REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pieniądze, złotówki, banknoty, emerytura
Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

We wtorek, 7 stycznia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2024 roku o zmianie ustawy o sporcie. Nowela rozszerza katalog osób uprawnionych do tak zwanej emerytury olimpijskiej.

REKLAMA

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Celem nowelizacji ustawy o sporcie - jak już wyżej zostało wspomniane - jest rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do tzw. emerytury olimpijskiej. Rozszerzono art. 36 ust. 1 katalogu osób uprawnionych do świadczenia pieniężnego (tzw. „emerytury olimpijskiej”) ze środków budżetu państwa o reprezentantów Polski, którzy zdobyli medal na odbywających się w latach 1986 – 2001 Igrzyskach Dobrej Woli. Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2025 r. W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowymi zawodami sportowymi, które odbywały się od 1986 do 2001 roku. Zostały zainicjowane przez amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera jako odpowiedź na polityczne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, które doprowadziły do bojkotów Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie i w 1984 roku w Los Angeles. Miały na celu promowanie przyjaźni i zrozumienia między narodami poprzez sport, w duchu dobrej woli i współpracy. Dodano także, że obecnie tzw. emeryturę olimpijską otrzymuje 602 sportowców.

Kto będzie mógł się starać o tzw. emeryturę olimpijską po 1 kwietnia 2025 r.?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o sporcie, o tzw. emeryturę olimpijską będzie mogło się starać dodatkowe 26 osób. Poniżej prezentujemy listę osób, które zyskają prawo do świadczenia:

  1. 1. Joanna Burzyńska (żeglarstwo) 
    2. Ewa Kasprzyk (lekkoatletyka)
    3. Andrzej Basik (judo)
    4. Wiesław Błach (judo) 
    5. Piotr Krukowski (podnoszenie ciężarów) 
    6. Wanda Panfil (lekkoatletyka)
    7. Grzegorz Myszkowski (żeglarstwo)
    8. Aneta Arak-Goska (judo) 
    9. Elżbieta Urbańczyk-Baumann (kajakarstwo) 
    10. Barbara Hajcel (kajakarstwo)
    11. Katarzyna Skorupińska (gimnastyka artystyczna) 
    12. Piotr Rysiukiewicz (lekkoatletyka)
    13. Tomasz Czubak (lekkoatletyka)
    14. Piotr Haczek (lekkoatletyka)
    15. Robert Maćkowiak (lekkoatletyka) 
    16. Dorota Siudek [Zagórska] (łyżwiarstwo figurowe) 
    17. Mariusz Siudek (łyżwiarstwo figurowe) 
    18. Bartosz Kizierowski (pływanie) 
    19. Paweł Najdek (podnoszenie ciężarów) 
    20. Krystyna Zabawska [Danilczyk] (lekkoatletyka)
    21. Iwona Kowalewska [Dąbrowska] (5-bój nowoczesny)
    22. Anna Bajan [Szteyn] (5-bój nowoczesny)
    23. Barbara Kotowska-Skrzypaszek (5-bój nowoczesny)
    24. Wiesław Chmielewski (5-bój nowoczesny)
    25. Paweł Olszewski (5-bój nowoczesny)
    26. Piotr Maciaszczyk (5-bój nowoczesny)

Emerytura olimpijska: co to?

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, świadczenie pieniężne, tzw. emerytura olimpijska, przysługuje reprezentantom Polski:

1) na igrzyskach olimpijskich,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1a) na olimpiadzie szachowej,

2) zakwalifikowanym na igrzyska olimpijskie odbywające się w 1984 r. w Los Angeles, którzy wzięli udział w zawodach "Przyjaźń 84",

3) zakwalifikowanym na igrzyska paralimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paralimpijskich,

4) zakwalifikowanym na igrzyska głuchych lub zawody sportowe odbywające się przed 2001 r., będące odpowiednikiem igrzysk głuchych.

By takowe świadczenie otrzymać, należy spełniać określone warunki. Świadczenie to przysługuje osobie, która zdobyła co najmniej jeden medal na zawodach sportowych wymienionych powyżej, ukończyła 40. rok życia, nie uczestniczy we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, ma obywatelstwo polskie, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także nie była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie dyskwalifikacją w wymiarze jednostkowym większym niż 24 miesiące lub więcej niż raz bez względu na jej jednostkowy wymiar. Świadczenie przysługujące w danym roku budżetowym ustalane jest na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa, przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,8.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA