Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

wojsko Polska / ShutterStock

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Szef BBN: wg szacunków Polska ma trzecią największą armię w NATO pod względem liczebności - po USA i Turcji

Na stronach Sojuszu opublikowano raport z danymi dotyczącymi m.in. wydatków na obronność i liczebności sił zbrojnych poszczególnych państw sojuszniczych. Dane objęły okres od 2014 roku do połowy 2024 (12 czerwca), przy czym dla 2023 i 2024 roku dane mają charakter szacunkowy.

Do tych najnowszych danych na temat liczebności wojsk nawiązał we wpisie na X szef BBN. "Polska ma trzecią co do wielkości armię w NATO! Nawet jeśli opublikowane dziś przez Sojusz dane z raportu +Defence Expenditure of NATO Countries+ są na ten rok szacunkowe, to jednak +POLSKA PIERWSZĄ ARMIĄ W EUROPIE+ staje się faktem. I to także czynnik, który oddala widmo wojny…" - napisał we wtorek.

Wedle danych, na które powołał się Siewiera, Wojsko Polskie, którego aktualną liczebność oceniono na 216,1 tys. personelu wojskowego, stanowi trzecią co do liczebności armię w NATO, po USA, których siły zbrojne liczą obecnie 1 mln 300 tys. żołnierzy oraz Turcji, gdzie służy 481 tys. żołnierzy. Tym samym Polska wyprzedziła wszystkich pozostałych sojuszników.

Liczebność innych armii NATO

Jeśli chodzi o Europę, to porównywalne z polskimi siły mają Francuzi, których wojsko według danych NATO liczy 205,7 tys. żołnierzy. Dalej znalazły się Niemcy z 185,6 tys. żołnierzami, Włochy z 171,4 tys i Wielka Brytania z 138,1 tys. żołnierzami. W gronie państw, których wojska liczą ponad 100 tys. żołnierzy, znalazła się jeszcze Hiszpania (117,4 tys.) oraz Grecja (110,8 tys.).

Łącznie armie 32 sojuszników z NATO liczą 3 mln 418 tys. żołnierzy; bez USA jest to 2 mln 118 tys.

Wydatki na obronność w państwach NATO

W raporcie NATO zwrócono również uwagę na kwestię wydatków poszczególnych państw na obronność. Z danych wynika - o czym informował już w czerwcu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - że w 2024 r. już 23 z 32 sojuszników spełnia przyjęty na szczycie w Walii w 2014 roku próg wydawania 2 proc. PKB na obronność.

Łączne szacunkowe wydatki państw Sojuszu na obronność wzrosną w tym roku o 17,9 proc. od poprzedniego roku - to największy wzrost od 2014 roku. To oznacza, że sojusznicy wydają łącznie niemal półtora biliona dolarów na zbrojenia (1 bilion 185 mld według cen i kursów z 2015 roku).

Choć Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o odsetek PKB wydawany na obronność, nie jest jednak pierwsza w liczbach bezwzględnych. Według szacunkowych danych NATO, polskie wydatki na obronność wyniosą w tym roku ok. 35 mld dolarów amerykańskich, podczas gdy USA - ok. 967 mld. Więcej niż Polska wydadzą także - mimo mniej liczebnych sił zbrojnych - duże kraje Europy Zachodniej - Niemcy (ok. 97 mld USD) Wielka Brytania (ok. 82 mld USD) i Francja (ok 64 mld USD). Wydatki na podobnym poziomie co Polska odnotują Włochy (ok 34,5 mld USD).

W raporcie NATO wyszczególniono również, jak wiele ze swoich wydatków na obronność państwa sojusznicze przeznaczają na pozyskiwanie sprzętu; według danych Sojuszu, największy odsetek wydatków - szacunkowo 51,1 proc. - na sprzęt przeznacza Polska. NATO zaleca, by państwa na zakupy sprzętu wydawały co najmniej 20 proc. ogółu swoich wydatków na obronność; według zebranych danych, w bieżącym roku kryterium tego nie spełnią tylko Kanada i Belgia.(PAP)

mml/ itm/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris
11 wrz 2024

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną
10 wrz 2024

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

pokaż więcej
Proszę czekać...