REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

pieniądze, złotówki, banknoty, emerytura
Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

We wtorek, 7 stycznia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2024 roku o zmianie ustawy o sporcie. Nowela rozszerza katalog osób uprawnionych do tak zwanej emerytury olimpijskiej.

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Celem nowelizacji ustawy o sporcie - jak już wyżej zostało wspomniane - jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do tzw. emerytury olimpijskiej. Rozszerzono art. 36 ust. 1 katalogu osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego (tzw. „emerytury olimpijskiej”) ze środków budżetu państwa o reprezentantów Polski, którzy zdobyli medal na odbywających się w latach 1986 – 2001 Igrzyskach Dobrej Woli. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r. W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowymi zawodami sportowymi, które odbywały się od 1986 do 2001 roku. Zostały zainicjowane przez amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera jako odpowiedź na polityczne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, które doprowadziły do bojkotów Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie i w 1984 roku w Los Angeles. Miały na celu promowanie przyjaźni i zrozumienia między narodami poprzez sport, w duchu dobrej woli i współpracy. Dodano także, że obecnie tzw. emeryturę olimpijską otrzymuje 602 sportowców.

Kto będzie mógł się starać o tzw. emeryturę olimpijską po 1 kwietnia 2025 r.?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o sporcie, o tzw. emeryturę olimpijską będzie mogło się starać dodatkowe 26 osób. Poniżej prezentujemy listę osób, które zyskają prawo do świadczenia:

  1. 1. Joanna Burzyńska (żeglarstwo) 
    2. Ewa Kasprzyk (lekkoatletyka)
    3. Andrzej Basik (judo)
    4. Wiesław Błach (judo) 
    5. Piotr Krukowski (podnoszenie ciężarów) 
    6. Wanda Panfil (lekkoatletyka)
    7. Grzegorz Myszkowski (żeglarstwo)
    8. Aneta Arak-Goska (judo) 
    9. Elżbieta Urbańczyk-Baumann (kajakarstwo) 
    10. Barbara Hajcel (kajakarstwo)
    11. Katarzyna Skorupińska (gimnastyka artystyczna) 
    12. Piotr Rysiukiewicz (lekkoatletyka)
    13. Tomasz Czubak (lekkoatletyka)
    14. Piotr Haczek (lekkoatletyka)
    15. Robert Maćkowiak (lekkoatletyka) 
    16. Dorota Siudek [Zagórska] (łyżwiarstwo figurowe) 
    17. Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe) 
    18. Bartosz Kizierowski (pływanie) 
    19. Paweł Najdek (podnoszenie ciężarów) 
    20. Krystyna Zabawska [Danilczyk] (lekkoatletyka)
    21. Iwona Kowalewska [Dąbrowska] (5-bój nowoczesny)
    22. Anna Bajan [Szteyn] (5-bój nowoczesny)
    23. Barbara Kotowska-Skrzypaszek (5-bój nowoczesny)
    24. Wiesław Chmielewski (5-bój nowoczesny)
    25. Paweł Olszewski (5-bój nowoczesny)
    26. Piotr Maciaszczyk (5-bój nowoczesny)

Emerytura olimpijska: co to?

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, świadczenie pieniężne, tzw. emerytura olimpijska, przysługuje reprezentantom Polski:

1) na igrzyskach olimpijskich,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1a) na olimpiadzie szachowej,

2) zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84",

3) zakwalifikowanym na igrzyska paralimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paralimpijskich,

4) zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r., będące odpowiednikiem igrzysk głuchych.

By takowe świadczenie otrzymać, należy spełniać określone warunki. Świadczenie to przysługuje osobie, która zdobyła co najmniej jeden medal na zawodach sportowych wymienionych powyżej, ukończyła 40. rok życia, nie uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, ma obywatelstwo polskie, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także nie była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar. Świadczenie przysługujące w danym roku budżetowym ustalane jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa, przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,8.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

REKLAMA

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA