REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pieniądze, złotówki, banknoty, emerytura
Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

We wtorek, 7 stycznia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2024 roku o zmianie ustawy o sporcie. Nowela rozszerza katalog osób uprawnionych do tak zwanej emerytury olimpijskiej.

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Celem nowelizacji ustawy o sporcie - jak już wyżej zostało wspomniane - jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do tzw. emerytury olimpijskiej. Rozszerzono art. 36 ust. 1 katalogu osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego (tzw. „emerytury olimpijskiej”) ze środków budżetu państwa o reprezentantów Polski, którzy zdobyli medal na odbywających się w latach 1986 – 2001 Igrzyskach Dobrej Woli. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r. W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowymi zawodami sportowymi, które odbywały się od 1986 do 2001 roku. Zostały zainicjowane przez amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera jako odpowiedź na polityczne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, które doprowadziły do bojkotów Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie i w 1984 roku w Los Angeles. Miały na celu promowanie przyjaźni i zrozumienia między narodami poprzez sport, w duchu dobrej woli i współpracy. Dodano także, że obecnie tzw. emeryturę olimpijską otrzymuje 602 sportowców.

Kto będzie mógł się starać o tzw. emeryturę olimpijską po 1 kwietnia 2025 r.?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o sporcie, o tzw. emeryturę olimpijską będzie mogło się starać dodatkowe 26 osób. Poniżej prezentujemy listę osób, które zyskają prawo do świadczenia:

  1. 1. Joanna Burzyńska (żeglarstwo) 
    2. Ewa Kasprzyk (lekkoatletyka)
    3. Andrzej Basik (judo)
    4. Wiesław Błach (judo) 
    5. Piotr Krukowski (podnoszenie ciężarów) 
    6. Wanda Panfil (lekkoatletyka)
    7. Grzegorz Myszkowski (żeglarstwo)
    8. Aneta Arak-Goska (judo) 
    9. Elżbieta Urbańczyk-Baumann (kajakarstwo) 
    10. Barbara Hajcel (kajakarstwo)
    11. Katarzyna Skorupińska (gimnastyka artystyczna) 
    12. Piotr Rysiukiewicz (lekkoatletyka)
    13. Tomasz Czubak (lekkoatletyka)
    14. Piotr Haczek (lekkoatletyka)
    15. Robert Maćkowiak (lekkoatletyka) 
    16. Dorota Siudek [Zagórska] (łyżwiarstwo figurowe) 
    17. Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe) 
    18. Bartosz Kizierowski (pływanie) 
    19. Paweł Najdek (podnoszenie ciężarów) 
    20. Krystyna Zabawska [Danilczyk] (lekkoatletyka)
    21. Iwona Kowalewska [Dąbrowska] (5-bój nowoczesny)
    22. Anna Bajan [Szteyn] (5-bój nowoczesny)
    23. Barbara Kotowska-Skrzypaszek (5-bój nowoczesny)
    24. Wiesław Chmielewski (5-bój nowoczesny)
    25. Paweł Olszewski (5-bój nowoczesny)
    26. Piotr Maciaszczyk (5-bój nowoczesny)

Emerytura olimpijska: co to?

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, świadczenie pieniężne, tzw. emerytura olimpijska, przysługuje reprezentantom Polski:

1) na igrzyskach olimpijskich,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1a) na olimpiadzie szachowej,

2) zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84",

3) zakwalifikowanym na igrzyska paralimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paralimpijskich,

4) zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r., będące odpowiednikiem igrzysk głuchych.

By takowe świadczenie otrzymać, należy spełniać określone warunki. Świadczenie to przysługuje osobie, która zdobyła co najmniej jeden medal na zawodach sportowych wymienionych powyżej, ukończyła 40. rok życia, nie uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, ma obywatelstwo polskie, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także nie była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar. Świadczenie przysługujące w danym roku budżetowym ustalane jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa, przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,8.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

REKLAMA

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

REKLAMA