REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Jaka jest gospodarcza przyszłość Polski?
Jaka jest gospodarcza przyszłość Polski?
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

 

REKLAMA

 

W Polsce ponad 2,6 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa egzystencjonalnego, a w ostatnich latach zanotowany został duży wzrost tej liczby. Prof. Marcin Piątkowski zapytany o to, co należy zrobić, żeby każdemu żyło się lepiej, na wstępie zaznaczył, że wszystkim żyje się lepiej. Przez te ostatnie 35 lat średnio żeśmy podwyższyli nasz poziom dochodu narodowego na przeciętnego Polaka razy 3,5 – wytłumaczył. Podzielił się swoimi pomysłami dotyczącymi poprawy życia Polaków.

Zmiany w systemie podatkowym, wysokiej jakości usługi publiczne

Cały czas mamy system podatkowy, który moim zdaniem jest niewystarczająco sprawiedliwy, niewystarczająco progresywny – powiedział prof. Piątkowski. Dodał, że obecny system podatkowy nie daje wystarczająco bodźców osobom najbiedniejszym, by chciały się kształcić i pracować. Jako drugi element, wskazał potrzebę wysokiej jakości usług publicznych. Jako przykład podał trend, w którym coraz więcej bogatych rodziców wysyła swoje dzieci do prywatnych szkół. Dodał, że w Warszawie to już jest ponad 5 proc., co pokazuje proces rozwarstwiania społecznego. Trzeba ten proces zahamować, zastopować jak najszybciej - zaznaczył. Wytłumaczył, że chodzi o upewnienie się, że mamy wystarczająco pieniędzy, by szkoły publiczne były tak samo dobre jak prywatne.

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów?

REKLAMA

W ocenie eksperta, mamy poważny dylemat fiskalny. Szczególnie teraz, kiedy od dwóch lat wydajemy dwa razy więcej na armię, jak wydawaliśmy 2 proc. naszego dochodu narodowego w tym roku wydamy prawie 5 proc., Dale w międzyczasie nie tylko nie zwiększyliśmy dochodów budżetu państwa, ale nawet obniżyliśmy z powodu obniżenia składki zdrowotnej (…) – tłumaczył Piątkowski. Wskazał, że mamy nie tylko dziurę VAT, ale także dziurę CIT i PIT. Trzeba się zastanowić, jak możemy dziesiątki miliardów złotych odzyskać, zmniejszając te dziury. Myślę, że są też jest miejsce na zwiększenie dochodów. Bardzo konkretnym przykładem jest akcyza na alkohol - powiedział. Przypomniał, że Polska ma chyba najtańszy alkohol wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że jako państwo, mamy wiele wydatków publicznych, takich jak 800 plus, 13. i 14. emerytura, które – w jego ocenie – są często nieuzasadnione. Wskazał, że na 13 i 14. emeryturę wydajemy ponad 30 miliardów złotych rocznie, czyli tyle, co na naukę. My jako państwo mamy przed sobą dylemat, czy chcemy inwestować w przyszłość, w naukę, w innowacje, żebyśmy byli Koreą Południową, Europy, czy chcemy dofinansowywać emerytów, którzy w swojej masie wcale nie są najbiedniejsi – podsumował.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy prowadzą już zbiórkę zużytych tekstyliów. Zniszczonych ubrań nie można teraz wyrzucać do frakcji zmieszane!

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

REKLAMA

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

REKLAMA

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Renta wdowia 2025 r. Gdzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń? Gdzie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej?

1 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Już pierwszego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 700 wniosków o tzw. rentę wdowią.

REKLAMA