ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

dokumenty, przedsiębiorca / ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada / Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Należy pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy składki zdrowotnej oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawców.

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe

Z przesłanego we wtorek komunikatu ZUS wynika, że przedsiębiorcy do 26 listopada 2026 r. złożyli ponad 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.

Wakacje składkowe: dla kogo

Z wakacji od ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy zatrudniają do dziewięciu pracowników. Warto pamiętać, że do tego limitu nie są wliczane osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Chodzi m.in. o osoby, które pobierają zasiłek macierzyński lub przebywają na urlopie wychowawczym. Przedsiębiorcy składając wniosek, mogą uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.

 Polecamy Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 r.

Wniosek o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Wniosek dotyczący wakacji składkowych (wniosek RWS - o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) można składać za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. Wniosek może złożyć zarówno sam przedsiębiorca, jak i pełnomocnik przedsiębiorcy. Ważne jest, by złożyć wniosek z konta płatnika. Działanie przedsiębiorców przez swoich pełnomocników jest już standardem w biznesie i relacjach administracji publicznej z klientami, a stosunki pomiędzy pełnomocnikami, a ich mocodawcami ukształtowane są w ramach umów, które regulują zakres współpracy, w tym odpowiedzialność wzajemną - przekazał rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Dodał, że wnioski płatników składek złożone przez pełnomocników będą obsługiwane przez ZUS z uwzględnieniem domniemania posiadania stosownego oświadczenia przez składającego wniosek pełnomocnika. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za grudzień, powinni złożyć ten wniosek w listopadzie. Zostało im 5 dni na złożenie stosownego wniosku. Jeśli złożą go w grudniu, zwolnienie będzie dotyczyć stycznia 2025 r.

ZUS poinformował, że do Zakładu nie wpłynęło żadne zgłoszenie, które wskazywałoby na istnienie problemu z kreatorem wniosku RWS. "Należy pamiętać o zapisywaniu wniosku, aby ten nie zniknął. Jeżeli natomiast wniosek był zapisany, ale czekał na podpis, to wniosek ten nadal jest dostępny w systemie PUE ZUS (eZUS), tylko jest on widoczny z innego poziomu – czyli z profilu płatnika, a nie profilu ogólnego" - dodano w komunikacie.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach
26 lis 2024

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada
26 lis 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
26 lis 2024
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia
22 lis 2024

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków
22 lis 2024

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców
21 lis 2024

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?
21 lis 2024

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach
21 lis 2024

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia
21 lis 2024

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie
19 lis 2024

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

pokaż więcej
Proszę czekać...