Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Warszawa / Shutterstock

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Warszawa - prace nad planem ogólnym 

Wiceprezydent Warszawy wskazała:

  • przygotowanie nowej strategii i planu ogólnego wynika ze zmian ustawowych wprowadzonych w 2023 r.; 

  • politykę rozwoju Warszawy, w tym politykę przestrzenną, określi teraz strategia rozwoju gminy;

  • plan ogólny i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego będą musiały uwzględniać jej zapisy;

  • uruchomienie prac nad strategią i planem ogólnym wymaga podjęcia przez Radę m.st. Warszawy stosownych uchwał;

  • nowe dokumenty zastąpią obecną Strategię #Warszawa2030 oraz Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy;

  • czas na ich przygotowanie upływa z końcem 2025 r., po 31 grudnia 2025 r. studium uwarunkowań Warszawy przestanie obowiązywać;

Opracowanie strategii i planu ogólnego wymaga uwzględnienia zapisów dokumentów nadrzędnych, takich jak strategia rozwoju województwa mazowieckiego, czy wiele zapisów określonych w ustawach i rozporządzeniach. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, co wzmacnia samorząd lokalny w prowadzeniu polityki przestrzennej i będzie wiążący dla decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r. i założenie miasta jest takie, żeby Rada Miasta w grudniu 2025 r. mogła na jednej sesji przyjąć najpierw strategię, a później uzupełniający ją plan ogólny. W pracach nad nową strategią i planem ogólnym urzędnicy miejscy oprą się też na danych Urzędu Miasta, statystyce publicznej i opracowaniach specjalistycznych.

Wiceprezydent Warszawy powiedziała: "Bardzo ważne są dla nas głosy mieszkanek i mieszkańców, dlatego w naszej pracy wykorzystamy też badania Barometru Warszawskiego czy wyniki różnych konsultacji społecznych. Żeby ten proces włączania mieszkanek i mieszkańców w cały proces jak najlepiej odpowiadał na ich oczekiwania, realizujemy teraz badanie społeczne, które pokaże, jak to zrobić najlepiej".

Aktualizacja obecnie obowiązującej Strategii #Warszawa2030 przyjętej w 2018 r. jest konieczna, ocena aktualności zapisów tego dokumentu została zlecona niezależnemu podmiotowi, co jest szczególnie istotne w kontekście zmian, jakie nastąpiły w wyniku pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.

10 czerwca odbyło się już posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego, planiści i stratedzy miejscy przedstawili na niej wszystkie kluczowe konsekwencje nowelizacji ustaw oraz koncepcje prac nad dokumentami. Już 4 lipca Rada m.st. Warszawy podejmie decyzję w sprawie rozpoczęcia prac nad strategią i planem ogólnym.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju Paulina Nowicka-Karpińska, i p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski zwrócili uwagę: "Władze Warszawy z Unią Metropolii Polskich wielokrotnie zgłaszały, że tak krótki termin na przygotowanie nowych dokumentów stanowi bardzo duże wyzwanie, zwłaszcza dla samorządów dużych ośrodków miejskich. Dołożymy wszelkich starań, żeby pomimo ograniczeń czasowych, skomplikowanych procedur i zawiłości ustawowych, cały ten proces przebiegał sprawnie, w sposób otwarty i inspirujący. Dysponujemy doświadczonym zespołem specjalistów, którzy wielokrotnie przygotowywali różnego typu dokumenty programowe i planistyczne".

Przewodnicząca komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy Ewa Janczar przekazała: "Zanim podejmiemy pierwsze czytanie projektów uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego i strategii realizujemy cykl otwartych posiedzeń Komisji Ładu Przestrzennego m.st. Warszawy. Wiemy, że dokumenty planistyczne są dla większości trudne w czytaniu dlatego chcemy poznać zdanie mieszkanek oraz mieszkańców oraz pomóc w wyjaśnianiu wątpliwości i zawiłości powstających dokumentów. Harmonogram prac nad dokumentami jest rozpisany co do dnia, założono, że projekt strategii zostanie opracowany w czerwcu 2025 r. a projekt planu ogólnego w marcu. Spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych odbędzie się 4 września 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik, urzędnicy opowiedzą na nim, jak ten proces będzie przebiegał. Rozpocznie się wtedy dwutorowy dialog z mieszkańcami, będzie to ankieta na temat rozwoju miasta do 2040 r. do wypełnienia online oraz rozdawana w miejscach aktywności lokalnej, tego samego dnia rozpocznie się formalne zbieranie wniosków do planu ogólnego. Czas na składanie ankiet i wniosków to okres od 4 do 30 września 2024 r., natomiast konsultacje społeczne i wyłożenie do publicznego wglądu planu ogólnego oraz zbieranie uwag, odbędzie się we wrześniu za rok".

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...