NIK: Ryzyko korupcji w sektorze publicznym

W rezultacie ubiegłorocznych kontroli, Najwyższa Izba Kontroli określiła cztery obszary o wysokim zagrożeniu korupcją: samorząd terytorialny, publiczna służba zdrowia, zamówienia publiczne oraz przekształcenia gruntów publicznych.

Dowolność postępowań oraz omijanie przepisów to główne grzechy samorządowców – czytamy na stronie NIK. Najbardziej korupcjogenna atmosfera otacza czynności związane ze sprzedażą majątku gminnego, działalnością gospodarczą gmin oraz naborem pracowników.

Proces zatrudniania w samorządzie od lat poddawany jest intensywnej krytyce. Teraz głosom krytyki wtóruje także Najwyższa Izba Kontroli, która w trakcie ubiegłorocznych postępowań ujawniła naruszenia procedur naboru w 34 z 45 skontrolowanych urzędów.

Służba zdrowia – to kolejna dziedzina o wysokim współczynniku ryzyka korupcji – i także bardzo silnie związana z funkcjonowaniem samorządów. NIK zwróciła uwagę na długie kolejki oczekujących na wykonanie świadczeń medycznych. To one – zdaniem kontrolerów - tworzą podatny grunt dla korupcji, zwłaszcza wśród osób, które mają faktyczny wpływ na ustalenie pierwszeństwa dostępu do świadczeń.

Druga płaszczyzna funkcjonowania służby zdrowia w której łatwo o nadużycia, dotyczy relacji firm farmaceutycznych z podmiotami wykonującymi świadczenia. Sponsorowanie szpitali i lekarzy przez przedsiębiorstwa farmaceutyczne może doprowadzać do nadużyć – alarmuje NIK.

W sferze wysokiego ryzyka wystąpienia korupcji znajdują się także zamówienia publiczne – za sprawą ograniczenia trybu odwoławczego i wyłączenia rygorów przetargowych oraz postępowania w sprawach o odrolnienie gruntów. 

Szczegóły na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli>> 

Czytaj także: Poradnik Antykorupcyjny dla Urzędników>>

Czy istnieje etyczny samorząd>>

samorzad.infor.pl/nik.gov.pl

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...