Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od 2025 roku. Wiemy już które / Shutterstock

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

Rozporządzenie to uwzględnić ma wnioski, które od samorządów wpłynęły do resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

Zmiany granic 7 gmin

Omawiany projekt przewiduje wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2025 r. zmian w podziale terytorialnym państwa obejmujących 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin:
- pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, 
- pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, 
- pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, 
- pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, 
- pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, 
- pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, 
- pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

7 nowych miast

Ponadto siedmiu miejscowościom zostanie nadany status miasta. Chodzi o następujące wsie: Końskowola, Kurów, Wąwolnica (te 3 miejscowości leżą w województwie lubelskim), Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie), Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

11 zmian dot. granic miast

Rozporządzenie to  wprowadzi również 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast (w tym przypadku oprócz ustalenia granic miast wynikających z nadania statusu miasta, ustalenie granic dotyczy miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec, Olsztyn), 

A także nastąpi zmiana dotycząca zmiany siedziby władz gminy Batorz z Batorza na Batorz Pierwszy.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 r.

Tryb nadania praw miejskich

Na podstawie art. 4 ustawy o samorządzie gminnym, do kompetencji Rady Ministrów, realizowanych w drodze rozporządzenia należy: 
1) tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie gmin oraz ustalanie ich granic; 
2) nadawanie gminie lub miejscowości statusu miasta i ustalanie jego granic;
3) ustalanie i zmiana nazw gmin oraz siedzib ich władz.
Zmiany takie zawsze następują z dniem 1 stycznia.

Takie rozporządzenie może być wydane z inicjatywy rządu albo na wniosek zainteresowanej rady gminy. 

Ustalenie i zmiana granic gmin powinny być dokonywane w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. 
Zaś nadanie gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane być muszą w sposób uwzględniający infrastrukturę społeczną i techniczną oraz układ urbanistyczny i charakter zabudowy. 

Tego typu zmiany muszą być poprzedzone zasięgnięciem przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej (MSW) opinii zainteresowanych rad gmin. A te opinie gmin muszą uwzględniać wcześniej przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. W przypadku zmian granic gmin naruszających granice powiatów lub województw, konieczne są dodatkowo opinie odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris
11 wrz 2024

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną
10 wrz 2024

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu
10 wrz 2024

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?
10 wrz 2024

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

pokaż więcej
Proszę czekać...