REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach
1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

Rząd zapowiedział wypłatę nauczycielom 900 zł nagrody z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Okazuje się, że wyniesie ona 1125 zł. Prawdopodobnie różnica w komunikatach rządu wynika z tego, że kwota 1125 zł jest kwotą brutto.

REKLAMA

Nagroda nie tylko dla nauczycieli w szkołach

Dodatkowo okazało się, że nagrodę otrzymają nauczyciele zatrudnieni nie tylko w szkołach, ale w:

 1. przedszkolach, 
 2. innych formach wychowania przedszkolnego, 
 3. placówkach.

Na wypłatę dodatkowych świadczeń rząd przeznaczy:

- 906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej;

- 765 mln zł dla nauczycieli (nagrody specjalne z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 900 zł)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 46 mln zł dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

Dodatkowo ma być wprowadzony korzystniejszy finansowo sposób obliczania minimalnego wynagrodzenia - dodatki do pensji będą liczone osobno.

Podstawa prawna nagród dla nauczycieli

Jest nią projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. A więc czeka nas nowelizacja budżetu.

Projekt ten:
- „odmraża” od 1 lipca 2023 r. fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023. Proponowane rozwiązania umożliwią zatem przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników,
- przewiduje wprowadzenie regulacji, które spowodują utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy,
- wprowadza regulację dotycząca wypłaty dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym ,
- wprowadza regulację dotyczącą przyznania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1 125 zł.
 
źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw

Co nauczyciele sądzą o nagrodzie 1125 zł?

Wcale nie są entuzjastami. Bo w praktyce nagroda ta zastępuje podwyżkę. Po podzieleniu kwoty nagrody przez 12 miesięcy, otrzymujemy symboliczną - na tle inflacji - wartość.

Zasada 1 – Ile wynosi specjalna nagroda dal nauczycieli w 2023 r.?

W roku 2023 nauczycielowi pozostającemu w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole przyznaje się nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł.

Zasada 2 – Jacy nauczyciele nie otrzymają nagrody?

Nagroda nie przysługuje nauczycielowi, który w okresie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 20 września 2023 r. przebywa nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym.

Zasada 3 – Jaka jest data wypłaty nagrody?

Nagroda jest wypłacana w terminie do dnia 14 października 2023 r. 

Zasada 4 - Kto wypłaca nagrodę 1125 zł dla nauczycieli?

Nagrodę wypłaca szkoła, w której nauczyciel pozostawał w stosunku pracy w dniu 20 września 2023 r.

Zasada 5 – Jak wypłacić nagrodę nauczycielowi pracującemu w kilku szkołach?

Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach nagrodę 1125 zł wypłaca szkoła, w której nauczyciel był zatrudniony w dniu 20 września 2023 r. w najwyższym wymiarze.

REKLAMA

WAŻNE! Nauczycielowi, który w dniu 20 września 2023 r. pozostawał jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach w takim samym wymiarze zatrudnienia, nagrodę wypłaca szkoła, w której stosunek pracy został nawiązany wcześniej, a w przypadku gdy stosunki pracy zostały zawarte w tym samym dniu – szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony.

Nauczycielowi, który w dniu 20 września 2023 r. pozostawał jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach w takim samym wymiarze zatrudnienia, którego stosunki pracy zostały nawiązane w tym samym dniu oraz podstawa prawna zatrudnienia jest taka sama, nagrodę wypłaca szkoła o niższym numerze w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2597 oraz z 2023 r. poz. 185), spośród szkół, w których ten nauczyciel jest zatrudniony.

Zasada 6 – czy nagrodę 1125 zł dla nauczycieli wlicza się do średniego wynagrodzenia nauczycieli?

Nagrody nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.

Zasada 7 – Czy tylko nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają nagrodę 1125 zł

Nagrodę 1125 zł według ww. zasad otrzymają także:

1) nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych oraz publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, oraz publicznej placówce doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym, o których mowa odpowiednio w art. 8 ust. 5 pkt 1 lit. b, ust. 6 i ust. 7 pkt 2 i ust. 14 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;

2) nauczyciele zatrudnieni w: 

a) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, 

b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych, 

c) publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego.

Zobacz także: Przedszkole 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(29)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wm
  2023-06-09 16:12:06
  Ta nauczyciel zarabia tyle co pani sprzątająca w szkole. Więc może niech woźne idą uczyć dzieci. Czemu nie. Przecież każdy może to nie jest trudne. Mogli strażacy, mogą i woźne ich w szkołach nie brakuje.
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • To jest kpina
  2023-06-11 10:22:50
  Jestem nauczycielem początkującym, na rękę zarabiam 2.800zł. Informacja dla tych, którzy nie mają nauczyciela w rodzinie! Jeżeli nauczyciel zarabia więcej, jak podają w mediach to znaczy, że ma 1,5 lub 2 etaty. To jest kpina, żeby ludzie wykształceni zarabiali takie grosze! Nigdzie w Unii w żadnym kraju nauczyciele nie zarabiają takich groszy! Jednym słowem dziadostwo!
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Kef
  2023-06-13 09:47:21
  A co z pracownikami administracji? :(
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Balcer
  2023-06-09 16:49:05
  O czym tu dewagowac, łapówka przedwyborcza w czystej postaci, jeżeli nauczyciele to łykna to znaczy że zmarnowali pieniądze które społeczeństwo zainwestowalo w ich wykształcenie.
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Anka
  2023-06-16 11:26:37
  Moi drodzy nauczyciele, trochę drażniące jest to wieczne podkreślanie że jesteście ludźmi wykształconymi, proszę przyjąć do wiadomości że inni pracownicy innych profesji też posiadają wyższe wykształcenie i mimo to mają więcej pokory i dobrego wychowania aby tym się nie chełpić. Bywa i tak że nawet pracownicy tak często wyszydzani przez WAS tj kasjerzy mają wykształcenie wyższe i nie mają problemu , a jakimś trafem większość z Was kreuje się na największych męczenników. Ludzie pracują za mniejsze pieniądze i nie mają ich wypłacanych w pierwszym dniu pracy a mimo to sobie radzą. Pokory i jeszcze raz pokory życzę.
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mika
  2023-06-19 18:36:23
  Co to znaczy ....dostaną tez nauczyciele pracujący w przedszkolach przeciez to oczywiste---jesteśmy nauczycielami obowiązuje nas prawo oświatowe stopnie awansu itd wiec skąd takie rozróżnienie i oddzielanie naszego grona pedagogicznego od tego w szkołach????????
  1
 • ?
  2023-06-12 18:47:45
  A co z nauczycielami, którzy odchodzą na emeryturę w sierpniu?
  1
 • ?
  2023-06-12 18:37:00
  a co znauczycielami, którzy odchodzą na emeryturę w sierpniu
  1
 • Lena
  2023-08-08 20:43:36
  A czy nauczycielom zatrudnionym w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę,nie z karty nauczyciela również będzie przysługiwała nagroda?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zala
  2023-09-11 14:58:12
  Autor tego artykułu to kretyn,wystarczy przeczytać tytuł.I wszystko jasne.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA