Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu
REKLAMA
REKLAMA
- Badanie kompetencji uczniów w szkołach
- Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu
- Kondycja fizyczna uczniów
Badanie kompetencji uczniów w szkołach
Wiosną tego roku w szkołach odbyło się pierwsze badanie kompetencji ruchowych uczniów. Przeprowadzali je nauczyciele podczas lekcji wychowania fizycznego.
REKLAMA
W badaniu wzięło udział ponad 3 mln uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych (1,6 mln chłopców i 1,5 mln dziewczynek) i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. W programie zarejestrowało się 24 899 z 25 800 (96,5 proc.) wszystkich szkół. Jego głównym celem było zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w szkołach.
Badanie objęły cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg 10x5 m, beep–test – 20 metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, podpór leżąc przodem na przedramionach, plank („deska”) – pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała, skok w dal z miejsca.
Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu
Wyniki badania przedstawili minister edukacji Barbara Nowacka i minister sportu Sławomir Nitras.
Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu, a w pewnym wieku sprawność uczniów, zarówno dziewcząt jak i chłopców maleje.
W przypadku skoku w dal wyniki pogarszają się ok. 18. roku życia, w teście beep-test u dziewcząt sprawność maleje od 13. roku życia, a u chłopców od 16. roku życia, w teście plank - u dziewcząt od 10. roku życia, a u chłopców od 18. roku życia, w biegu wahadłowym ok. 15-16. roku życia.
Kondycja fizyczna uczniów
Minister Nitras podkreślił, że niestety bardzo często dzieci wychodzą po ośmiu latach ze szkoły mniej sprawne, niż do tej szkoły poszły. Zwrócił uwagę, że należy się zastanowić nad przyczynami takiego stanu rzeczy.
Nitras poinformował też, że badanie będzie robione po raz kolejny i zaapelował do rodziców o wsparcie. - To badanie, które zdecyduje o zdrowiu, jakości życia i długości życia waszych dzieci - podkreślił Nitras.
Minister Nowacka podkreśliła, że badanie ma pokazać kondycję fizyczną uczniów, ale też zachęcić do aktywności ruchowej uczniów. Wyniki pokazują jak rozwijają dzieci, ale też jak pracują nauczyciele. - Ze sprawności fizycznej wynika też dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, ich większa możliwość uczenia się – mówiła.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.