12 czerwca to święto SOP. Obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
12 czerwca święto SOP; obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę / 12 czerwca święto SOP; obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę / 1. Warszawska Brygada Pancerna / Facebook

12 czerwca obchodzone jest święto Służby Ochrony Państwa. W tym roku obchody zostały przełożone na 19 czerwca z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął, broniąc granicy polsko-białoruskiej. Decyzja o przesunięciu daty jest wyrazem solidarności z rodziną zmarłego oraz Wojskiem Polskim. SOP to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja, odpowiedzialna za ochronę osób i obiektów oraz zapobieganie przestępstwom. Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 2017 roku zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

O przypadającym 12 czerwca święcie przypomniało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu SOP podlega. "Dziękujemy za codzienną służbę i profesjonalizm!" – przekazano na platformie X resortu.

SOP poinformowało, że w myśl hasła przyświecającego Służbie Ochrony Państwa "Zawsze gotowi, zawsze wierni, zawsze solidarni", w związku z pogrzebem Mateusza Sitka – żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek obrażeń doznanych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej, podjęto decyzji o przeniesieniu obchodów na 19 czerwca. "Decyzja ta jest wyrazem solidarności funkcjonariuszy i pracowników formacji względem rodziny zmarłego oraz Wojska Polskiego" – przekazano.

Czym jest SOP?

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 8 grudnia 2017 r. powołała SOP jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom. Służba Ochrony Państwa 1 lutego 2018 r. zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

Uroczyste pożegnanie żołnierza

W środę w miejscowości Nowy Lubiel odbędzie się uroczyste pożegnanie żołnierza, który zmarł na skutek obrażeń doznanych na granicy polsko-białoruskiej. Wojsko w imieniu rodziny przekazało prośbę o uszanowanie niezwykle trudnego dla niej czasu, nienachodzenie rodziny w miejscu zamieszkania, nieobecność i niedokumentowanie czuwania oraz ceremonii pogrzebowej.

Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".

Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej

Po ataku premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

Sektor publiczny
W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program
04 lip 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne
04 lip 2024

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

Nowy program dla Podlasia. MSiT uruchamia specjalną inicjatywę. Turystyka odżyje?
04 lip 2024

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca promocji turystyki na Podlasiu. Sławomir Nitras ogłosił uruchomienie specjalnego programu promocji turystycznej regionu Podlasie. Celem tego programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów w zakresie działań promocyjnych.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone
03 lip 2024

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?
03 lip 2024

W maju uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyników.

Tatuaż z henny - ważne informacje
03 lip 2024

Latem często pozawalamy sobie na odrobinę szaleństwa i eksperymenty z wyglądem. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wiedzieć, że produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.

Nowe legitymacje szkolne. Plastikowe karty już od 12 lipca 2024
03 lip 2024

Wprowadzenie nowych legitymacji szkolnych to temat, który budzi zainteresowanie zarówno uczniów, nauczycieli, jak i samorządów. Wiele gmin jest jeszcze w powijakach, jeśli chodzi o wprowadzanie plastikowych legitymacji. Co dokładnie zmienia się w systemie legitymacji?

Polska - Niemcy. Zamiast reparacji wsparcie dla ocalałych z okupacji i Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie
02 lip 2024

W czasie wizyty w Polsce, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział 2 lipca 2024 r. wsparcie dla osób ocalałych z okupacji, nie podając jednak bliższych szczegółów. Podkreślając wagę dobrych relacji między Polską a Niemcami, premier Donald Tusk przyznał, że "nie ma takich kwot, które zadośćuczyniłyby Polsce straty wynikające z napaści Niemiec".

GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków. Co powinieneś wiedzieć?
02 lip 2024

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. To zagrożenie dla zdrowia, o którym warto wiedzieć. O jaki produkt dokładnie chodzi?

WOŚP przeszkoli nauczycieli z pierwszej pomocy, nauczyciele będą uczyć uczniów już od 1 września
02 lip 2024

Wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie rozpoczną naukę nowych umiejętności. Od 1 września 2024 r. na wszystkich etapach edukacji będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy. Wiedzę będą przekazywać nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

pokaż więcej
Proszę czekać...