Regionalny Kongres Kultury w październiku w Łodzi

Rozpoczęcie debaty nad programami rozwoju kultury w województwie łódzkim i w Łodzi oraz ogłoszenie Łódzkiego Manifestu Kreatywności to główne założenia Regionalnego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 27-29 października w Łodzi.

W trzydniowych obradach mają wziąć udział przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, artyści, eksperci i krytycy. Kongres to wspólna inicjatywa władz miasta, regionu oraz Narodowego Centrum Kultury.

"Ideą tego przedsięwzięcia jest rozpoczęcie debaty nad polityką kulturalną Łodzi i regionu. Zdajemy sobie sprawę, że zadania, formy i cele kultury nieustannie zmieniają się i naszym zadaniem jest dostrzeżenie tych zmian i wspieranie także nowych form kultury, które powstają" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Marszałek województwa Witold Stępień przypomniał, że samorząd przygotowuje już Program Rozwoju Kultury Województwa Łódzkiego, który ma zostać zaprezentowany na Kongresie. "Kultura może być jednym z atutów województwa, jest atutem Łodzi. Traktujemy ją jako jedną z ważnych inwestycji w rozwój naszego regionu" - mówił Stępień.

Jego zdaniem, jednym z tematów kongresu będzie wzajemne oddziaływanie kultury w regionie i kultury metropolitarnej Łodzi. Przypomniał, że w czterech miastach działają już m.in. regionalne sceny Teatru im. Jaracza w Łodzi.

"Będziemy rozmawiać o Łodzi i jej oddziaływaniu na region. A z drugiej strony chcielibyśmy szukać szans na rozwój mniejszych ośrodków w całym regionie. Mam nadzieję, że kongres pozwoli nam na uświadomienie, że się przenikamy i że powinniśmy się harmonijnie rozwijać w sferze kultury, która jest świetną inwestycją" - tłumaczył Stępień.

Władze miasta liczą, że po kongresie rozpoczną się prace nad Strategią Rozwoju Kultury w Łodzi. Miasto chce być prekursorem w Polsce w rozwoju tzw. przemysłów kreatywnych (np. moda, design).

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek podkreślił, że kultura jest czynnikiem, który obecnie najbardziej wpływa na rozwój zamożnych państw. Według badań, w Stanach Zjednoczonych 30 proc. dochodu pochodzi ze sfery kreatywnej.

Dudek liczy, że kongres wypracuje zasady rozwoju Łodzi w odniesieniu do kreatywności. "Chcemy, żeby kongres zakończył się przyjęciem Łódzkiego Manifestu Kreatywności, który pokaże inny regionom, miastom, że kreatywność jest ważna. Powinniśmy mówić o przemysłach kreatywnych jako głównym czynniku rozwoju" - tłumaczył Dudek.

Łódzki kongres odbędzie się miesiąc po Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. Wśród jego ambasadorów są m.in. filozof prof. Zygmunt Bauman, rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, fotograf Eva Rubinstein i aktor Bronisław Wrocławski.

Podczas imprezy mają zostać zaprezentowane badania socjologiczne dotyczące potrzeb kulturalnych mieszkańców województwa łódzkiego. W piątek rozpoczyna się też debata dotycząca założeń i tematów obrad na stronie internetowej projektu www.kongres-kultury.pl

Obrady toczyć się będą m.in. w Filharmonii Łódzkiej i Łódzkim Domu Kultury. Organizacja kongresu ma kosztować ok. 300 tys. zł; połowa środków pochodzić będzie z budżetu samorządu województwa.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...