REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
żłobek
Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu dla tych pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W poniedziałek, 13 stycznia 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego zależnego od stażu, a także szereg innych uprawnień dla opiekunów dzieci w wieku do lat trzech. W ocenie resortu, projektowane rozwiązania mają przyczynić się do podwyższenia jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i przez opiekunów dziennych. Dzięki projektowanym rozwiązaniom, wzrosnąć ma prestiż wykonywania zawodu opiekuna.

REKLAMA

Ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych dla opiekunów w żłobku, klubie dziecięcym i dziennych opiekunów zatrudnionych przez JST

W projekcie uwzględniono ustanowienie ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Wprowadzenie takiej ochrony zwiększy poczucie bezpieczeństwa opiekunów, szczególnie w sytuacjach potencjalnych zagrożeń czy konfliktów z rodzicami, a wśród społeczeństwa zrówna ich status z nauczycielami wychowania przedszkolnego – wskazano. Projekt zakłada ustanowienie ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych dla opiekunów w żłobku, klubie dziecięcym i dziennych opiekunów, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne. Projekt zakłada także wprowadzenie regulacji, dzięki której minister właściwy do spraw rodziny, marszałek województwa, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będą mogli przyznać nagrodę specjalną lub medal osobom sprawującym opiekę w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Zmiana statusu prawnego dziennego opiekuna

Wśród zmian, zaproponowano zmianę statusu prawnego dziennego opiekuna, tak aby stał się formą opieki, która będzie chętniej tworzona przez samorządy, w których nie istnieje żadna forma opieki, a tworzenie i prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest nieopłacalne ze względu na sytuację społeczno-kulturowo-gospodarczą. Chodzi o ułatwienie prowadzenia tej formy opieki oraz o zagwarantowanie większego bezpieczeństwa dzieci znajdujących się pod opieką dziennego opiekuna. W informacjach do projektu wskazano, że obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają prowadzenie dziennych opiekunów w jednej lokalizacji bez limitu ilościowego, co prowadzi do tworzenia quasi- żłobków będących instytucjami kilku dziennych opiekunów, których założenie nie wymaga spełnienia takich norm, jak przy zakładaniu żłobka, czy klubu dziecięcego. Zaproponowano wprowadzenie dwóch form organizacyjnych działalności dziennego opiekuna: dzienny opiekun działający na własny rachunek oraz punkt opieki dziennej, w którym opieka jest sprawowana nad maksymalnie 16 dzieci, w tym samym czasie. Ponadto, projekt będzie zakładał wprowadzenie ograniczenia, że w jednym lokalu opieka może być sprawowana przez maksymalnie 2 dziennych opiekunów. W projekcie uwzględnione zostaną także regulacje stanowiące, że pod opieką dziennego opiekuna może znajdować się do 8 dzieci, jeśli pomaga mu rodzic lub inna osoba posiadające takie kwalifikacje, jak dzienny opiekun.

Polecamy: Klasyfikacja budżetowa 2025 oraz Dochody jednostek samorządu terytorialnego. Nowe rozwiązania

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy

Projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego zależnego od stażu pracy dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna. Dodatkowy urlop wypoczynkowy będzie zależny od stażu pracy i będzie wynosił: po pięciu latach zatrudnienia dwa dni, który będzie wzrastał o dwa dni z każdym przepracowanym okresem wynoszącym pięć lat pracy, aż do osiągnięcia 10 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień dyrektorski na podnoszenie kwalifikacji

W projekcie przewidziano także wprowadzenie obowiązku dla dyrektora żłobka bądź osoby kierującej klubem dziecięcym oraz podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna zwolnienia opiekunów i dziennych opiekunów na osiem godzin w roku od konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub ustalenia dowolnego dnia wolnego (tzw. dnia dyrektorskiego) w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech dla wszystkich opiekunów i dziennych opiekunów jednocześnie, celem odbycia szkoleń podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje.

Inne zmiany

REKLAMA

Projekt zakłada także m.in. przyznanie opiekunom w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dziennym opiekunom, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne, zniżek na ulgowe przejazdy kolejowe w wysokości 33 proc. W projekcie znalazły się także zmiany dotyczące wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zastępowanie dziennego opiekuna w przypadku, gdy ten przebywa na urlopie lub z innych powodów losowych nie może sprawować opieki nad dziećmi. Dzienny opiekun będzie zobowiązany poinformować rodziców dzieci, nad którymi sprawuje opiekę, o terminie czasowego niesprawowania opieki w związku z wypoczynkiem, nie później niż 30 dni przed jego planowanym rozpoczęciem.

Uwzględnione zostaną także zmiany przepisów dotyczące zapewnienia wyżywienia w żłobku lub w klubie dziecięcym. Chodzi o to, by w ramach rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia zostały określone grupy produktów zalecane do spożywania przez dzieci w wieku do lat 3, co ma ułatwić instytucjom opieki dobór zdrowych artykułów spożywczych, pozbawionych nadmiaru cukru lub produktów wysoko przetworzonych. Dodatkowo, projekt zakłada ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka.

Organem odpowiedzianym za opracowanie projektu jest resort rodziny. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA