Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
żłobek / Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu dla tych pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT] / shutterstock

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W poniedziałek, 13 stycznia 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego zależnego od stażu, a także szereg innych uprawnień dla opiekunów dzieci w wieku do lat trzech. W ocenie resortu, projektowane rozwiązania mają przyczynić się do podwyższenia jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i przez opiekunów dziennych. Dzięki projektowanym rozwiązaniom, wzrosnąć ma prestiż wykonywania zawodu opiekuna.

Ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych dla opiekunów w żłobku, klubie dziecięcym i dziennych opiekunów zatrudnionych przez JST

W projekcie uwzględniono ustanowienie ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Wprowadzenie takiej ochrony zwiększy poczucie bezpieczeństwa opiekunów, szczególnie w sytuacjach potencjalnych zagrożeń czy konfliktów z rodzicami, a wśród społeczeństwa zrówna ich status z nauczycielami wychowania przedszkolnego – wskazano. Projekt zakłada ustanowienie ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych dla opiekunów w żłobku, klubie dziecięcym i dziennych opiekunów, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne. Projekt zakłada także wprowadzenie regulacji, dzięki której minister właściwy do spraw rodziny, marszałek województwa, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będą mogli przyznać nagrodę specjalną lub medal osobom sprawującym opiekę w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zmiana statusu prawnego dziennego opiekuna

Wśród zmian, zaproponowano zmianę statusu prawnego dziennego opiekuna, tak aby stał się formą opieki, która będzie chętniej tworzona przez samorządy, w których nie istnieje żadna forma opieki, a tworzenie i prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest nieopłacalne ze względu na sytuację społeczno-kulturowo-gospodarczą. Chodzi o ułatwienie prowadzenia tej formy opieki oraz o zagwarantowanie większego bezpieczeństwa dzieci znajdujących się pod opieką dziennego opiekuna. W informacjach do projektu wskazano, że obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają prowadzenie dziennych opiekunów w jednej lokalizacji bez limitu ilościowego, co prowadzi do tworzenia quasi- żłobków będących instytucjami kilku dziennych opiekunów, których założenie nie wymaga spełnienia takich norm, jak przy zakładaniu żłobka, czy klubu dziecięcego. Zaproponowano wprowadzenie dwóch form organizacyjnych działalności dziennego opiekuna: dzienny opiekun działający na własny rachunek oraz punkt opieki dziennej, w którym opieka jest sprawowana nad maksymalnie 16 dzieci, w tym samym czasie. Ponadto, projekt będzie zakładał wprowadzenie ograniczenia, że w jednym lokalu opieka może być sprawowana przez maksymalnie 2 dziennych opiekunów. W projekcie uwzględnione zostaną także regulacje stanowiące, że pod opieką dziennego opiekuna może znajdować się do 8 dzieci, jeśli pomaga mu rodzic lub inna osoba posiadające takie kwalifikacje, jak dzienny opiekun.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy

Projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego zależnego od stażu pracy dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna. Dodatkowy urlop wypoczynkowy będzie zależny od stażu pracy i będzie wynosił: po pięciu latach zatrudnienia dwa dni, który będzie wzrastał o dwa dni z każdym przepracowanym okresem wynoszącym pięć lat pracy, aż do osiągnięcia 10 dni.

Dzień dyrektorski na podnoszenie kwalifikacji

W projekcie przewidziano także wprowadzenie obowiązku dla dyrektora żłobka bądź osoby kierującej klubem dziecięcym oraz podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna zwolnienia opiekunów i dziennych opiekunów na osiem godzin w roku od konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub ustalenia dowolnego dnia wolnego (tzw. dnia dyrektorskiego) w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech dla wszystkich opiekunów i dziennych opiekunów jednocześnie, celem odbycia szkoleń podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje.

Inne zmiany

Projekt zakłada także m.in. przyznanie opiekunom w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dziennym opiekunom, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne, zniżek na ulgowe przejazdy kolejowe w wysokości 33 proc. W projekcie znalazły się także zmiany dotyczące wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zastępowanie dziennego opiekuna w przypadku, gdy ten przebywa na urlopie lub z innych powodów losowych nie może sprawować opieki nad dziećmi. Dzienny opiekun będzie zobowiązany poinformować rodziców dzieci, nad którymi sprawuje opiekę, o terminie czasowego niesprawowania opieki w związku z wypoczynkiem, nie później niż 30 dni przed jego planowanym rozpoczęciem.

Uwzględnione zostaną także zmiany przepisów dotyczące zapewnienia wyżywienia w żłobku lub w klubie dziecięcym. Chodzi o to, by w ramach rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia zostały określone grupy produktów zalecane do spożywania przez dzieci w wieku do lat 3, co ma ułatwić instytucjom opieki dobór zdrowych artykułów spożywczych, pozbawionych nadmiaru cukru lub produktów wysoko przetworzonych. Dodatkowo, projekt zakłada ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka.

Organem odpowiedzianym za opracowanie projektu jest resort rodziny. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.

Sektor publiczny
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo
14 sty 2025

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.
14 sty 2025

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji
14 sty 2025

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]
14 sty 2025

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego
13 sty 2025

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?
10 sty 2025

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]
10 sty 2025

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
08 sty 2025

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
07 sty 2025

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie
03 sty 2025

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...