Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
lotnisko terminal samolot podróż lot / Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji / Shutterstock

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

8 stycznia 2025 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze. Celem noweli jest uchylenie obowiązku uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska użytku publicznego, znosząc związany z tym skutek dla decyzji o warunkach zabudowy, w postaci bezterminowego zawieszenia postępowania. Chodzi o zniesienie bezterminowego zawieszenia postępowania dotyczącego decyzji zo warunkach zabudowy.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze: co zmienia?

Nowelizacja uchyla zawarty w art. 55 ust. 9 prawa lotniczego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2110 ze zm.) nieprecyzyjny przepis, który sprawił, że na obszarach objętych planem generalnym lotniska (PGL) można budować tylko wtedy, gdy są one pokryte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Nowela wprowadza także przepis określający, że uzgodnienie dokonywane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla terenów, na których znajduje się lub jest planowane lotnisko zgodnie z zatwierdzonym planem generalnym lotniska, oraz dla terenów, na których wyznaczono powierzchnie ograniczające przeszkody zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy – Prawo lotnicze, będzie dotyczyło zgodności projektów planów ogólnych gminy, projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i projektów decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z postanowieniami planu generalnego lotniska w zakresie określonym w art. 55 ust. 6. Nowela wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

W ocenie przewodniczącego Komisji Budownictwa BCC, ta zmiana odblokuje możliwość tysięcy procesów inwestycyjnych, które zatrzymano w całej Polsce z powodu niemożności wydania decyzji o warunkach zabudowy (tzw. wuzetek). Przewodniczący Komisji Budownictwa BCC, mecenas Marcin Nosiński, podkreślał wielokrotnie, że wcześniejsze zapisy w ustawie były wadliwe, gdyż w sposób niezamierzony przez ustawodawcę uniemożliwia procedowanie decyzji o warunkach zabudowy. Interpretacja problematycznego przepisu wynikała z kontrowersyjnego orzeczenia NSA. Przed wydaniem wyroku przez NSA, WZ-ki były wydawane. Bardzo mnie cieszy przywrócenie stanu istniejącego przez wiele lat i uchylenie problematycznego przepisu. Zapewniam, że nie oznacza to, że tereny wokół lotnisk zostaną nagle zabudowane w sposób niekontrolowany. Przeciwnie, WZ-ki nadal będą mogły być wydawane dopiero po spełnieniu warunków wymaganych prawem, takich jak dobre sąsiedztwo, dostęp do drogi publicznej, czy mediów. Z perspektywy przedsiębiorców, ale także obywateli – indywidualnych właścicieli działek budowlanych, którym bezpodstawnie zatrzymano możliwość korzystania z prawa własności ich nieruchomości podpis Prezydenta RP jest bardzo istotny - podkreślił Nosiński.

Sektor publiczny
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo
14 sty 2025

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.
14 sty 2025

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji
14 sty 2025

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]
14 sty 2025

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego
13 sty 2025

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?
10 sty 2025

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]
10 sty 2025

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
08 sty 2025

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
07 sty 2025

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie
03 sty 2025

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...