REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?
Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W maju uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyników.
rozwiń >

Średnie wyniki z języka polskiego i matematyki

Uczniowie uzyskali średnio 61% punktów z języka polskiego i 52% z matematyki. To wyniki zadań pisemnych, które rozwiązywali na arkuszach standardowych.

REKLAMA

Wybór języka obcego

Najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski (97,7%), a na drugim miejscu znalazł się niemiecki.

Wyniki z języka angielskiego i innych języków obcych

Średni wynik z egzaminu z angielskiego to 66%, z niemieckiego – 53%, z rosyjskiego – 79%, z francuskiego – 88%, z hiszpańskiego – 72% i z włoskiego – 47%.

Uczniowie z Ukrainy

Ok. 11,3 tys. uczniów z Ukrainy również przystąpiło do egzaminu. Średni wynik z języka polskiego dla nich to 49%, z matematyki – 38%, a z języka angielskiego – 49%.

Trudności w języku polskim

Zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawiło uczniom trudność. Polegało na zastąpieniu sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin Ósmoklasisty 2024. Nowe wymagania i struktura arkuszy

W tym roku egzamin ósmoklasisty przeprowadzono na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych, związanych z pandemią COVID-19.  

Język polski

REKLAMA

Arkusz z języka polskiego zawierał 18 zadań. Maksymalnie można było zdobyć 45 punktów. 12 punktów za zadania zamknięte, 33 punkty za zadania otwarte. Teksty literacki (“Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego) i nieliteracki (“O szczęściu” Frédérica Lenoira). Zadania obejmowały znajomość lektur obowiązkowych, interpretację tekstu kultury oraz napisanie ogłoszenia.

Druga część arkusza to wybór tematu wypracowania. Uczeń mógł napisać rozprawkę (wypowiedź argumentacyjną) lub opowiadanie (wypowiedź twórczą). Wypracowanie musiało liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Matematyka

Arkusz matematyczny zawierał 19 zadań. Maksymalnie można było zdobyć 25 punktów.
15 zadań zamkniętych (wybór wielokrotny, prawda-fałsz, dobieranie) i 4 zadania otwarte. Zadania obejmowały wymagania z zakresu arytmetyki, algebry i geometrii. Wymagały analizy treści i elementów graficznych, a w zadaniach otwartych także planowania rozwiązania i podania wyniku.

Język obcy

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego składał się z arkusza standardowego, który zawierał 46 zadań podzielonych na 14 wiązek. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 55. Za poprawne rozwiązanie zadań zamkniętych (takich jak zadania wyboru wielokrotnego czy zadania na dobieranie) można było zdobyć łącznie 34 punkty. Natomiast za rozwiązanie zadań otwartych, które wymagały samodzielnego sformułowania odpowiedzi oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (np. wpisu na stronę internetową w języku angielskim lub e-maila w innych językach), przyznawano łącznie 21 punktów.

Egzamin ósmoklasisty. Gdzie sprawdzić wyniki?

W środę, od godziny 8:30, absolwenci klas ósmych szkół podstawowych mają możliwość sprawdzenia swoich indywidualnych wyników za pośrednictwem aplikacji Zintegrowanego Informatora Ucznia. Logowanie do systemu odbywa się przy użyciu loginu i hasła, które uczniowie otrzymali w swoich szkołach. Po zalogowaniu uczniowie mogą sprawdzić zarówno swoje wyniki z poszczególnych przedmiotów, jak i zadań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA