Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adresę / Media
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpowiada gminom, że dla przyznania drugiego dodatku węglowego spod jednego adresu, wystarczy proste oświadczenie wnioskodawcy.

W czasie webinarium w dniu 22 listopada 2022 r. przedstawiciel Ministerstw Klimatu i Środowiska odpowiedział jednym słowem: "Tak", na pytanie: "Czy oświadczenie wnioskodawcy o tym, że nie można nadać nowego adresu do 30 listopada, jest wystarczającym dowodem, żeby przyznać drugi dodatek na ten sam adres, po przeprowadzeniu wywiadu?".

Dla otrzymania dodatku węglowego wystarczy więc, że wnioskodawca złoży takie oświadczenie i przejdzie wywiad środowiskowy:

Data

Dane składającego oświadczenie

Do:

Wskazanie wójta, burmistrza, prezydenta miasta

OŚWIADCZENIE

Informuję, że pod adresem ……. mieszkają w odrębnych lokalach osoby tworzące dwa osobne gospodarstwa domowe w rozumieniu ustawy o dodatku węglowym.
 

Oświadczam, że do dnia 30 listopada 2022 r. nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla wnioskodawcy .............. pod wskazanym adresem.

podpis

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r.

Powyższe oświadczenie można dołączyć do akt sprawy po tej dacie np. 16 grudnia 2022 r.

Jaka jest skala nierozpatrzonych wniosków o dodatek węglowy? Niedawno min. A. Moskwa informowała, że na 5 mln wniosków pozostało do załatwienia 600 000.

Jakich dokumentów żądają gminy?

Gminy kierując się wskazówkami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, żądają od rodzin mieszkających w kilka pod danym adresem jednego z następujących dokumentów:

1) oświadczenie wnioskodawcy o tym, że nie można nadać nowego adresu do 30 listopada 2022 r.,

2) zaświadczenie o samodzielności lokalu,

3) kopia złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu,

4) kopia wniosku o nadanie numeru porządkowego.

List od czytelnika Infor.pl

Poniżej przykładowe wezwanie od gminy złożenia dodatkowych dokumentów w procedurze przyznania dodatku węglowego:

Infor.pl

Powyższe pismo od gminy, przysłał czytelnik mający taką sytuację:

1. Dom jednorodzinny prywatny.
2. Dom należy do żony mieszkającej z mężem i dziećmi na piętrze.
3. Rodzice żony (po rozwodzie) mieszkają osobno na parterze  - mają łazienkę, kuchnie, swoje pokoje osobne wejście.

Dodatek węglowy został przyznany rodzinie mieszkającej na piętrze domu. O drugi dodatek stara się ojciec właścicielki domu.

Czy zgodne z prawem jest stosowanie się gmin do wyjaśnień Ministerstwa Klimatu i Środowiska?

To pytanie najczęściej pojawiało się w komentarzach Internautów i listach do redakcji. Internauci wskazują, że wyjaśnienia Ministerstwa są stosowane przez gminy zamiast ustawy o dodatku węglowym.

Pytanie wiążę się z art. 6 kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis wprowadza zasadę praworządności stanowiąc, że organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Czy gminy naruszyły zasadę praworządności, czy nie? Bo przenoszą do pism wysyłanych do wnioskodawców całe fragmenty z dokumentów o dodatku węglowym opracowanych przez Ministerstwo Klimatu.

W dokumentach Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiają się nieznane ustawie o dodatku węglowym zwroty i tezy:

1) "możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania."

2) "Wnioskodawca składający wniosek o wypłatę dodatku węglowego powinien przedstawić dokumentację potwierdzającą podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu, np. zaświadczenie o samodzielności lokalu lub kopię złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopię wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dopiero po przedstawieniu takiej dokumentacji, organ rozpatrujący wniosek powinien podjąć kolejne kroki (przeprowadzić wywiad środowiskowy)." 

I są one przenoszone przed gminy do pism wysyłanych do wnioskodawców (jak pokazuje dokument przekazany nam przez czytelnika).

Kto ma rację - wnioskodawcy, czy Ministerstwo - rozstrzygną prawdopodobnie sądu administracyjne. Na odpowiedź można liczyć jednak dopiero w 2023 r. i 2024 r.

Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska z 22 listopada 2022 r.

Wybrane pytania/odpowiedzi z powołanego webinarium z 22 listopada 2022 r. dotyczące kilku dodatków węglowych na jeden adres:

Pytanie nr 12. Który artykuł ustawy zobowiązuje nas do wymagania podjęcia kroków formalnych związanych z wyodrębnieniem lokalu?

Ustawodawca nowelizując przepisy ustawy o dodatku węglowym wprowadził możliwość wypłaty dodatku węglowego dla kilku gospodarstw mieszkających pod tym samym adresem w odrębnych lokalach, jeżeli do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie dla nich odrębnych adresów (art. 2 ust 3c-3d). Należy podkreślić, że ustawodawca pozostawił przepisy mówiące o tym, że w przypadku zamieszkiwania wielu gospodarstw pod jednym adresem, otrzymują jeden dodatek węglowy, przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy (art. 2 ust. 3a-3b). Współistnienie tych przepisów sugeruje, że wnioskodawca, chcąc aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy.

Pytanie 13. Jaki dokument, dowód jest wymagany w terminie do 30 listopada 2022 r. na potwierdzenie braku możliwości ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach o czym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy, wprowadzającym zmiany w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967) ?

Wnioskodawca, chcąc aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy. Inicjatywa wnioskodawcy (podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu) powinna być wyrażona poprzez przedstawienie np. zaświadczenia o samodzielności lokalu lub kopii złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopii wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dowodem takim może być również oświadczenie wnioskodawcy, o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Pytanie 14. Czy trzeba żądać od wnioskodawców potwierdzenia o wystąpieniu o nadanie nowego adresu czy wystarczy tylko ich oświadczanie, że do dnia 30.11 nie jest możliwe nadanie nowych adresów chociażby z uwagi na konflikty rodzinne?

Złożenie przez wnioskodawcę oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu jest wystarczającą przesłanką do przeprowadzenia przez organ wywiadu środowiskowego.

Pytanie 15. Jak udokumentować brak możliwości wydzielenia adresu, czy wystarczy oświadczenie osoby czy np. kopia wniosku do organu właściwego np. starostwo lub gmina o wyodrębnienie lokalu.

Podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu powinno być wyrażone poprzez przedstawienie np. zaświadczenia o samodzielności lokalu lub kopii złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopii wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dowodem takim może być również oświadczenie wnioskodawcy, o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Pytanie 16. Wnioskodawca w dniu 29 listopada składa wniosek o dodatek węglowy na ten sam adres, na który już było wypłacone 3.000 zł. Do wniosku dołącza kserokopię podania złożonego w sekretariacie starostwa o nadanie numeru budynku, wyodrębnienie adresu – czy w oparciu o powyższe, OPS może w grudniu przejść do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego?

Tak.

Pytanie 17. Co w sytuacji jeśli w domu piętrowym mieszkają dwie rodziny, mają oddzielne wejścia, oddzielne kuchnie, łazienki czy tym rodzinom przyznajemy bez wyodrębniania lokalu?

W tej sytuacji możliwe jest przyznanie dodatku węglowego, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Pytanie 18. Na czym polegać ma podjęcie kroków w celu wyodrębnienia lokalu w przypadku 2 gospodarstw domowych mieszkających w jednym budynku? Czy wystarczy gdy odrębne gospodarstwa złożą wniosek o nadanie osobnych numerów? Co w przypadku gdy administracyjnie nie jest to możliwe?

Wnioskodawca, chcąc aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. – że jego przypadek powinien być rozpatrywany zgodnie z nowymi przepisami i powinien być wobec niego przeprowadzony wywiad środowiskowy. Inicjatywa wnioskodawcy (podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu) powinna być wyrażona poprzez przedstawienie np. zaświadczenia o samodzielności lokalu lub kopii złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopii wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dowodem takim może być również oświadczenie wnioskodawcy, o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Pytanie 19. Czy pozostawienie wniosku bez rozpoznania przed wejściem w życie ustawy zakończyło sprawę wniosku o dodatek węglowy? Jeśli tak to czy osoby te winny jeszcze raz złożyć wniosek o dodatek węglowy i w jaki sposób wtedy te osoby winny udokumentować kroki nadania nowego adresu.
Wnioskodawca powinien ponownie złożyć wniosek. Dodatkowo, chcąc aby jego wniosek nie został pozostawiony bez rozpoznania, powinien wykazać się inicjatywą i wskazać organowi, że niemożliwe jest ustalenie odrębnego adresu w terminie do 30 listopada 2022 r.
Inicjatywa wnioskodawcy (podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu) powinna być wyrażona poprzez przedstawienie np. zaświadczenia o samodzielności lokalu lub kopii złożonego wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, czy też kopii wniosku o nadanie numeru porządkowego. Dowodem takim może być również oświadczenie wnioskodawcy, o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu.

Pytanie 20. Dwa budynki z tym samym adresem na jednej działce, nadanie nowego adresu wymaga wielu działań wymagających czasu i środków finansowych. Czy oświadczenie w tym wypadku wystarczy. żeby przyznać dodatek po przeprowadzeniu wywiadu?
Złożenie przez wnioskodawcę oświadczenia o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu jest wystarczającą przesłanką do przeprowadzenia przez organ wywiadu środowiskowego.

Pytanie 21. Czy oświadczenie wnioskodawcy o tym, że nie można nadać nowego adresu do 30 listopada, jest wystarczającym dowodem, żeby przyznać drugi dodatek na ten sam adres, po przeprowadzeniu wywiadu?

Tak

Infor.pl opublikował następujące artykuły na powyższy temat

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Wzór odwołania – dodatek węglowy

Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...