Jak powinna wyglądać idealna witryna jednostki samorządowej

Jakim celom może służyć witryna internetowa gminy? W jaki sposób zbudować taką witrynę? Jakiej jakości powinien być sprzęt kupowany na potrzeby urzędu?

 

Obecnie internet staje się nie tylko źródłem informacji. Jest przede wszystkim narzędziem służącym komunikacji między ludźmi. W przypadku jednostki samorządu terytorialnego jest narzędziem porozumienia między samorządem a obywatelem, w tym między urzędem a mieszkańcami gminy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy gminne oraz miejskie urzędy są oblegane przez interesantów. Strona powinna być interaktywna, aby odciążyć urząd. Idealnie byłoby, gdyby dzięki takiej witrynie istniała możliwość zdalnego składania wniosków i zapytań do urzędników. Dobrze skonstruowana witryna powinna więc zawierać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy rządzący coraz częściej i poważniej myślą o uproszczeniu procedur związanych z załatwianiem spraw administracyjnych w urzędach. Oczywiście dobra strona internetowa powinna też zawierać wyczerpujące informacje na temat gminy, jej władz, atrakcji turystycznych, adresów i telefonów do szkół, instytucji i firm. Powinna być zachętą do inwestowania w konkretnej gminie. Powinna być przejrzysta i łatwa w obsłudze dla użytkownika.


Trzeba zdać sobie sprawę, że komputery różnych producentów nie różnią się znacząco konfiguracjami i parametrami technicznymi. Szybki rozwój doprowadził do wyrównania różnić technologicznych wśród kluczowych producentów sprzętu komputerowego. Dlatego - obok niezawodności bardzo ważne, może najważniejsze, jest zapewnienie odpowiedniej obsługi posprzedażowej, a także różnego rodzaju wartości dodanych. Ważne jest też zapewnienie sprawnego, błyskawicznego serwisu i pomocy technicznej.


Jeśli chodzi o cechy sprzętu do zastosowań biurowych, to ich konfiguracje nie muszą być wyśrubowane, co przekłada się na dobry stosunek jakości do ceny. Ponadto sprzęt powinien sprzyjać atmosferze pracy biurowej. Dobrze, jeśli jest cichy oraz gdy nie zajmuje wiele miejsca.


Zakup sprzętu do urzędu gminy nie jest sprawą prostą.


W przypadku państwowej lub samorządowej instytucji zakup sprzętu wiąże się ze spełnieniem koniecznych procedur i przepisów przetargowych. Trzeba pamiętać o przepisach dotyczących zamówień publicznych. Nie można wybrać dowolnego sprzętu, np. w sklepie komputerowym, wszystko musi odbyć się jawnie. Istotne jest dobranie odpowiednio kompetentnej komisji przetargowej. Osoby wybierające sprzęt powinny wiedzieć, jaka konfiguracja będzie odpowiadała potrzebom urzędu. Za te same pieniądze można bowiem kupić albo dziesięć komputerów spełniających potrzeby biurowe, albo trzy komputery o świetnych parametrach, które jednak w zastosowaniach urzędu będą się marnowały. Ważne, by komputery miały także możliwość łatwej rozbudowy i adaptacji do nowych rozwiązań informatycznych, dzięki czemu nie będzie potrzeby natychmiastowej wymiany sprzętu w przypadku nowych wymagań IT, w przyszłości. Dlatego planując zakup sprzętu komputerowego, należy przewidzieć różne sytuacje i tak by służył on przez co najmniej kilka lat.


JAKUB POŁEĆ

dyrektor marketingu Maxdata Polska

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...