapach, realizowana jest zasada partycypacji społecznej. Monitoringiem objęto 127 spośród 424 gmin, które w poprzednich latach otrzymały certyfikat akcji "Przejrzysta Polska". Łącznie do udziału w programie zgłosiło się 775 gmin.

Samorządy miały do wykonania dwa zadania obowiązkowe: opracowanie i wdrożenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, który wykracza poza zapisy ustawy o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie. Miały też przygotować precyzyjną procedurę przeprowadzania konsultacji społecznych. Mogły również wybrać zadania dodatkowe, m.in. dać mieszkańcom możliwość inicjatywy uchwałodawczej.

Krzysztof Margol, współautor raportu zwrócił uwagę na wtorkowej konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP, że w ostatnich latach zmniejszyła się dynamika powstawania nowych organizacji NGO (ang. non-governmental organisation). Zaznaczył, że w 92 proc. badanych gmin aktywnie działają obywatelskie grupy nieformalne. W dwóch trzecich monitorowanych gmin działa nie więcej niż 50 organizacji pozarządowych, a w co dziesiątej - powyżej 200 NGO.

Raport wskazuje, że większości przypadków w spotkaniach konsultacyjnych z samorządem uczestniczy nie więcej niż 10 organizacji; a w około jednej piątej gmin - ponad 30 organizacji; do konkursów ogłaszanych przez gminy najczęściej( w 53 proc. przypadków) przystępuje nie więcej niż 15 organizacji pozarządowych.

Współautor raportu zwrócił uwagę na - niekorzystne jego zdaniem - zjawisko: że środki przeznaczane przez samorząd na dotacje dla organizacji pozarządowych w ostatnich latach nie zwiększyły się.

W 2007 roku większość gmin przeznaczała na dotacje dla NGO sumę do 250 tys. zł; co dziesiąta gmina w ogóle nie dotowała tych organizacji na swoim terenie. W 2009 roku o 8 proc. zmniejszyła się liczba samorządów przeznaczających na takie dotacje do 250 tys. zł; o 9 proc. zwiększyła się liczba samorządów dotujących NGO kwotą z przedziału 251-500 tys. zł. Według raportu są to sumy niewystarczające.

W ocenie Margola, raport pokazał, że nie we wszystkich gminach organizacje pozarządowe regularnie uczestniczą w pracach samorządów, w wielu gminach brak też stałego wsparcia samorządu dla NGO. Pełnomocnicy ds. NGO funkcjonują w połowie badanych samorządów; w co trzecim - nie ma takiego stanowiska, choć jest urzędnik, do którego obowiązków należy m.in. współpraca z NGO. Z kolei 15 proc. samorządów w ogóle nie ma osoby odpowiedzialnej za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

35 proc. badanych samorządów zdecydowało się dać mieszkańcom inicjatywę uchwałodawczą. "Ale w ocenie zarówno samorządowców jak i przedstawicieli NGO, mieszkańcy nie korzystają z tej możliwości" - powiedział.

Margol dobrze ocenia fakt, że większość - 98 proc. - samorządów angażuje się w akcje promocyjne na rzecz sektora pozarządowego, m.in. w kwestii przekazywania 1 proc. PIT dla organizacji pozarządowych.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, obecnie wiceprzewodniczący Rady Fundatorów FRDL Jerzy Stępień zwrócił uwagę, że - zdaniem wielu ekspertów - "największą barierą rozwoju cywilizacyjnego Polski jest brak kapitału społecznego, czyli zaufania pomiędzy obywatelami, pomiędzy władzą a społeczeństwem".

Tworzenie dobrych warunków do udziału obywateli w działaniach władzy, m.in. na poziomie samorządów, ma - zdaniem Stępnia - ogromną wagę.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...