REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach
1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

Rząd zapowiedział wypłatę nauczycielom 900 zł nagrody z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Okazuje się, że wyniesie ona 1125 zł. Prawdopodobnie różnica w komunikatach rządu wynika z tego, że kwota 1125 zł jest kwotą brutto.

REKLAMA

Nagroda nie tylko dla nauczycieli w szkołach

Dodatkowo okazało się, że nagrodę otrzymają nauczyciele zatrudnieni nie tylko w szkołach, ale w:

 1. przedszkolach, 
 2. innych formach wychowania przedszkolnego, 
 3. placówkach.

Na wypłatę dodatkowych świadczeń rząd przeznaczy:

- 906,25 mln zł dla pracowników państwowej sfery budżetowej;

- 765 mln zł dla nauczycieli (nagrody specjalne z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 900 zł)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 46 mln zł dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

Dodatkowo ma być wprowadzony korzystniejszy finansowo sposób obliczania minimalnego wynagrodzenia - dodatki do pensji będą liczone osobno.

Podstawa prawna nagród dla nauczycieli

Jest nią projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. A więc czeka nas nowelizacja budżetu.

Projekt ten:
- „odmraża” od 1 lipca 2023 r. fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023. Proponowane rozwiązania umożliwią zatem przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników,
- przewiduje wprowadzenie regulacji, które spowodują utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy,
- wprowadza regulację dotycząca wypłaty dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym ,
- wprowadza regulację dotyczącą przyznania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1 125 zł.
 
źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw

Co nauczyciele sądzą o nagrodzie 1125 zł?

Wcale nie są entuzjastami. Bo w praktyce nagroda ta zastępuje podwyżkę. Po podzieleniu kwoty nagrody przez 12 miesięcy, otrzymujemy symboliczną - na tle inflacji - wartość.

Zasada 1 – Ile wynosi specjalna nagroda dal nauczycieli w 2023 r.?

W roku 2023 nauczycielowi pozostającemu w dniu 20 września 2023 r. w stosunku pracy w szkole przyznaje się nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, w wysokości 1125 zł.

Zasada 2 – Jacy nauczyciele nie otrzymają nagrody?

Nagroda nie przysługuje nauczycielowi, który w okresie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 20 września 2023 r. przebywa nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym.

Zasada 3 – Jaka jest data wypłaty nagrody?

Nagroda jest wypłacana w terminie do dnia 14 października 2023 r. 

Zasada 4 - Kto wypłaca nagrodę 1125 zł dla nauczycieli?

Nagrodę wypłaca szkoła, w której nauczyciel pozostawał w stosunku pracy w dniu 20 września 2023 r.

Zasada 5 – Jak wypłacić nagrodę nauczycielowi pracującemu w kilku szkołach?

Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach nagrodę 1125 zł wypłaca szkoła, w której nauczyciel był zatrudniony w dniu 20 września 2023 r. w najwyższym wymiarze.

REKLAMA

WAŻNE! Nauczycielowi, który w dniu 20 września 2023 r. pozostawał jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach w takim samym wymiarze zatrudnienia, nagrodę wypłaca szkoła, w której stosunek pracy został nawiązany wcześniej, a w przypadku gdy stosunki pracy zostały zawarte w tym samym dniu – szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony.

Nauczycielowi, który w dniu 20 września 2023 r. pozostawał jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w szkołach w takim samym wymiarze zatrudnienia, którego stosunki pracy zostały nawiązane w tym samym dniu oraz podstawa prawna zatrudnienia jest taka sama, nagrodę wypłaca szkoła o niższym numerze w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2597 oraz z 2023 r. poz. 185), spośród szkół, w których ten nauczyciel jest zatrudniony.

Zasada 6 – czy nagrodę 1125 zł dla nauczycieli wlicza się do średniego wynagrodzenia nauczycieli?

Nagrody nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli.

Zasada 7 – Czy tylko nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają nagrodę 1125 zł

Nagrodę 1125 zł według ww. zasad otrzymają także:

1) nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych oraz publicznych placówkach doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, oraz publicznej placówce doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych o zasięgu ogólnokrajowym, o których mowa odpowiednio w art. 8 ust. 5 pkt 1 lit. b, ust. 6 i ust. 7 pkt 2 i ust. 14 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;

2) nauczyciele zatrudnieni w: 

a) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, 

b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych, 

c) publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego.

Zobacz także: Przedszkole 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(29)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wm
  2023-06-09 16:12:06
  Ta nauczyciel zarabia tyle co pani sprzątająca w szkole. Więc może niech woźne idą uczyć dzieci. Czemu nie. Przecież każdy może to nie jest trudne. Mogli strażacy, mogą i woźne ich w szkołach nie brakuje.
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • To jest kpina
  2023-06-11 10:22:50
  Jestem nauczycielem początkującym, na rękę zarabiam 2.800zł. Informacja dla tych, którzy nie mają nauczyciela w rodzinie! Jeżeli nauczyciel zarabia więcej, jak podają w mediach to znaczy, że ma 1,5 lub 2 etaty. To jest kpina, żeby ludzie wykształceni zarabiali takie grosze! Nigdzie w Unii w żadnym kraju nauczyciele nie zarabiają takich groszy! Jednym słowem dziadostwo!
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • Kef
  2023-06-13 09:47:21
  A co z pracownikami administracji? :(
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Balcer
  2023-06-09 16:49:05
  O czym tu dewagowac, łapówka przedwyborcza w czystej postaci, jeżeli nauczyciele to łykna to znaczy że zmarnowali pieniądze które społeczeństwo zainwestowalo w ich wykształcenie.
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Mika
  2023-06-19 18:36:23
  Co to znaczy ....dostaną tez nauczyciele pracujący w przedszkolach przeciez to oczywiste---jesteśmy nauczycielami obowiązuje nas prawo oświatowe stopnie awansu itd wiec skąd takie rozróżnienie i oddzielanie naszego grona pedagogicznego od tego w szkołach????????
  1
 • Anka
  2023-06-16 11:26:37
  Moi drodzy nauczyciele, trochę drażniące jest to wieczne podkreślanie że jesteście ludźmi wykształconymi, proszę przyjąć do wiadomości że inni pracownicy innych profesji też posiadają wyższe wykształcenie i mimo to mają więcej pokory i dobrego wychowania aby tym się nie chełpić. Bywa i tak że nawet pracownicy tak często wyszydzani przez WAS tj kasjerzy mają wykształcenie wyższe i nie mają problemu , a jakimś trafem większość z Was kreuje się na największych męczenników. Ludzie pracują za mniejsze pieniądze i nie mają ich wypłacanych w pierwszym dniu pracy a mimo to sobie radzą. Pokory i jeszcze raz pokory życzę.
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • ?
  2023-06-12 18:47:45
  A co z nauczycielami, którzy odchodzą na emeryturę w sierpniu?
  1
 • ?
  2023-06-12 18:37:00
  a co znauczycielami, którzy odchodzą na emeryturę w sierpniu
  1
 • Lena
  2023-08-08 20:43:36
  A czy nauczycielom zatrudnionym w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę,nie z karty nauczyciela również będzie przysługiwała nagroda?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zala
  2023-09-11 14:58:12
  Autor tego artykułu to kretyn,wystarczy przeczytać tytuł.I wszystko jasne.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

Rewolucja w VAT: do KSeF będzie dodana aplikacja, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Podatnik ją sprawdzi i zatwierdzi. Co z biurami rachunkowymi?

Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę

Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

REKLAMA

Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

REKLAMA

Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły, termodernizacja, fotowoltaika [od 29 września 2023 r.]

29 września rusza program "Ciepłe mieszkanie". Mieszkańcy bloków mogą otrzymać od 16 500 zł do 43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wartość całego programu to 1,75 mld zł.

REKLAMA