Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek / Shutterstock

Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele szkół ponadpodstawowych będą mieli możliwość dorobienia nadgodzinami do podstawowej pensji.

Takiej możliwości nie otrzymają nauczyciele szkół podstawowych.

Bonusy i nadgodziny zamiast podwyżek dla nauczycieli

Jest to ważna zmiana bo z uwagi na brak realnych podwyżek dla nauczycieli ich dochody mogą poprawić nadgodziny. Zamiast podwyżek nauczyciele otrzymają:

  1. talony na laptopy,
  2. nagrodę 1125 zł brutto,
  3. trochę większe świadczenia z ZFŚS.

Nie otrzymają jednak podwyżek.

Nagrody i bonusy dla nauczycieli zamiast podwyżek opisaliśmy w poniższych publikacjach:

Dlaczego nauczyciele szkół średnich mają prawo dorobić do pensji

Wynika to z wyżu demograficznego, który „wychodzi” ze szkół podstawowych i trafia do liceów, techników i szkół branżowych. Rząd nie chce zwiększać liczby etatów w szkołach średnich dla pracy nauczycieli z uczniami z "wyżu". 

Bo sytuacja gwałtownego wzrostu pracy dla nauczycieli szkół średnich ma charakter przejściowy. Więc rząd wpadł na pomysł nadgodzin. Są one niezbędne - przez kilka lat nauczyciele szkół średnich będą pracować ponad siły. Ale już dziś martwią się o pracę "po wyżu". 

Dlaczego nauczyciele w podstawówkach nie mogą mieć nadgodzin

Ponieważ „wyż demograficzny” uczyć się będzie w przyszłym roku w szkołach średnich, to nauczyciele w podstawówkach nie są objęci znowelizowanymi przepisami. "Wyż" wyszedł bowiem ze szkół podstawowych. 

Do redakcji Infor.pl dotarło szereg sygnałów od nauczycieli ze szkół podstawowych informujących, że ich dochodem stała się „goła” pensja. Nie mają już żadnych nadgodzin, które pozwalały rozwiązać problem niskiej pensji.

Szczególnie trudna sytuacja jest u nauczycieli z małych miejscowości – mają oni mniejsze niż w dużych miastach możliwości zarobkowania dzięki korepetycjom. 

Dlatego min. P. Czarnek wielokrotnie w ciągu 2023 r. mówił, że nauczycieli jest za dużo w stosunku do liczby uczniów. Dlatego rząd przygotował wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i szuka możliwości zmniejszenia liczby nauczycieli. 

Rząd przygotowuje się na trudną sytuację:

  1. w szkołach podstawowych (już dziś),
  2.  w szkołach ponadpodstawowych (za kilka lat - po "wyjściu wyżu" z liceów, techników i szkół branżowych).

Nadgodziny nauczycieli – podstawa prawna

Możliwość dorobienia sobie przez nauczycieli wynika z nowego art. 93b Karty Nauczyciela. Przepis stanowi: „W roku szkolnym 2023/2024 w szkole ponadpodstawowej, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a–c ustawy – Prawo oświatowe, nauczycielowi mogą być przydzielone, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1.”

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy funkcję tego przepisu wyjaśniono następująco:

W ustawie – Karta Nauczyciela proponuje się dodanie przepisu epizodycznego przewidującego możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela. Powyższe rozwiązanie jest uzasadnione zwiększonymi potrzebami kadrowymi na stanowisku nauczyciela, ze względu na kumulację roczników w ww. szkołach. Rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionymi w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.”

Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...